Özlü Sözlerin Gücü, Düşünce Fikir Sözleri

Özlü sözler, hangi konuşmayı yapıyor olursanız olun konuşmanıza değer katar. İster çocuklarınıza öğüt verin, ister bir konferansta yüzlerce kişiye seslenin.

Özlü Sözlerin Gücü, Düşünce Fikir Sözleri
Editör: Hasan
11 Haziran 2020 - 10:36
Konunuz ile ilgili sarf ettiğiniz düşünce fikir sözleri anlatmak istediğiniz konuyu güçlendirir ve daha net anlaşılmasını sağlar. Bunun yanı sıra ikna kabiliyetinizi de yükseltir.
 
Bu yüzden siyasi liderlerden sıklıkla alıntılar duyarız. Şiirler, düşünce fikir sözleri ya da hayat felsefeleri sarf ederler, zira bu inandırıcılıklarını arttırır. Örneğin Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim" sözü bir cümleyle çok şey anlatmaktadır. Tüm spor camiasında da bu söz sarf edilir.
 
Ünlü düşünce fikir sözleri arasında gösterilen "Gezen köpek aç kalmaz" sözü de az kelimeyle çok şey anlatır cinstendir. Bunun gibi özlü sözler, vecizeler, sayfalarca anlatılması gerekilen, karşı tarafa onlarca örnek sunulması gereken mevzuları tek cümlede anlatmak için vardır. Örneğin ünlü yeraltı romanı Her Şey Yokunda'da bölümlerin gücünü arttırabilmek adına her bölüme bir ünlü düşünürün sözü eklenmiştir. Sözler bölüm temalarıyla oldukça ilgili olduğundan etkisini iki katına çıkarmıştır.Düşünce Fikir İle İlgili Özü Sözler

İnsanlar her çağda ziyaretçisiz kalmış. Düşünce alemi ziyaretçisiz bir manastırdır. Kimin içip yazıp okuyacaksın? İnsanlar ışığa, sonsuza düşman. Aydınlanmak için yan, aydınlatmak için değil. Cemil Meriç

Büyük düşünceler yürekten gelenlerdir. Vauvenargues

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Uğur Mumcu

Kuvvetli bulduğu her fikir karşısında sessiz kalan insanlar kimliksiz olur. A. Günbay Yıldız

Eskimiş fikirler, paslanmış çivilere benzerler; söküp atmak çok güçtür. Cenap Şahabettin

İyi düşünceler iyi, kötü düşünceler kötü meyve verir. James Allen

Fikirler söylene söylene olgunlaşır. Turgut Özal

Sınırlı düşünceler, sınırlı yaşamlar yaratır. Anthony Robbins

Bütün düşünceler bebekler gibi çıplak doğarlar. Oscar Wilde

İnce fikirli tabip acı ilaca şeker katarak onu tatlı yapar. Baharistan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.