Yavuz Çetin Kimdir

Bir zamanlar Blues türünde yaptığı şarkılar sayesinde adından bahsettiren fakat trajik bir intihar ile hayatına son veren şarkıcı Yavuz Çetin’in hayatı hakkında bilgileri sizler için bir araya getirdi.

Yavuz Çetin Kimdir
22 Mayıs 2020 - 12:31

Şarkıcı Yavuz Çetin’in biyografisinde yer alan bilgileri doğru şekilde burada bulabileceksiniz.

YAVUZ ÇETİN’İN DETAYLI BİYOGRAFİ BİLGİLERİ

1970 senesinde Samsun ilinde hayata gözlerini açtı. Gazeteci mesleğiyle uğraş veren babasının iş durumları dolayısıyla hiçbir şehirde uzun zaman kalamayan şarkıcı Yavuz Çetin, Türkiye’nin farklı bölgelerine seyahat ederek çocukluğunu geçirdi.

Müzikle gençlik yıllarında buluşan şarkıcı Yavuz Çetin’in çalmış olduğu ilk müzik enstrümanının cura olduğu ve sonrasında da sırasıyla bağlama, klasik gitar ve elektro gitar çalmayı öğrenerek kendisini geliştirdi. Ünlü müzisyen Hasan Cihat Örter tarafından Rock ve Blues türünde müzikleri çalabilmesi için gitar kursu gören şarkıcı Yavuz Çetin, 15-16 yaşlarında olduğu zamanlarda elektro gitarı eline aldı ve bir daha da bu hobisinden vazgeçmedi. Bu konuda kendisini geliştirmeyi sürdürdü.

YARIŞMADA BİRİNCİ OLDU

Haydarpaşa Lisesi’nden başarılı bir şekilde mezun olan şarkıcı Yavuz Çetin, lise eğitimi aldığı seneler içerisinde okuldan arkadaşı olan Ercan Saatçi ile birlikte yapmış olduğu I will Cry isimli parçasıyla Hey dergisinin düzenlediği müzik yarışmasında birincilik elde etmeyi başardı.

ÜNİVERSİTEYİ BIRAKTI

Liseden başarılı bir şekilde mezun olması sonrasında Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü kazanma başarısı gösteren şarkıcı Yavuz Çetin, bu okulda eğitim aldığı sırada katılmış olduğu Yıldız Üniversitesi’nin organize ettiği bir müzik yarışması kapsamında da grubu Labirent’le birlikte 1. Olma başarısı gösterdi. Müziğe yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar sebebiyle üniversiteyi bitirmeyi başaramayan şarkıcı Yavuz Çetin, Marmara Üniversitesi’ni bırakmak zorunda kaldı ve eğitiminden ayrıldı.COVER GRUBU KURDU

1990 senesinde müzisyen dostları Batu Mutlugil ve Zafer Şanlı’yla birlikte cover grubu olan Blue Blues Band’i oluşturan şarkıcı Yavuz Çetin, uzun bir zaman diliminde bu müzik grubuyla birlikte 70’li senelerde popüler olan ünlü rock ve blues gruplarının şarkılarına sesiyle hayat verdi. Başarılı şarkıcı Yavuz Çetin, 1992 senesinde Didem Çetin ile hayatını birleştirerek bambaşka bir hayata merhaba demiş oldu.

FUAT GÜNER’LE ÇALIŞTI

90’lı senelerin sonlarına doğru gelindiğinde sanatçı Fuat Güner’in sahibi olduğu stüdyo çatısı altında çalışmalarına başlayan şarkıcı Yavuz Çetin, artık aynı zamanda bir stüdyo müzisyeni olmuştu. Birçok önemli ünlü adın albüm projelerinde görev yapan, reklam müzikleriyle albüm kayıtlarında da emeği olan şarkıcı Yavuz Çetin, diğer yandan ülkemizde talkbox kullanmasını bilen ilk gitaristlerden biri olarak tarihe geçti.

MFÖ İLE TURNELER

1996 senesi içerisinde Mazhar, Fuat, Özkan (MFÖ) müzik grubuyla birlikte çalışmalara start veren Yavuz Çetin, bu grupla birlikte turne organizasyonlarına ve konserlere katıldı. Burada gitarının sesini daha fazla kitleye duyurma şansına sahip oldu. Aynı sene, oğlu Yavuzcan’ın hayata gelmesinden çok az bir zaman geçmişti ki eşiyle boşandı. Bu ayrılıkla beraber Yavuz Çetin’in hayatı iyi gitmedi.

1997 senesinde iste şarkıcı Yavuz Çetin, ilk albümünü müzik dünyasına sundu. Albümün adı ise ‘’İlk…’’dir. Arkadaşı olan ve kendisi gibi müzisyenlik yapan Ercan Saatçi tarafından prodüksiyon işleri organize edilen albümün içerisinde yer alan Dünya isimli parçası ‘’Propaganda’’ adlı sinema filminde kullanıldı. Biraz zaman daha MFÖ grubuyla turne organizasyonlarını sürdürdü. Yavuz Çetin Group isimli bar grubuyla canlı şekilde şarkılar söylemeye başlayan Yavuz Çetin, 2000 senesinde ise ikinci albümünün hazırlıkları için çalışmalara başladı.

TMC şirketiyle albüm yapmak amacıyla anlaşma imzalayan şarkıcı Yavuz Çetin, 2. Albümü Satılık’ın çalışmaların tamamlanmasına rağmen albümün piyasadaki yerini görmesi nasip olmadı. Şarkıcı, hayatında yaşadığı bunalım ve psikolojik durumlar sebebiyle Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına kıydı. Hayatını 15 Ağustos 2001 tarihinde intihar ederek kaybetti.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.