Yeni Doğan Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebek beslenmesi hakkında sizlere uzman kişilerin ifade ettiği bilimsel ayrıntıları paylaşacağız. Yeni doğan bebek beslenmesi, anne olan kadınlar için önemli bir durumdur.

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi
Editör: Meva
17 Mayıs 2020 - 15:45
Yeni doğan bebeklerinin beslenmesini en iyi şekilde gerçekleştirmek isteyen anneler, bu gibi bilgilere gerçekten ihtiyaç duymaktadırlar.

Özellikle yeni anne olmuş kadınların bebeklerini nasıl bir şekilde beslemeleri konusunda bilgi eksiklikleri olabiliyor. Peki yeni doğan bebek nasıl beslenmelidir? Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl yapılmalıdır? Sorularına cevapları sizler için hazırladık.

Özellikle anneleri yakından ilgilendiren bebek beslenmesiyle alakalı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu bilgilere bakarak, bebeğinizi nasıl beslemeniz konusunda yeni bilgilere sahip olacaksınız.

Bebeğin hayata gelmesinin ardından ne kadar zaman içerisinde emzirilmelidir?

Eğer yapma ihtimaliniz varsa ilk yarım saat içerisinde, en geç olarak ise 1 saat içerisinde emzirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu zamanın geçmesinin ardından bebeğin uyku vakti gelecek ve bebeği uyandırma durumu da zor olacaktır. Yeni doğan bebekler ilk günler içerisinde 2-3 saatte bir emzirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Uykusu eğer 3-4 saati geçerse, bebek ebeveyni tarafından uyandırılıp karnı doyurulmalıdır. 2-3 haftalık olmasının ardından kendisi de açlığı hissedecek ve bebek kendi kendine uyanarak emmeyi annesinden isteyecektir.

Sütüm gelmiyor diyerek mamaya başlamak ne kadar doğru?

Bebeğinize doğru pozisyon verilerek emzirilmesi gerçekleştirildiği müddetçe, anne sütünün gelmemesiyle alakalı bir problem söz konusu olmaz. Fakat doğumun ardından endişesi olan yeni annelerde, bebeğin aç kalması kaygısı sebebiyle mamayla besleme eğitimi meydana çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı annenin desteklenmesi, emzirme yardımcılarının anneye emzirme hakkında eğitimi ve psikolojik desteği gerçekleştirmesi gerçekten de önem arz etmektedir.

Annenin sütü hangi yöntemlerle çoğaltılabilir?

Annenin yeterli bir biçimde sıvı tüketimi yapması ve günlük hayatında dinlenmeyi atlamaması gerçekten de önemlidir. Günlük olarak 2-3 litre arasında su ya da sıvı içeceklerini tüketmesi sütün çoğalmasında önemli rol oynayacaktır.Bebeğin gaz sorunları hangi zaman içerisinde görünür?

Sağlıklı bir şekilde gelişimini gerçekleştiren bebeklerde meydana gelen sebepsiz ağlama isteğine gaz sancısı denmektedir. Bu gaz sancısının tıptaki adı kolik olarak tanımlanmıştır. Bebek 2-3 haftalık olduğu zaman gaz sancıları başlar. 4-6 haftada olduğu zamanlarda ise gaz sancıları yoğun bir şekilde bebekte etkisini hissettirir. Genel olarak bakıldığında bu durumun 3. Ve 4. Ayların geçmesinin ardından olduğu ifade ediliyor. Bebekler, gaz sancısı çektikleri zaman hiç durmadan ağlarlar.

Bebeğin gazı hangi şekilde anlaşılır?

Devamlı şekilde huzursuzluk hali olan bebeklerde gaz sancısının olduğu anlaşılabilir. Diğer yandan da bebeğin annesini emme ihtiyacı doğar. Bu ihtiyaç durumu aç olmasından değil sakinleşebilmesi içindir. Gaz sancısı, bebeğin şiddetli bir şekilde ağlamasına sebep olur. Gaz sancısı, özellikle akşamları ve gece vaktinde kendisini göstermektedir. Bebekler bu ani gelen sancıya çığlık atarak tepki gösterebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.