Yazılım Projesi Nasıl Hazırlanır?

Elektrikle çalışan her cihaza programlama yapılabilir. Örneğin çamaşır makinelerinde giysilerin kaç derecede, kaç dakikada, hangi ayarda yıkanması istendiği kolayca ayarlanabilmektedir.

Yazılım Projesi Nasıl Hazırlanır?
Editör: Cemal
25 Nisan 2020 - 20:55 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızda önemli bir yer edinen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da programlanmış ürünler yani yazılım ile tasarlanmış cihazlardır.

Çamaşır makinesi örneği üzerinden gitmek gerekirse, giysilerin kaç dakikada, kaç derecede, hangi ayarda yıkanması gerektiği ayarlandığı zaman makineye talimat gönderilmiş olur ve makine verilen talimatı yerine getirir. Makinenin markasına göre seçeneklerin isimleri değişse de temelde hepsi aynı mantıkla çalışmaktadır.

Programlama yapılırken bazı aşamalar vardır.

1) Problemin Belirlenmesi

Müşterinin talepleri doğrultusunda iş yapılması gerekir. Çünkü eğer müşteri talepleri bilinmeden proje yürütülürse projenin bundan sonraki adımlarının hiçbir ehemmiyeti (önemi) kalmayacaktır. Emekler boşa gitmiş olacaktır. Bunun olmaması için problemin belirlenmesi gerekir. Amacın belirlenmesi gerekir, tasarımının nasıl olacağının belirlenmesi gerekir, sonraki dönemde başka hangi özelliklerin ekleneceğinin belirlenmesi gerekir. Hiçbir şüphe kalmamalıdır.

2) Analizin Yapılması

Önceki aşama halledildikten sonra bu aşamada yazılacak yazılımın, programın hangi kitleye hitap edeceği belirlenmelidir. Örneğin yetişkinler mi kullanacak, çocuklar mı kullanacak, yaşlı insanlara mı hitap edecek gibi durumlar netleştirilmelidir. Bu iş netleştikten sonra bu işim maliyeti hesaplanmalıdır. Maliyet analizi yapılmazsa bu projenin erkenden bitmesine bile neden olabilir.

3) Programın Tasarlanması

Algoritmanın oluşturulma aşamasıdır. Algoritma mantık çerçevesinde olur. Programın sistemi, güvenliği, gücü (performansı) gibi özellikler belirlenir.

4) Kodlanma Aşaması

Algoritma aşamasının ardından programın kodlanma aşaması vardır. Bu aşamayı halledebilmek için elbette programlama dillerini bilmek gerekir. Hangi programlama türünü seçtikten sonra belirlenen algoritmaya göre işlemler yapılır. Kısacası kodlama makine ile kullanıcı arasındaki iletişim bağının oluşmasını sağlar.

5) Test Etme Aşaması

Önceki aşama bittikten sonra program çalıştırılır. Kodlama hataları meydana gelebilir. İşin en zor tarafı kodlardaki hataları düzeltmektir. Bu işlem bittikten sonra hata vermeyen bir program/yazılım ortaya çıkar. 

6) Dökümantasyon İşlemi

Dökümantasyon önceki tüm aşamaların kaydını tutmaktır. Eğer kayıt tutulmazsa tüm veriler kaybolur. Bu aşama pazarlama içindir. Program ile ilgili her şey yazılır. Amacı, özellikleri vb.

Bu işlem de genelde sıkıcı bulunur. Fakat programın geleceği için bu aşama çok önemlidir. Kaliteli iş olması isteniyorsa bu aşamanın uygulanması şarttır. Bir yazılım şirketi muhakkak ürettiği programın dökümantasyonunu yapmalıdır. Yoksa gelecekte çok sorun yaşayacaktır.

Kaynak: elektrikport.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.