Müslüm Gürses Kimdir

Türkiye’nin en önemli arabesk tarzı müzik yapan şarkıcılarından biri olan Müslüm Gürses’in hayatına dair birçok önemli bilgiyi sizlerle paylaşarak, onun hakkında yeni fikirlere sahip olmanıza yardımcı olacağız.

Müslüm Gürses Kimdir
22 Mayıs 2020 - 12:53

Şarkıcı Müslüm Gürses’in biyografisi ve hayatına dair bilgileri, güzel bir şekilde sizler için topladık. Müslüm Gürses biyografisi paylaşılıyor.

MÜSLÜM GÜRSES BİYOGRAFİ BİLGİLERİ

Biz her ne kadar onu Müslüm Gürses adıyla tanısak da nüfusta kayıtlı olan gerçek ismi Müslüm Akbaş’tır. Müslüm Gürses adını sahnesi için almıştır. Arabesk tarzı şarkıların efsanelerinden biri olarak ön plana çıkan Müslüm Gürses, 90’lı senelerde adeta fenomen haline gelmeyi başardı. Söylediği şarkıların anlamları çok derin olduğu için kendisini severek dinleyen insanlar konser esnasında kendilerine jiletle zarar vermiştir. Bu durumdan dolayı şarkıcı Müslüm Gürses, gerçekten de hayatında sıkıntılar yaşamıştır. İlerleyen senelerde müzikal kimliğinde büyük bir değişim yaşamıştır ve farklı şarkı türlerinde olan şarkılara cover yaparak, gündeme gelmeyi başarmıştır. Rock müziği tarzında şarkılar çıkaran başarılı sanatçı Teoman tarafından okunan Paramparça ve Tarkan’ın İkimizin Yerine isimli parçasını, şarkıcı Nilüferin Olmadı Yar adlı parçasını ve Sezen Aksu’nun da bazı şarkılarına sesiyle hayat vermiştir.ADANA’YA AİLESİYLE GÖÇ ETTİ

Şarkıcı Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953 tarihinde Urfa ilinin Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde hayata gözlerini açtı.  Babasının adı Mehmet Akbaş annesinin adı ise Emine Akbaş’tı. Ahmet ve Zeyno adında iki kardeşi de vardır. Müslüm Gürses’in babası, çiftçilik yaparak hayatını kazanmaktaydı ve bağlama çalmayı bilmekteydi. Şarkıcı Müslüm Gürses’in çocukluk zamanlarının ilk seneleri Şanlıurfa ilinde geçmiştir. Müslüm Gürses üç yaşında olduğu zamanlarda maddiyat sıkıntısı yaşaması sebebiyle ailecek Adana iline gittiler. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaparak,  maddi gelir elde etmeye gayret etti.

YARIŞMADA BİRİNCİ OLDU

İlkokul eğitimini tamamlamasının ardından eğitime devam etmedi. Şarkıcı Müslüm Gürses, 14 yaşında olduğu zamanlarda Adana Aile Çay Bahçesi tarafından organize edilen ses yarışmasına dahil oldu ve burada birincilik elde etti. Gürses soy ismini zaten bu zamanlar içerisinde almıştır. Sesi sayesinde küçük yaşına rağmen dikkat çekmeyi başaran şarkıcı Müslüm Gürses, kendisiyle gerçekleştirilen röportajda samimi açıklamalarda bulunup bir anda Çukurova Radyosu çatısı altında sanatçı olduğunu dile getirmişti.

SATIŞ REKORU KIRDI

1968 senesinde albüm projesi gerçekleştirmek amacıyla İstanbul iline seyahat eden şarkıcı Müslüm Gürses’in Emmioğlu/Ovada Taşa Basma adlı plağı toplamda 300.000 satış yapma başarısı göstererek, ön plana çıkmasını sağladı. Zaman geçtikçe ününe ün kattı.

KAZA GEÇİRDİ, ÖLDÜ ZANNEDİLDİ

Anadolu turnesi esnasında büyük bir kaza başına geldi. Alın kemiği kırılan Müslüm Gürses’in öldüğü zannedildi. Bu kaza sonucunda şoförü hayatını kaybetti. Yaşamını yitirdiği düşünülen sanatçı Müslüm Gürses, yetkililer tarafından morga kaldırılmıştı fakat Müslüm Baba, oradan da sağ çıkmayı başardı. Bu kaza sonucunda işitme kaybı yaşadı, bir daha şarkı söyleyemeyeceği ifade ediliyordu ama sabretti azmetti müzik kariyerine devam etti. Kulağında meydana gelen ağır hasar zamanla biraz olsun düzeldi.MUHTEREM NUR’A DUYDUĞU AŞK

1982 senesinde karşılaştığı Muhterem Nur’a karşı büyük bir aşk besliyordu. Bu aşkın peşinden gitti. Muhterem Nur, Müslüm Gürses’ten büyüktü ama aşk bu yaş farkına takılmamıştı. Muhterem Nur’a olan aşkı her geçen gün büyüdü ve sonunda onu ikna etmeyi başardı. 3 senenin ardından 1985 senesinde Muhterem Nur ile hayatını birleştirdi.

AMELİYAT OLDU

15 Kasım 2012’de geçirdiği ameliyat operasyonu sonucunda kalbine stent takılan şarkıcı Müslüm Gürses’in karaciğer ve böbreklerinde meydana gelen sağlık problemleri sebebiyle 18 Kasım 2012 Pazar günü sağlık durumunda kötü gelişmeler yaşandı.

YAŞAM MÜCADELESİ

Yaklaşık olarak 4 ay Memorial Şişli Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum cihazına bağlık bir şekilde hayata tutunmaya çalışan Müslüm Gürses, 3 Mart 2013’de 60 yaşındaydı ve yaşamını yitirdi.

Eşi Muhterem Nur’da hayatını kaybetmiştir.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.