Şeker Hastaları İçin Güvenli Yolculuk Tavsiyeleri

Yaz aylarının enerji dolu güneşli günerinin gelişiyle seyahat ve tatil hazırlıkları başladı. Çıkılacak uzun yolculuklar, kalınacak oteller, tatil planlamaları derken koşuşturmaca hızlanıyor.

Şeker Hastaları İçin Güvenli Yolculuk Tavsiyeleri
Editör: Hasan
30 Haziran 2020 - 23:59
Fakat eğer şeker hastalığınız varsa çıkacağınız yolculuklara dikkat etmeli ve bazı detaylara önem vermeniz gerekiyor. Gerekli tedbirleri alabilmeniz için size birkaç tavsiyemiz var; birlikte göz adalım.
 
Aşırı Sıcak Bölgeleri Tercih Etmekten Kaçının
Güneşin daima kendini tüm pozitif enerjisiyle kendini gösterdiği yerlere gitmeyi kim istemez? Fakat sıcaklık, şeker hastaları için ne yazık ki dikkat edilmesi gereken önemli bir husus. Gideceğiniz konumun iklimi, sıcaklığı, hava durumu  şeker hastaları için oldukça dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alıyor. Sebebine gelecek olursak, şeker hastaları sıcak ve fazla güneşe maruz kaldıklarında, kaybettikleri tuz ve sıvıya adapte olamayabiliyorlar. İpin ucunu kaçırmadan güneşe çıkmak, diyabetlilere iyi gelse de güneşte ve sıcakta gerçirilecek zaman miktarı ayarlanmalıdır. Bununla beraber insülin ve iğnelerin zarar görmemesi için daha serin yerler seçilmelidir. Seçilecek konumu, önceden mutlaka doktorunuza danışmayı da göz ardı etmemelisiniz.
 
Yanınıza Almanız Gerekenler
Seyahate çıkmaya karar verdiğinize elbette yanınıza almanız gereken birçok önemli eşya olabilir. Fakat bir şeker hastasıysanız, yanınıza almayı unutmamanız gereken en önemli eşya ilaçlarınız. İlaçlarınız koymanız için kendinize bir çanta yapın. Çantayı kaybetme ihtimalinize karşı ilaç ve iğnelerinizin yedeklerini de yanınızda bulunduracağınız farklı bir çantaya koyun. Kan ölçüm aleti, diyabet ilaçları ve bir de insülin varsa ilaç çantanızın soğuk bir alanda muhafaza edilmesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle ilaç çantanızı bavulunuza koymayın mümkünse el çantanızda saklayın ve yanınızdan ayırmayın. Kolay ulaşabileceğiniz bir bölmede tutun.Sizin de iyi bildiğiniz gibi o ilaçlara dilediğiniz yerde ve dilediğiniz biçimde ulaşamazsınız.
 


Su ve Yiyeceksiz Yola Çıkmayın
Seyahat esnasında suya ve yiyecek şeylere ulaşabilir olmanız oldukça önemli. Kan değerleri sıklıkla değiştiği için sürekli olarak su içme ve bir şeyler yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu sebeple  yanınızda atıştıracak yiyecekler, başta su olmak üzere mutlaka içecekler de bulundurun. Mola vereceğiniz yerlerdeki yiyecekler size dokunabilir, şekerinize  etki edebilir. Yağ, tuz, baharat oranı sizin için oldukça önemli. Yolculuk sırasında ve tatiliniz süresince de aşırıya kaçmamak şartıyla hafif yiyecekler tüketmeniz gerekir. Bunun için yol boyunca yiyeceklerinizi mutlaka önceden belirleyip yanınıza almanızda fayda var. Susuz kalmak, yolculuğunuzu bir cehenneme dönüştürebilir, bu yüzden mutlaka yolculuk sırasında sık sık su tüketmeyi ihmal etmeyin.
 
Hareketsiz Kalmayın
Şeker hastalarının uzun süreler boyunca hareketsiz oturması sonucunda  kanda pıhtılaşma adı verilen durum meydana gelebilir. Bu durum özellikle bacaklarda meydana gelir ve kişiye acı vererek, hareketlerine engel olur. Kan pıhtılaşmasına engel oluşturmak içinse yolculuk sırasında ara ara hareket etmenizde fayda var. Bu bir uçak, otobüs ya da araç olsa dahi yapmanız gereken tek şey bacaklarınızı hareket ettirmek olacaktır. Uçak yolculuklarında ihtiyacınız olmasa bilr lavaboya gidebilir, bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Otobüs ve özel araç yolculuklarında ise molalarda yürümek ya da hareket etmek faydalı olacaktır. Bununla beraber oturduğunuz yerden, ayağınızı öne doğru uzatarak da hareket oluşturabilir, pıhtılaşmaya engel olabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.