Yüksek Kolesterol Nedir?

Yüksek kolesterol veya bilinen diğer adıyla kötü kolesterol, günümüzde en riskli ve en sık rastlanılan sağlık problemlerinden biri olarak görülmektedir. Özellikle kalp damar hastalıkları açısından önemli bir risk olarak kabul edilmektedir.

Yüksek Kolesterol Nedir?
Editör: Hasan
25 Haziran 2020 - 17:36
Kolesterol ve hayvansal yağlar (lipit), hücre zarlarının esas yapıtaşlarıdır. Lipit, her ne kadar kan yağları olarak anlaşılsa da aslında yağ değildir. Lipit bir steroid olmakla beraber, kortizon olarak adlandırılan ve iltihaplara karşı mücadele veren maddelere Steroid denmektedir. Kolesterol de vücudun ihtiyaç haline göre gün aşırı üretilen ve vücut için olmazsa olmaz doğal bir maddedir.

Bütün organ hücrelerinin, özellikle beyin, gözler, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde bulunan hücreler içindeki zarlarda Omega-3 ve kolesterol yer almazsa, bebeklerin sinir ve beyin sisteminde gelişime, kuvvetlenmelerine ve hızlı bir şekilde büyümesine imkan yoktur. Kan kolesterolü ve kan yağları, kolesterol ilaçları azaltılmadan ve gerekli seviyesinde kaldığı sürece, hücreler ve bağışıklık sistemi de buna bağlı olarak güçlü olacaktır. Bu durumun sonucunda ise hastalıkları ve özellikle de kanser olmayı enngelleyecek ya da her tür kanser ile mücadelede çok daha güçlü şekilde devam edecektir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, düşük kolesterol bulunan kişilerde kanser çeşitlerinin ve özellikle kolon kanserinin (kalınbağırsak) daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Düşük kolesterole sahip bireylerde, diğer tüm nedenlere bağlılık göstererek ve tıpta “total mortalite” olarak adlandırılan ölüm olasılığının yüksek olduğu görülmüştür. Finlandiya’da yapılan bir araştırma beraberinde ise yüksek kolesterole sahip kişilerin daha da uzun bir ömür sürdükleri ortaya çıkmıştır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Kolesterol, hücre yapısının oluşumunda kullanıma sahip, enerji ve hormon üretiminde katkı sağlayan balmumuna benzerlik gösteren bir yağdır. İnsan vücudu ihtiyacı olan miktarda kolesterol üretebilir ve aynı zamanda tüketilen gıdalardan da kolesterol alabilir. Yüksek kolesterol yani kolesterolde fazlalık, bu maddenin yapısı nedeniyle bir süre sonra damarlarda plakalar oluşturmaya ve depolamaya başlar. Yüksek kolesterol kendi başına bir hastalık çeşidi olmamasına rağmen, damarlara olumsuz etkisinden dolayı, kalp ve damar hastalıkları gibi ölümcül risk taşıyan hastalıklara neden verebilir. Yüksek Kolesterolün Riskleri

Kolesterolün düşük ya da yüksek olup olmadığını bilmemek, maalesef ki onun sebep olabileceği hastalıkları engellemez. Uzun zamandır yüksek kolesterole sahip olan bir kişinin karşı karşıya kalabileceği en kötü risklerden bir tanesi, damar tıkanıklığıdır. Bu süre zarfında kolesterol, damar duvarına yapışır, zamanla damarın elastik özelliğini yitirmesine ve kan akışında kullanılan yolun daralmasına sebep olur. Kolesterol plakları damarların çatlamasına sebebiyet verirken, oluşan bu da çatlaklarda da kan pıhtılaşması oluşur. Kolesterolün depolanması nedeniyle daralan damarı daha çok daraltan pıhtılaşma, kan akışını durma evresine de getirebilir. Bütün bu olumsuzlukların sonucu olarak da kalp krizi ve inme gibi hayati risklere yol açabilecek  sağlık sorunları görülebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.