Tatilde Göz Sağlığınıza Dikkat Edin

Yaz sıcaklıklarının artış gösterdiği şu zamanlarda serinlemek isteyenlerin ilk adresi havuzlar oluyor. Çıkılacak tatillerde, sıcaklıklardan biraz da olsa kurtulmak isteyenler, özellikle havuzsuz asla diyenler için havuzlardan bulaşabilecek göz rahatsızlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Tatilde Göz Sağlığınıza Dikkat Edin
25 Haziran 2020 - 20:29

Toplu ve kalabalık kullanılan havuzlar eğer iyi bir şekilde temizlenmez, dezenfeksiyonu doğru şekilde yapılamzsa bakteri, virüs ve parazit gibi mikroplar için rahatça çoğalabilecekleri bir cennet haline dönüşür. Bunun üstüne bir de havuz kullanıcıları, duş almadan, üzerilerinde sıcak günün teri ve kiri, her türlü makyaj malzemesi, parfüm vb. gibi kimyasal maddeler ile havuza giriyorlarsa, bu suyun ne kadar temiz olabileceğini tahmin etmek pek de kolay olmayacaktır.
 
Kontakt Lens Kullananlar Dİkkatli Olmalı

Çoğalan mikroplar, göz dokuları üzerine yerleşerek gözde oluşabilecek çeşitli iltihaplara yol açabiliyorlar. Özellikle kontakt lens kullanan kişiler, kornea düzensizliği yaşayan kişiler ile yara iyileşme problemi olanlar da daha fazla risk altında. Bu nedenle girmek istediğiniz havuzun temizliğinin düzenli yapılıp yapılmadığından emin olmanız gerekir. Havuza girmeden önce duş almaya özen göstermeniz gerekir. Havuz içerisinde havuz gözlüğü kullanmanız halinde, göz sağlığınız zarar görmeyecektir.
 
Havuz Gözlüğü Kullanın

Havuz temizliğinde kullanılan dezenfektanlar bir yandan havuzdaki mikropları öldürürken bir yandan da göz dokuları için kimyasal yapıları sebebiyle toksik etkiler taşımaktadır. Havuz içerisinde gözlerinizi açma alışkanlığınız varsa ve havuz gözlüğü kullanmıyorsanız, gözünüz bu kimyasalların devamlı etkisine maruz kalacaktır. Hem güneşin hem de havuz içindeki irritan kimyasallara gün boyu maruz kalan gözler ilerleyen saatlerde kıpkırmızı olacaktır. Bu gibi etkilere maruz kalmamak, gözünüzün kızarması, çapaklanması, sulanması, yanma ve batmasına engel olabilmek için mutlaka havuz gözlüğü kullanmanız gerekiyor.


 
Neler Yapmalıyız?

Havuzu kullanacağınız esnada diğer kişilerin sağlığını da tehlikeye düşürmemek için, gözlerinizde enfeksiyonun yaşandığı bir dönemde iseniz  havuza kesinlikle girmemelisiniz. Havuz suyuna ter ve vücuda sürülecek kimyasalların karışmaması adına  havuzu kullanmadan önce mutlaka duş almanız gerekir. Sağlıklı gözlerle beraber mutlu bir yaz geçirmeniz için havuz kullanımı sonrasında meydana gelen  göz kızarıklığı, çapaklanma ve ağrı gibi şikayetlerin göz ardı edilmemesi gerekir. Mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına görünmenizde yarar olacaktır.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.