Nasır Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nelerdir?

Nasır günümüzde özellikle de uzun süre ayakta kalan ve ayakkabısı ayağında olan hemen hemen herkesin yaşadığı inanılmaz can sıkan bir olaydır.

Nasır Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nelerdir?
Editör: Hasan
23 Haziran 2020 - 01:52
Nasır genellikle vücudumuzun özellikle sert herhangi bir şey ile sürekli temas halinde olmasından dolayı ölü derinin sertleşmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Nasır nasıl oluşur?

Nasır derimizde savunma mekanizması bulunmaktadır ve eğer derimiz sert herhangi bir şey ile temas eder veya sürtünürse derinin tehlike olduğunu hissetmesinden dolayı temas eden bölgenin sertleşmesini sağlar ve sertleşen o bölgenin alt kısmındaki iç deride iltihaplanmaya neden olur bunun sonucunda da ağrılı günler sizi bekler.

Nasır ölü derinin üzerinde yer alır ve nasırın altındaki tabakanın sertleşip iltihaplanmasına neden olmaktadır. Günümüzde özellikle görünüş açısından estetik durmasına özen gösterdiğimiz ayakkabıları, tercih etmemiz sonucu oluşur ve normal ayakkabımızın numarasından 1 veya 2 numara daha küçük ve dar ayakkabılar giydiğimiz zaman, ayakkabı sert olduğundan derimize inanılmaz baskı uygulayarak, o bölgenin sertleşmesine neden olur ve daha sonrasında sertleşen bölge oksijen alamadığından deri ölür ölen deriden kaynaklı deri sertleşip iltihaplanır. Bazen nasır ağrılı olabilmektedir.

Çünkü sertleşen ve iltihaplaşan deriye herhangi bir şey temas ettiğinde canınızın yandığını hissedersiniz. Özellikle topuk kısmı ile sinir birimi etkileşim içerisinde olduğundan dayanılmaz acı yaşamanıza neden olabilir. Nasır ayakta kaldığınız ve ayağınızın sürekli terlemesi sonucu devam edecektir. Eğer uzun süre ayakta kalıyorsanız, uzun süre yürüyorsanız nasırdan kurtulmanız mümkün değildir. Ayağa baskı uyguladığınız sürece sürekli olarak deri ve sert bir tabaka temas ettiğinden nasır oluşumu gerçekleşmeye devam edecektir.Nasır oluşan bölgenin tedavisi nasıl gerçekleşir?

Halk arasında nasırın evde tedavisi yapıldığı söylenmektedir. Ancak çoğu insan nasır tedavisini yanlış uyguladığından deride iltihaplanma artarak hastalığın daha da artarak cilt hastalığına neden olmaktadır. Özellikle nasırın olduğu bölgeyi kesme işlemi uygulanmaktadır.

Nasırı kesme inanılmaz tehlikelidir. Çünkü nasırın kesilmesi esnasında ölü deriyi kesmek yerine eğer sağlıklı deriyi keserseniz cildinizde iltihap oluşur ve uzun bir süre baskı uygulayamadığınızdan yürüyemez hale gelebilirsiniz. Ölü deri ve sağlıklı derinin belirli kısımları birbirinden ayrılmamış durumdadır. Çünkü ölü derinin bittiği kısım sağlıklı deriye yapışık olarak karşımıza gelir. Bu yüzden herhangi bir doktora danışmadan herhangi bir işlem yapılmaması önerilir.

Doktora gittiğiniz zaman zaten nasıl bir yol izlemeniz gerekiyorsa doktor önerisi yoluyla nasırdan kurtulmanız mümkündür. Ancak ilk olarak nasırın nasıl meydana geldiğini bulmak son derece önemlidir. Eğer neden kaynaklı oluştuğunu bulmazsanız nasırı kesseniz dahi nasır kendini sürekli olarak yenilemeye devam edecektir. Nasır oluşumunun altında yatan neden çok önemlidir. Bu neden bulunduktan sonra eğer nasır oluşumu dar ayakkabılardan dolayı gerçekleşmişse uygun ayakkabı seçmediğiniz sürece hiçbir yol ve ilaç etki etmeyecektir. Ya da uzun süre ayakta kalıyorsanız bunu sıklıkla değil de zaman zaman oturarak dinlenmelisiniz. Çünkü sık sık yapılamayacağı durumlar örneği meslek durumlarından kaynaklı özellikle bazen oturma gibi bir şansımız olmamaktadır. Bu yüzden elinizden geldiğince çok uzun süre ayakta kalmamanız gerekmektedir.

Ayakta kaldığınız sürece tüm ağırlık ve baskı ayak topuklarınıza uygulanır daha sonrasında topuktaki deri iyice kayman halinde sertleşir. Bu yüzden nasır oluşmaya başlar başlamaz kendinizin alabileceği yöntemler vardır ve bunları uygularsanız nasır sürekli olarak tekrar etmeyecektir. Tekrarlanmasını istemiyorsanız eğer mutlaka doktor tavsiyelerine uymalı rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih etmelisiniz. Dar ayakkabıları tercih etmeyeceğiniz gibi çok bol ayakkabılardan da uzak durmalısınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.