Usta Oyuncu Timuçin Esen Kimdir?

Tam adı ile Mahmut Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Usta oyuncu, aynı zamanda müzisyendir. Timuçin Esen’in annesi ve babası avukattır.

Usta Oyuncu Timuçin Esen Kimdir?
19 Haziran 2020 - 22:56

Babasının adı Üstün, annesinin adı Nihal’dir. Usta oyuncu, 7 yaşına dek Keban Barajı Lojmanları’nda yaşamıştır.

TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü kazanıp, buradan 2 sene boyunca eğitim almıştır.

Daha sonra ise İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne geçiş yaparak oradan mezun olmuştur. Ankara Hacettepe Devlet Konservatuvarı’nda okuduğu esnada çeşitli barlarda şarkı söylemeye ve enstrüman çalmaya başladı.

Sonraki yıllarda ise Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya’da tiyatro eğitimi aldı. En uzun eğitimini ise 7 sene boyunca sinema ve yönetmenlik üzerine master yaptığı Los Angeles’ta bulunan California Insitute of the Arts University’de almıştır. Timuçin Esen, Larry Moss’tan da ders almıştır. Larry Moss, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tanınan oyuncu koçlarından biri olmaktadır.

Usta oyuncu, henüz öğrenci olduğu senelerde Çıkmaz Sokak isimli bir film de çekmiştir. Bu film, orta metrajlı bir filmdi. Başrollerde ise Olgun Şimşek ve Engin Günaydın’ı görebilirsiniz. Çıkmaz Sokak filminin türü için belgesel tanımlaması yapmak mümkündür.

Timuçin Esen, Türkiye’ye temelli dönüş yaptığında Hakkı Ağa karakterine hayat verdiği Gurbet Kadını dizisi ile karşımıza çıkmıştır. Gurbet Kadını dizisi final yaptıktan sonra ise büyük usta Şener Şen ve Meltem Cumbul ile beraber Gönül Yarası isimli filmde kamera karşısına geçmiştir. Bu filmde ise Halil adlı aşkına sadık bir karaktere hayat vermiştir. Halil karakteri ile 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden, Sinema Yazarları Derneği’nden en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü dalında ödül aldı. 

Daha sonraki zamanlarda ise Yazı Tura isimli, Uğur Yücel imzası taşıyan bir sinema filminde rol aldı. Yazı Tura’da Timuçin Esen, bir askeri canlandırmıştı.

Gelelim en çok sevilen dizilerinden biri olan Hırsız Polis dizisine... Çoğumuz kendisini bu diziyle birlikte çok daha yakından tanıma fırsatı bulmuştuk. Kendisi bu dizide adalet peşinde koşan bir polisi, Çınar’ı canlandırmıştı. Aşık olduğu kadının adı ise Mavi’ydi. Usta oyuncu Çınar karakteri ile de çok fazla ödül aldı.

Sene 2006 olduğunda ise Mikado’nun Çöpleri adlı Melih Cevdet Anday’ın eserinin oyunlaştırılmış halinde rol aldı. Bu tiyatro oyunu, 2 sene boyunca, 2008 senesine kadar sahnelenmeye durmak bilmeden devam etti.

Derken, Meltem Cumbul ile tekrar bir yapımda rol aldılar. Yönetmen koltuğunda Tolga Örnek’i gördüğümüz Labirent adlı filmde ikiliyi birlikte izledik. Timuçin Esen Labirent filminde bir istihbaratçıya hayat vermişti, adı da Fikret’ti. Fikret ile birlikte 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde Ayhan Işık Özel Ödülü’nü aldı. Yine Fikret rolü ile Uluslararası Madrid Film Festivali içerisinde Yabancı Dil dalında En İyi Erkek Oyuncu bölümünde aday olarak gösterildi.

2011 senesinde ise Mayhoş isimli bir müzik albümü çıkarmıştır. Galip Derviş dizisinin jenerik müziğindeki sesi tanıdınız mı? Evet, Timuçin Esen’e ait.

Gönül İşleri dizisi ise 2014-2015 sezonunda ekranlara gelmişti. Bu dizide ise kendisini Deli Yılmaz rolünde görmüştük. Dizide Sinem Kobal, Bennu Yıldırımlar gibi önemli isimler de vardı.

2016-2017 sezonunda yayınlanmış olan Bodrum Masalı dizisinde de başrolde oynamıştır. Bu dizide ise Faryalı adlı karaktere hayat vermiştir. Bodrum Masalı, kesinlikle o sezona damgasını vuran önemli dizi yapımlarındandı.

2018 senesinde vizyona giren ve herkesi hüngür hüngür ağlatan, usta sanatçı Müslüm Gürses’in hayat hikayesini anlatan Müslüm filminde Müslüm olarak Timuçin Esen’i izlemiştik. Müslüm Gürses’in eserlerini film boyunca Timuçin Esen’den dinleme fırsatı yakalamıştık. Müslüm filmine hazırlandığı zamanlarda şan ve bağlama dersleri alan Timuçin Esen, performansıyla birçok kişiden tam not almıştır.

Usta oyuncunun rol aldığı son yapım ise Aralık 2019’dan bu yana Kanal D ekranlarında yayınlanan Hekimoğlu dizisidir. Sevilen yabancı dizi House MD’den uyarlanan Hekimoğlu dizisinde Timuçin Esen bir doktoru canlandırıyor.

Timuçin Esen’in Filmografisi

Dizi

Gurbet Kadını, 2003-2005

Hırsız Polis, 2005-2007

Hekimoğlu, 2019-Halen Devam Ediyor

Vicdan, 2013-2014

Gülperi, 2018-2019

Gönül İşleri, 2014-2015

Bodrum Masalı, 2016-2017

Sinema

Senin Hikayen, 2013

Müslüm, 2018

Yazı Tura, 2003

Gönül Yarası, 2005

Martıların Efendisi, 2017

Labirent, 2011

Kumun Tadı,2012

Deliyle Geçen Gece, 2003

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.