Mutlaka Görmeniz Gereken 9 Muhteşem Yeraltı Şehri

Günümüzde birçok şehirde gökyüzüne uzanan gökdelenler, yüksek binaların etrafı doldurduğu bir yaşam alanı yaygın olurken, eski medeniyetlerde de durum tam tersine, yer altına geçiş, tehlikelerden korunmak için inşa edilen yeralltı şehirleşmeleri görülebiliyor.

Mutlaka Görmeniz Gereken 9 Muhteşem Yeraltı Şehri
25 Haziran 2020 - 21:20

Yeraltı şehirleri çok eski zamanlarda inşa edilmiş, eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve günümüzde turistik yerler olarak ziyarete açılmış yerlerdir. Başka ülkelerde yer alan yeraltı şehirleri insanların alışveriş yapabileceği, yemek yiyebileceği ya da sıcaktan korunmak için sığınabileği bir yer olarak geliştirmekte. 

İşte görülmesi gereken 9 muhteşem yeraltı şehri.

Derinkuyu, KAPADOKYA

Kapadokya, birçok yeraltı şehrine ev sahipliği yapmış dünyada bulunan nadir şehirlerden bir tanesi olma özelliğine sahip. Derinkuyu ise bölgedeki yeraltı konutlarının en büyüğü olarak yer alıyor. 85 metre derinliğinde ve 18 kattan oluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre Derinkuyu yeraltı şehri ilk olarak milattan önce 8-7. yüzyıllarda inşa edilmiş. Havalandırma şaftlarına, tatlı akan sulara, kuyulara, mezarlara ve dükkanlara sahip bir yaşam alanıdır.

Path, TORONTA (KANADA)

PATH, Toronta şehir merkezinde bulunmaktadır ve insanlara alışveriş, çeşitli hizmetler ve eğlence türleri için bir alan ssğlayan 30 kilometre uzunluğunda bir yeraltı şehridir.

Yaklaşık 1200 mağazanın yer aldığı en büyük yeraltı alışveriş kompleksi olarak PATH, Guiness Rekorlar Kitabı tarafından 1. olarak seçmiştir.

Wieliczka Tuz Madeni, WİELİCZKA (POLONYA)

Wieliczka Tuz Madeni, Polonya’nın sahip olduğu en büyük turistik yerlerindendir. 13.yüzyılda kurulmuş ve 2007 yılına kadar da  tuz üretimine devam etmiştir. 1996 yılında ise  tuz madenciliğinin durdurulma kararı alınmıştır.

Wieliczka Tuz Madeni, UNESCO aracılığıyla Dünya Mirası alanlarından biri olarak listelenir. Günümüzde de her yıl bir milyon ziyarete sahip, gözde bir turizm merkezidir. Madende yeraltı konserleri ve tuz sergileri yapılmaktadır. Bununla beraber sanatçılar ve film yapımları için bir elverişli bir mekan olarak hizmetine devam etmektedir.

Kish Adası, HORMONG PROVİNCEN EYALETİ (İRAN)

Kish Adası, Basra Körfezi'nde bulunan tatilcilere unutulmaz güzellikler sunan küçük bir adadır. 2000 yılı geçkin bir süre önce inşa edilen adanın Yeraltı Şehri sıkça karşılaşılan bir bölge. Orijinal olarak yeraltı şehri, suyu adadaki farklı bölgelere taşımak için kullanılan bir su kemeridir.

Coober Pedy (GÜNEY AVUSTRALYA)

Opal, ilk olarak 1 Şubat 1915 tarihinde bu bölgede keşfedildiği için bu kent dünyanın opal başkenti olarak adlandırılır. İlk önce bölgeyi keşfeden John McDouall Stuart’dan sonra, kasaba Stuart Range Opal olarak isim aldı.Forum des Halles, PARIS

Forum des Halles, geçmişte yıkılmış  evlerin bulunduğu yer altı şehri iken günümüzde bir yeraltı alışveriş merkezine dönüştürülmüş, taze bir gıda pazarı halini almıştır.  Artık kadın modası ve erkek giyiminde de dev perakendeciler yer alıyor.

Yeraltı Şehri, PEKİN (ÇİN)

Ürkütücü bir atmosfere sahip yeraltı şehrindeki tüneller sanki sonsuz gibi. Pekin’in Yeraltı Şehri’nin Soğuk Savaş döneminden kalma askeri bir savunma olarak yayıldığı ve tünellerin 85 kilometrekare alana sahip olduğu bilinmekte.

Şangay Tünelleri, OREGON (ABD)

Portland’ın Şangay Tünelleri, Chinatown’un altında yer almakta. Tarihte, bu tüneller taşınan mallar ve efsanelere göre insanlar için bir geçit görevi görüyormuş. Bu büyük tüneller, Portland'da zorunlu çalışma için erkeklerin kaçırıldığı bir yer olarak tanınmasına neden oldu.

Tünellerin ayrıca fuhuş gibi yasa dışı faaliyetler için elverişli olduğuna da inanılıyor. Günümüzde ise şehrin geçmişine göz atmak için favori bir turistik yer olma özelliğine sahip.

Herkül Mağaraları, TOLEDO (İSPANYA)

Herkül Mağaraları buram buram tarih kokar. Bu modern yeraltı, labirent ve galeri ağı bulunan, bir zamanlar hazineler, kara büyü ve efsaneler için kullanılan bir yerdi. Efsaneye göre mağaralar, Herkül’ün İspanya’yı terörize eden talihsizlikleri gizlediği bir yer olarak hizmet sağladı.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.