Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu rahatsızlığı toprak yeme alışkanlığına denmektedir. Bu hastalık en çok çocuklar üzerinde görülen bir hastalık türüdür. Yabancı maddeleri yiyen kişilere Pika sendromu tanısı konmaktadır.

Pika Sendromu Nedir?
Editör: Meva
01 Temmuz 2020 - 15:45
Bu hastalıkla birlikte kişilerde demir, çinko ve bakır eksikliği görülmektedir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür. Vücut içerisinde bu maddelerin eksik kalmasıyla insanlarda daha fazla yabancı cisim yeme alışkanlığı doğmaktadır. Pika sendromuna mensup kişiler şunun gibi maddeleri yiyebilmektedir;

• Toprak
• Pil
• Kağıt
• Kireç
• Kum
• Kurşun Kalem
• Boyalar

Gibi maddeler yenebilmektedir. Bu durum çocuklarda, yetişkin insanlarda bazı durumlarda hamile kadınlar üzerinde görülmektedir. Pika sendromuna sahip kişilerin anlaşılabilmesi için bu konuda dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklar bu hastalığa mensupsa daha kolay bu sorun tespit edilebilir. Çocukların bu tarz maddeleri yemesinde aşırıya kaçma durumu kaçınılmazdır. Sürekli olarak toprak yiyen birisi ormana gitmeyi çok sever. Saksılarda bulunan toprakları sürekli yer. İlkokul çağında birisi Pika sendromuna mensupsa diğer çocuklar bu durumdan etkilenebilir. Bu durum çocukların kurşun kalem yemesini, veya kağıt yemesini sağlayabilmektedir. Pika Sendromu Tehlikesi
Pika sendromunda yabancı maddeler yenildiği için sindirim sistemiyle alakalı problemler ortaya çıkar. Ayrıca yenilen maddeler hijyenik olmadığı için enfeksiyon oluşumunu destekler. Bu tür durumlarda kişilerde zehirlenmeler görülebilir. Pika sendromu özellikle 4 yaşına kadar olan çocuklarda sıklıkla görülür. Bu yaşlarda çocuklar henüz gerçek gıdayla tam olarak karşılaşamadığı için her şeyi yiyebileceğini zannedebilir. 

Pika Sendromu Tedavisi
Pika Sendromunun tedavi edilebilmesi için hastalığın kesin olarak tanımlanması gerekmektedir. Tedavide kişinin hangi eksikliklerde olduğu tanımlanmalıdır. Buna göre vücut içerisinde demir, bakır ve diğer elementlerde eksiklik varsa buna yönelik tedaviler uygulanabilir. Eksiklikler çeşitli gıda takviyeleriyle veya doğal gıda yoluyla desteklenebilir. Kişilerde demir eksikliği görülürse bu konuda bol demir içeren besinler tüketilebilir. Yumurta, kırmızı et ve pekmez gibi besinler tüketilebilir. Ayrıca deniz ürünlerinde bulunan bol çinko sayesinde tedavi uygulanabilir. Pika Sendromu çocuklarda görülürse psikolojik olarak bir rahatsızlık oluşabilir. Bununla alakalı bir pedagoga başvurarak gereken tedavi yöntemleri alınabilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.