Zayıflamak Adeti Geciktirir Mi?

Adet döngüsü, kadınların adetinin, iki adet arası 20 ile 35 gün olmak üzere, her ay düzenli bir şekilde gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bu döngünün bozulması ve beklenen adet tarihinde adetin başlamaması adet gecikmesi olarak adlandırılır.

Zayıflamak Adeti Geciktirir Mi?
Editör: Meva
15 Mayıs 2020 - 20:36
Zayıflamak Adetinizin Gecikmesine Sebep Olabilir

Aşırı ve hızlı kilo kaybına sebep olan çok düşük kalorili diyetler ve yorucu yoğun egzersizler vücutta hormon seviyelerinin bozulmasına ve buna bağlı olarak adet gecikmesine sebep olur.

Ani kilo kayıplarına ve düşük vücut ağırlığına sebep olan anoreksiya nervoza ve bulimia gibi yeme bozukluğu hastalıkları, zayıflama, şok diyetler ve aşırı diyet kısıtlamalarının yarattığı stres ve kaygı da adet gecikmesine yol açabilir.

Zayıflarken Adet Döngüsünü Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı bir beslenme için besin çeşitliliği önemlidir. Tek tip beslenme ve tek yönlü diyetler metabolizma hızınızın yavaşlamasına ve adet düzeninin de bozulmasına neden olacaktır.

Yanlış diyet uygulamaları ve şok diyetler hızla kilo verilen tüm uygulamalarda olduğu gibi hormonal dengesizliğe yol açar bu durumda adet düzensizliğinin yanı sıra hamile kalamamak ve uzun süreli östrojen eksiliğine bağlı genç yaşlarda kemik erimelerine kadar gidebilecek önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Günlük alınması gereken kalori miktarı kişinin kilosu, boyu, yaşı ve günlük aktivitelerine göre kişiden kişiye değişir. Çok düşük kalorili diyetler kas kayıplarına, yeme bozukluğu hastalıklarına ve hormonal dengesizliğe sebep olacaktır. Size en uygun diyet planı için mutlaka diyetisyen desteği almalısınız.

Çok sık ve uzun süreli (bir haftadan fazla) gecikmeler yaşıyorsanız zayıflamak dışında başka çeşitli sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. 

Bunlar;

Zayıflama ve düşük vücut ağırlığının tam tersine aşırı kilo almak ve obezite

Bir yıldan daha fazla süren kronik hastalıklar

Aşırı aktif (Hipertiroid) veya az aktif (Hipotiroid) tiroit bezi sorunları

40 Yaş ve altında görülen erken menopoza girme

Polikistik Over Sendromu (Yumurtalık Kistleri)

Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Adet gecikmelerinin tedavisi için jinekolog doktora başvurmalı, gecikmeye sebep olan nedeni ortaya çıkarmak için gerekli test, tahlil ve muayeneleri yaptırmalısınız.

Gerekli testler sonrası uzman hekim kontrolünde size uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Doktorunuz tarafından zararlı görülmedikçe doğal adet söktürücü bitkilerde kullanabilirsiniz.Adet Söktürücü Bazı Bitkiler

Düzenli adet görülmesine yardımcı oldukça etkili bir bitki olan adaçayı, östrojen deposudur. Adaçayını adet dönemi boyunca tüketebilirsiniz.

Rahim içindeki hastalıkları tedavi eden Kekik, yemeklerde baharat olarak ve çayı demlenerek adet dönemi yaklaşırken tüketilebilir. 

Adet ağrılarını azaltan ve adet söktürücü özelliği olan Biberiye bitkisi adet döngünüze göre birkaç gün önceden çayı demlenerek tüketilebilir.

Kist oluşumunu önleyen ve birçok ilacın etken maddesi olarak kullanılan Civanperçemi de yine çay olarak tüketebileceğiniz bitkilerden biridir.

Gün içerisinde rahatlıkla tüketebileceğiniz diğer bitkiler ise soğan, maydanoz, dereotu ve alıç.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.