Saç Dökülmesi İç Hastalıkları İşaret Ediyor Olabilir

Hepimizin sık sık karşılaştığı durumlardan biri olan saç dökülmesinin aslında önemsenmeyecek bir durum olduğunu söylemek hata olur.

Saç Dökülmesi İç Hastalıkları İşaret Ediyor Olabilir
Editör: Hasan
30 Haziran 2020 - 23:51 - Güncelleme: 08 Ekim 2021 - 15:36
Saç Dökülmesi İç Hastalıkları İşaret Ediyor Olabilir
Hepimizin sık sık karşılaştığı durumlardan biri olan saç dökülmesinin aslında önemsenmeyecek bir durum olduğunu söylemek hata olur. Saç dökülmesi birçok sebebe bağlılık gösterse de ciddiye almanız gereken bir durum teşkil ediyor olabilir. Saçlarınız dökülüyorsa, iç hastalığa sahip olabilirsiniz, dikkat!
 
Saç Neden Dökülür?
Genetik, hormonal ve ailesel pek çok etken, saçların dökülmesinde rol alıyor. Kimi zaman, sıklıkla  bayanlarda, saç dökülmesinin sebepleri araştırılırken, hormon tetkikleri yapmak da gerekebiliyor. Saçlı deride meydana gelen birtakım dermatolojik hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabiliyor.

Saç dökülmesinde rol oynayan bir diğer neden ise psikolojik etkenler. Psikolojik etkenler yaygın görülen saç dökülmesine yol açabileceği gibi kimi zaman da  yoğun bir üzüntü veya ruhsal travmanın etkisiyle saçın veya sakalların belli bir kısmında, bir anda dökülmeler olabilir.  Halk arasında yaygın olarak bilinen, o bölgeye sarmısak sürmek olur. Ya da tahriş edici bazı işlemler e başvurulur. Bu tip yöntemler yarar sağlamadığı gibi, birçok kez deriye zarar vermektedir.
 
Saç Dökülmesinin Çeşitleri Nelerdir?
Saç dökülmesinde iki çeşide rastlarız. Bunlardan biri, saçlı deride yaygın görülen seyrekleşme, diğeri ise bölgesel olarak meydana gelen dökülmelerdir.

Genel olarak doğumdan bir süre sonra başlar. Birkaç ay sonra azalan dökülmeler, ruhsal travmalar, ağır ateşli hastalıklar, demir eksikliği anemisi ve tiroid hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen seyrekleşmeler ilk grupta kendine yer bulmaktadır. Bir de erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan dökülme tipi vardır. Bu çeşitte saçlar, özellikle ön tarafta ve tepe bölgesinde seyrekleşme şeklinde gerçekleşir.
 


Saç Dökülmesi İçin Tanı ve Tedaviler Nasıl Olmalı?
Öncelikle, saç dökülmesinin çeşidine göre sebebinin belirlenmesine yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Saçlı deride bir dermatolojik hastalık veya altta yatan bir sebebin var olup olmadığını belirlemek gerekir. Eğer yaygın bir dökülme görülüyorsa, ilk olarak kan değerlerine sonrasında demir düzeyine ve tiroid testlerine bakılmalıdır. Hastanın kullandığı ilaçlar kontrol edilmelidir. Bu verilen doğrultusunda tedavi planını hazırlanmalıdır. Saç dökülmesine bir başka hastalık sebebiyet veriyorsa, bu hastalığın tedavisi yerine getirilmelidir. Bölgesel bir deri hastalığı mevcut ise bu doğrultuda losyon, krem, lokal ilaç injeksiyonları veya ağızdan çeşitli ilaçların kullanılması da gerekebilir.
 
Vitamin Eksikliği veya Şampuan Değişimi Saç Dökülmesi Yapar Mı?
Sağlıklı ve normal seviyede beslenen bir kişi, vitamin eksikliği yaşamaz. Günümüzde de vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen saç dökülmeleri oldukça nadirdir.

Şampuanların saç döktüğü bilgisi de kesinlik içermemekle beraber, saç tipinize göre yanlış bir şampuan kullanmanız halinde saç deriniz kuruyabilir ve kırılmalar meydana gelebilmektedir. Şampuanlar doğrudan saç dökülmelerine sebebiyet vermemektedir.
 
Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılabilir?
Kişilerin stresten olabildiğince uzak durmaları, doğru ve dengeli beslenmeli, saçı dökülen kişilerin çok sık dişlere sahip taraklarla saçlarını taramamaları gerekmektedir. Bununla beraber saçlarınızı çok çekerek ya da gererek toplamamanızda da fayda var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.