Tüketim de Reklamın Rolü Nedir?

Giderek tüketici nüfusun artmasıyla birlikte birçok sektörde çıkmaya başlamıştır. Belli kollara ayrılan bu sektörler tüketicinin ilgisini çekmek amacıyla çeşitli alternatifler sunuyor.

Tüketim de Reklamın Rolü Nedir?
Editör: Cemal
25 Nisan 2020 - 02:16 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Reklamcılığın ve sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte tüketicinin de bilinçli alışveriş yapması biraz daha kolay hale geliyor.

İnternete erişimi olan tüketici birçok ürün ve çeşide kısa sürede ulaşıp karşılaştırma yapabiliyor. Böylece istediği ürünü istediği fiyata satın alma şansı artıyor. Peki tüketicinin ilgisini çekmek amacıyla müşteri odaklı nasıl reklam yapmalı gelin bir göz atalım.

1. Tüketicinin beklentisini ve ihtiyacını en iyi şekilde yakalamış olması gerekir. Tüketici odaklı ve onları iyi tanıyan ve onların isteklerine cevap verebilecek reklamlar başarılı olur. Yani tüketiciyi etkileyen reklamlar.

2. Özellikli olan değil yarar sağlayan reklamlar başarılı reklamlardır. Yani bu reklamların fonksiyonel ve duygusal yararları olması gerekiyor.

3. Başarılı bir reklam tüketiciye bir şeyler anlatmalıdır. Tüketiciyi harekete geçirmelidir ve tüketiciye yapmayacağı şeyleri yaptırmalıdır ki, almayacakları şeyleri bile almalı. Tüketicinin reklamı görünce herhangi bir şekilde tepki vermesini sağlamalıdır.

4. Güçlü marka değeri kurmalı. Üründen çok markanın değerini vurgulamalıdır. Markayı önemsemelidir. Ürünler taklit edilebilir fakat markalar edilemez. Markaya karşı tüketicilerin duygusal bir bağı vardır, ürünlerde fiziksel özellikler vardır. Bu yüzden de tüketiciye daha yakın ve sıcak gelen ürünler değil markalardır. Marka değeri tüketicinin gözünde üründen daha önemlidir.

5. Rakiplerinden, diğerlerinden farklı olan bir özelliği olmalı. Rakiplerine tercih edilecek bir şeyleri olmalıdır. Farklılaşmalı.

6. Yaratıcı bir fikir içermelidir. Uygun fiyatlı, farklı, etkileyici, tepki verdiren, hatırlatan, harekete geçiren, basit, anlaşılır, açık, seçik tüketici görüsünü yakalamış bir fikir olmalı.

7. Başarılıbir reklam tüm kampanyayla hep birlikte bir bütün oluşturmalı. Aynı görüşte, aynı yarar da, aynı fikir de olmalı fakat farklı olan mecralara uygulanabilmelidir. Kampanya oluşturmalıdır tek bir reklam yapılıp bırakılmamalıdır. Fikirlerini diğer uygulamalara da aktarılabilmelidir ve uygulanabilmelidir.

8. Tüketici kitlesini iyi tanımalı ve ne istediğini bilmelidir. Böylelikle iyi bir reklamcılıkla doğru müşteri kitlesine ulaşmış ve hedef belirlenmiş olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.