Türkiye'nin Kültür Kokan Yeri: Ihlara Vadisi

Türkiye'mizde kültür kokan bir çok yere sahibiz. Bu yazımızda da tarihe tanıklık etmiş ve sonsuz güzellik barındıran bir vadiden bahsedeceğiz. İşte tüm ihtişamıyla Ihlara Vadisi!

Türkiye'nin Kültür Kokan Yeri: Ihlara Vadisi
Editör: Hasan
01 Temmuz 2020 - 00:27 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 00:46

Ihlara Vadisi Aksaray’da yer almakta. Pek çok  tarihi kaynakta Ihlara Vadisi’nin adını Peristremma olarak görürüz. Kilisesi, sahip olduğu bitki örtüsü ve şapelleri ile ün taşıyan bu vadide adeta kültür, sanat, doğa ve tarih iç içe geçmiş durumda. Bu gibi özelliklere sahip yerler oldukça nadirken, Ihlara Vadisi’nin değerini kavrayıp bilmemiz son derece önem taşıyor.
 
Ihlara Vadisi Tam Olarak Nerede Bulunuyor?
Ihlara Vadisi, Aksaray ilinde yer alan Güzelyurt adlı ilçesinde konumlanır. Dünya genelinde var olan kanyonlar arasına adını yazdırmış bu muhteşem vadi, her sene ziyaretçi akınına uğramakta. Vadi'nin uzunluğu 18 kilometre, genişliği ise 200 metre alanı kaplıyor.

Ihlara Vadisi'ni diğer kanyonlardan ayıran en önemli özelliği ise içerisinde insanların aktif bir şekilde konakladığı ve yaşadığı en büyük kanyon olması. Hatta bu konuda dünyada üzerindeki en büyük kanyondur denilebilir. Bu durum vadinin şekil alması açısından da büyük önem taşımaktadır. Yaşayanlar için temel kaynak da burada yer alan nehir olmaktadır.Ihlara Vadisi'nin Detayları
Ihlara Vadisi, birçok  tektonik yükselmeler, Hasandağı volkanının ani püskürmesi sonrası sarsıntı yaşayan bir alanın üstünde ilerleyişini sürdüren, Melendiz Çayı'nın yüzlerce ve hatta binlerce yıl süregelen aşındırma süreci sonucu var olan bir kanyondur. Melendiz Çayı, Vadi yolu boyunca araziyi tamamıyla sarp bir şekilde yarmaktadır. Bu özelliği sayesinde de ziyaretçileri açısından oldukça beğenilen görüntüler sunmaktadır.

Doğası ile de her zaman ilgiyi üstünde tutmayı başaran Ihlara Vadisi, huzurlu bir atmosfer saçar. Cılız bir bitki örtüsüne sahiptir ancak bunun yanında yemyeşil alanlarını da görebilirsiniz. Size birçok sürprizler sunar. Gizemli bir geçit gibidir ve bu durum eminiz ki sizi çok etkileyecektir. Ihlara Vadisi denildiğind akla doğal bir mikroklima ortamı olması gelir. Vadinin taban kısmında Antep fıstığı gibi besinlere de rastlayabilirsiniz.

Ihlara Vadisi’nden günümüze kadar gelmeyi başarabilen kültürel ögeler ise sınırlıdır. Kayaların iç kısımlarına oyularak inşa edilmiş olan freskli kiliseler, günümüze kadar hiç bozulmadan gelmeyi başarabilmiştir. Birçok uzman, bu kiliselerin benzersiz bir yapıya sahip olduğu düşüncesindedir. Bahsi geçen freskli kiliseler, tam olarak 14 km boyunca devam eden Ihlara Vadisi'nin iç kısmında konumlandırılmışlardır ve oldukça dikkat çekicidirler.

Kiliselerin içinde yer alan  resim tekniklerini iki ana bölümde inceleyebilirsiniz. Vadi çevresinde yer alan kiliseler, Kapadokya Tipi olarak isimlendirilmiş, büyük bir çevrede de bu şekilde bilinmekte ve anılmaktadır. Ağaçaltı, Pürenliseki, Eğritaş, Kokar, Yılanlı kiliseleri bu türün en başarı gösteren örneklerindendir. Diğer tip ise Bizans Tipi olarak isimlendirilmiştir. Bu tür kiliseler Belisırma adlı bir bölüm içerisinde yer alır. Birçok süslü resime rastlayabilirsiniz. Eğer yolunuz buraya düşerse ki umarız düşer, mutlaka Ihlara Vadisi’ni görmeli ve bu benzersiz deneyimi yaşamalısınız.

Bu haber 504 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.