Üniversite Sınavına Hazırlanan Öğrenciler İçin 6 Soru Çözme Taktiği

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler genellikle çok ders çalışırlar. Son sene tüm konuları yetiştirmeye çalıştıkları için birazda gergindirler bu yüzden soru çözerken sorun yaşayabilirler.

Üniversite Sınavına Hazırlanan Öğrenciler İçin 6 Soru Çözme Taktiği
Editör: Hasan
16 Haziran 2020 - 20:11
Her ne kadar konuyu bilselerde insan psikolojisi nedeniyle tereddüt ettikleri, zorlandıkları zamanlar olabilir.Her öğrencine ne olursa olsun kendine güvenmeli! Sonuçta bu sınavların ardında ölüm yok sözünü öğretmenlerimizden hep duyarız lütfen kulak ardı etmeyelim.Aşağıda sizler için 6 taktik derledik:

1) İlk Aklına Gelen Şık Genellikle Doğrudur

Genelde öğrenciler iki şık arasında kaldıklarında soruyu yanlış yapma olasılıkları artar ama eğer bilgiyi net hatırlayamıyor ama ilk bir şık aklınıza geliyorsa kesine yakın doğru olarak kabul edebilirsiniz en azından şansınızı denemiş olursunuz.

2) Soru Çözerken Mola Verin

Bazı öğrenciler kendine yüksek hedefler koyup yorulsalarda soru çözümüne devam etmekteler. Bu yanlış bir yoldur hedefinize ulaşamasanız bile yorulduğunuz, anlamamaya başladığınız an mola verip sonra devam ettiğinizde daha çok verim alıp daha çok şey öğreneceksiniz. Mola vermeden devam ederseniz çözdüğünüz soruların hiçbir katkısı olmayabilir.3) Her Okuduğunuz Cümlenin Altını Çizmeyin

Her okuduğunuz cümlenin altını çizmek öğrenciler arasında yaygın yapılan bir hatadır. Özellikle matematikte problem sorularında ve sözel derslerde sorunun asıl vurguladığı yerleri, noktaları, virgülleri bu soru yönetimi dolayısıyla göremeyebilirsiniz. Hem de sürekli altını çizmek size zaman kaybettirecektir. Sınavlarda altını çizmeden soru çözmeye alışık öğrenciler çok daha fazla zaman kazanırlar.

4) Çok Hızlı Okumaya Çalışmayın

Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandırmaz çünkü anlamadığınız yerlerde geri döneceksiniz ve soruyu birden fazla kez okumuş olacaksınız bunun yerine anlayabileceğiniz bir hızda okuyup tekte soruyu çözmek size daha faydalı olacaktır.

5) Çözemediğiniz Sorulara Takılı Kalmayın

Çözemediğiniz sorulara takılı kalırsanız hem ders çalışırken hem sınavda çok büyük zaman kayıpları yaşayabilirsiniz çünkü psikolojik olarak ona takılı kalırsanız yapmadan geçmeme hissine kapılabilirsiniz buda sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Bu yüzden yapamadığınız soruları es geçip hocalarınıza danışmak çok büyük bir avantaj olacaktır.

6) Şıklara Düşüncenize Göre İşaretler Koyun
Sorularda şıklar birden fazla olduğu için çoğu zaman şıklarıda tekrar okuma yoluna gidebiliyorsunuz bu yüzden özellikle ‘’hangisi olamaz, hangisi yanlıştır, hangisi doğrudur’’ gibi sorularda şıkların yanına bir çizik, bir artı/eksi işaretiyle şıkları tekrar okumaktan kurtulabilirsiniz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.