Zengin Olmanızı Sağlayacak Basit Alışkanlıklar

Size, basit alışkanlıklar edinerek hayalini kurduğunuz hayatı yaşayabileceğinizi söylesem, ilgilenir miydiniz? Muhtemelen cevabınız evet olacaktır.

Zengin Olmanızı Sağlayacak Basit Alışkanlıklar
Editör: Cemal
25 Nisan 2020 - 20:47 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Çünkü herkes refah ve huzur içerisinde, maddi sıkıntılar veya gelecek kaygısı olmadan yaşamak ister. İş biz de gedik.net olarak sizin için araştırdık ve uzmanların en çok önerdiği, başarılı insanların hayatlarında sürekli uyguladıkları alışkanlıkları sizin için derledik. Siz de bu içeriği okuyarak alışkanlık nasıl oluşur ve nasıl zengin olunur konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alışkanlık Nedir?

Alışkanlık, sizin düşünmeden yaptığınız eylemler olarak tanımlanabilir. Örnek vermek gerekirse sigara bir alışkanlıktır. Ama insanlara zarar vermesinden dolayı zararlı alışkanlık olarak nitelendirilir. Bizim hayatımızı olumlu yönde evirebilmek için faydalı ve iyi alışkanlıklara ihtiyacımız vardır. Mesela her sabah kitap okumak veya sabahları spor yapmak gibi. Bu şekilde düşünmeden yapacağımız hareketler ile kendi gelişimimizi hızlandırabilir, hayallerimize ve hedeflerimize ulaşma konusunda adım atabiliriz.

Alışkanlıkların Gücünü Kullanma

Alışkanlıkların, bizim düşünmeden yaptığımız eylemler olduğunu söyledik. Eğer onları olumlu yönde kullanırsak hedeflerimize ulaşabileceğimizden de bahsettik. Şimdi alışkanlıkların gücünü nasıl kullanabileceğimizi anlatalım. Öncelikle alışkanlık nasıl oluşur bunu bilmeliyiz. Sabahları erken kalkan biri misiniz? Yoksa siz de diğer insanlar gibi erken kalkmakta zorlanıyor musunuz? Eğer cevabınız erken kalmakta zorlanma ise çok iyi anlayacağınız bir durum var. O da bunun aslında bir alışkanlık olduğu. Erken kalkmak için bir nedeniniz yoksa muhtemelen kalkmamayı tercih edersiniz. Peki bir de erken kalkma zorunda olduğunuz bir durumu düşünün. Mesela her sabah okula gitmek için saat 7’de uyanmak gibi. Bir süre sonra zorlanmadığınızı ve bunun artık bir alışkanlık haline dönüştüğünü bilirsiniz. Bir süre sonra da erken kalkma olayı sizin için zor olan bir şey olmaktan çıkar. İşte biz de tam olarak bunu kullanacağız. İlk önce kendimize ufak alışkanlıklar edinerek ilerleyeceğiz. Daha sonra bu alışkanlıkların sayesinde hayallerimize ulaşacağız.

Alışkanlık Nasıl Kazanılır?

İnternette çok sık görülen bir paylaşım vardır. Orada derki; “bir alışkanlık edinmek 21 gün sürer” Peki bunun gerçek ile alakası var mı? Evet, kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama bir insanın bir alışkanlık edinme süresi 21 gündür. Ama alışkanlık edinirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle kendinize ilk etapta ulaşılması çok zor olan hedefler koymak yapacağınız işi gözünüze büyütmeye ve hayal kırıklığına uğramanıza neden olacaktır. Onun yerine ufak adımlarla başlayarak istediğimiz alışkanlıkları edinmek, daha sonra bunların dozunu yavaş yavaş artırmak daha doğru olacaktır. Bu şekilde hem gerçekçi olmuş oluruz hem de hedeflerimize ulaşırız.

Kaizen Yöntemi ile Alışkanlık Edinme

Kaizen, küçük küçük yapılan eylemlerle sistematik bir değişiklik yani bir alışkanlık edinme süreci olarak tanımlanır. Size günde 1 dakikanızı ayırarak yeni bir alışkanlık edinebileceğinizi söylesem, ilgilenir miydiniz? Cevabınız muhtemelen evet olacaktır. O zaman yapmanız gereken istediğiniz şeyi bir kâğıda yazman ve her gün o eylemi yaptıktan sonra kâğıda bir tik atmaktır. Bu olaya 21 gün boyunca devam ettiğiniz takdirde yeni bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Mesela kitap okuma alışkanlığı edinmek istediğinizi düşünelim. Bunun için her gün 1 dakika ayırarak kitap okumanız yeterli olacaktır. 21 gün boyunca her gün 1 dakika kitap okumalısınız ve okuma işleminden sonra kâğıda bir tik atarak ilerlemenizi kayıt altına almalısınız. Bu şekilde hem kendinize bir zincir oluşturmuş olacaksınız hem yazarak alışkanlığınıza olan inancınızı artıracaksınız hem de yeni yeni bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Tabi bir ömür boyu günde bir dakika ile kalmamanız gerektiğini unutmayın. Bu süreyi de sistematik olarak artırmalısınız.

Zengin Olmanızı Sağlayacak Alışkanlıklar

- Okumak bu listenin en başında olacak şeydir. Çünkü dünyanın en zengin insanları aynı zamanda çok okuyan insanlarıdır. Hatta bir röportajında Warren Buffet günde 8 saat kitap okuduğunu söylemiştir. Siz de size yeni şeyler katacak ve sizi daha bilgili bir insan haline getirecek kitapları okuyarak iyi bir alışkanlık edinebilirsiniz.

- Düşünmek. Zengin ve başarılı insanlar sık sık yalnız başlarına kalarak düşünürler. Bu şekilde yeni fikirler, yeni işler ve önemli kararlar alırlar. Bruce Lee kendisini geliştirmek için her gün 10 dakika boyunca düşünür ve kendisine bir yol belirlermiş. Daha sonra bu kararları hemen uygulamaya koyarmış. Siz de her gün sizi daha başarılı ve zengin bir insan haline getirecek şeyleri düşünüp, planlayarak hedeflediğiniz hayata ulaşabilirsiniz.

- Öğrenmek. Daha önce 5 saat kuralını duydunuz mu? Şöyle ki dünyanın en başarılı insanları haftada 5 saatini yeni şeyler öğrenmek için ayırırlar. Bu sayede yeni iş fikirleri, yeni çözümler ve dolayısı ile yeni para kaynakları oluştururlar. Sizin de yapmanız gereken tam olarak budur. Her gün 1 dakikanızı ayırarak yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu süreyi uzatarak kendinize harika bir yatırım yapabilirsiniz.

Son olarak alışkanlık istikrar isteyen bir konudur. Bu yüzden ilk 21 gün kritik öneme sahiptir. Siz de hemen elinize kağıt kalemi alarak edinmek istediğiniz alışkanlıkları yazmak ilebaşlayabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.