Türkiye'nin Doğal Cenneti: Kelebekler Vadisi

Ülkemizde, birçok yerde, birbirinden farklı ve değerli, dünyada eşi benzeri bulunmayan doğa güzelliklerine sahibiz ve bunun için oldukça şanslı sayılırız.

Türkiye'nin Doğal Cenneti: Kelebekler Vadisi
01 Temmuz 2020 - 00:24

Bu eşsiz doğa güzelliklerinden biri olan Kelebekler Vadisi, doğası ve taşıdığı atmosfer sebebiyle cennetten bir köşeyi anımsatır bizlere. Kelebekler Vadisi, Türkiye'mizde Muğla ilinin tatil beldelerinden birisi olan Fethiye'de bulunan Ölü Deniz'de alır yerini.

Türkiye’nin doğal cenneti olan Kelebekler Vadisi, sahip olduğu endemik bitki türleri sayesinde dünya mirası olarak kabul görür. Kelebekler Vadisi, Baba Dağı'nın eteklerinde bizleri selamlar.

Kelebekler Vadisi'nin geçmişine bakacak olursak, milattan önce 4. yüzyıla kadar uzandığını görürürz. Lidya'nın Perdecia adlı yerleşim yerinin birtakım kalıntılarına, Kelebekler Vadisi kanyonunun hemen üstünde rastlayabiliriz . Burada bulunan köye Faralya ismi verilmiştir ve köyün günümüzdeki ismi ise Uzun Yurt olarak bilinmektedir.

Kelebekler Vadi
sine gitmeyi düşünüyorsanız, karadan ulaşım olanaksızdır. Bu sebeple burayı ziyarette bulunmak isteyen yerli ya da yabancı turistler, ulaşım için Fethiye ve Ölü denizden tekneleri kullanmak zorundadırlar. 350 metreye kadar ulaşan sert kayalık duvarlarla çevrilmiş olan vadi, ismini almasını sağlayan 80'den fazla kelebek çeşidinden ve özellikle de kaplan kelebeği türünden oluşmaktadır.

Kaynağı Faralya'nın mahallesinde yer alan, 50 metre yüksekliğin tepesinden dökülen şelale ise vadinin tam ortasından geçen bir dere aracılığıyla Akdeniz'e ulaşır.


 
Doğal Cennet Kelebekler Vadisi'nde Konaklama
Kelebekler Vadisi'nde konaklamak istiyorsanız yapacağınız şey kamp alanlarına uğramak. Vadide bir kamp işletmesi yer alıyor. Bahsi geçen bu kamp alanında bir  çadırda konaklayabilir ya da bungalov evleri kiralayabilirsiniz. Çadırlar son derece ufaktır. Eğer daha büyükçe bir çadırda konaklamak isterseniz kendi çadırınızı da yanınızda götürebilme imkanına sahipsiniz. Eğer çadırda kalmaya karar verdiyseniz,  vadinin kayalık ve taşlık olduğunu unutmamanız ve bu yüzden yanınızda birkaç mata ihtiyaç duyacağınızı belirtmekte fayda var.

Kamp alanında elektrik, su, duş ve tuvalet gibi temel ihtiyaçları karşılayacak araçlar bulunuyor. 500 kişi kapasiteye sahip, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği servis olanağı sağlayan bir restoran da mevcut.
Kamp ücreti içerisinde yiyecek, içecek ücretleri de kapsıyor. Bu tür bir kamp alanında bu tarz bir uygulama yapılması, gerçekten her zaman elinize geçmeyecek bir fırsat.
 
Kelebekler Vadisi’nde Nelerle Karşılaşacağız?
Kelebekler Vadisi'nde isminden  de anlaşılacağı üzere, ilk yapacağınız şey, tatiliniz boyunca peşinizi bırakmayacak olan kelebekleri izlemek olacaktır. Kelebekler öylesine muhteşem, göz kamaştırıcı ve eşsiz  görünecektir ki burada karşınıza çıkacak tüm manzaralar hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Kelebekler Vadisi, bulunduğu konum dolayısı ile birçok doğa sporunu yapmaya da oldukça elverişlidir. Bunlardan en önemlileri de trekking ve tırmanış olacaktır.
 
Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995 tarihinde,  1.dereceden Doğan Sit Alanı ilan edilmiştir. Burada oluşabilecek her türlü yapılaşma yasaklanmıştır.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.