Mükemmel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı

Pürüzsüz bir cildin altın kurallarından birisi cildin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılmasıdır. Bunun için bir cilt bakım rutini oluşturmakta fayda vardır. Cilt bakımının yanında yapabileceğin birkaç püf noktası da bulunmaktadır.

Mükemmel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı
Editör: Meva
23 Haziran 2020 - 02:19
Mükemmel Bir Cilt Görünümü
 
Her insan kusursuz bir cilde sahip olmak ister. Mükemmel bir cilt için yapılması gerekenler vardır. Bunlardan biri vücudunuzun ihtiyacı olan suyu gün içerisinde tüketmektir. İnsanlar gün içerisinde en az iki litre suya ihtiyaç duyarlar. Eğer vücudunuza gerekli olan suyu almazsanız. Cildiniz nemli görüntüsünü kaybeder. Pul pul dökülmeler başlar. Cildinizin sağlıklı görünmesi için su içmeyi ihmal etmemeniz gerekir.
 
Bazı insanlar duş alırken oldukça sıcak su kullanırlar. Fakat bu çok yanlış bir alışkanlıktır. Sıcak su cilde zarar vermektedir. Bunun için mümkün olduğunca ılık su ile duş almak gerekmektedir.
 
Cildin mükemmel görünmesi için iyi bir uyku da oldukça önemlidir. Vücut yeterince uyku alamadığı zaman yorgun görünür, gözaltlarında şişlik ve morarmalar meydana gelir. Bunun için yeterli miktarda uyumak çok önemlidir. Bunun yanında uyurken yüksek yastık kullanımı yüzdeki kan dolaşımını artırmaktadır.
 
Mükemmel bir cilt için ne yapmalı

1. Güzel bir cilt için uyku düzeni:

Düzenli uyku cilt sağlığı için çok önemlidir. Dinlenme sırasında cilt kendini onarmaya başlar. Mükemmel bir cilde sahip olmak için düzenli uyku şarttır. Günde 7 ila 9 saat uyunması gerekir. Uyku ciltte oluşan yorgunluk belirtilerini engeller.

2. Egzersiz:

Uyku düzeni dışında gün içinde hareketli olmak da cilt sağlığında etkilidir. Her gün düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Egzersiz vücuttaki kan dolaşımını artırır. Her gün en az 20 dakika egzersiz ve spor yapılabilir. Cilt sıkılaştırma egzersizleri ve cilt germe egzersizleri de yapılabilir.

3. Buharlı cilt bakımı:

Ciltteki gözeneklerin açılması ve temizlenmesi için buhar uygulaması önerilir. Her gün sıcak sudan çıkan buhar cilde uygulanabilir. Bir tencerede su kaynatılır ve başın arkasına kaseyi de kapsayacak şekilde bir havlu konur. Sudan çıkan buharın cilde temas etmesi sağlanır.

4. Cilt temizleme peelingi uygulamaları:

Gözeneklerin açılması için cilde peeling uygulanabilir. Bir ceviz ya da kayısı püresi cilde peeling olarak uygulanabilir. Bu ölü cilt hücrelerinin ciltten arındırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur. Cilt daha yumuşak ve canlı bir görünüm kazanır.

5. Cilt temizliği:

Peeling hassas ciltlerin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle hassas ciltlerde sadece yüz yıkama jeli kullanılabilir. Cildin yatışmasına yardımcı olur. Ancak hafif ve bitkisel bir temizleyici kullanılması önerilir.6. Nemlendiriciler:

Cilt temizleyicilerden sonra biraz nemlendirici uygulanması önerilir. Cildin kuruması esnekliğini kaybetmeye neden olur. Cildi yatıştıran bir nemlendirici kullanılması önerilir. Özellikle kimyasal içerikli nemlendiriciler kullanılmaması önerilir.

7. Makyaj ürünlerinde kaçınmak:

Makyaj ürünleri çeşitli kimyasallar içerir. Bu nedenle çok sık kullanılmaması önerilir. Kullanılan ürünlere de dikkat edilmelidir. Bazı ürünler cildin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle kullanılan ürünlerin içeriğine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle paraben içeren ürünler kullanılmamalıdır. Gece uyumadan önce mutlaka makyaj temizlenmelidir. Özellikle kapatıcılardan ve fondötenden uzak durulması önerilir. Bu tür ürünler gözeneklerin kapanmasına ve cildin nefes alamamasına neden olur. Kullanılacaksa bitkisel içerikli makyaj ürünleri kullanılabilir.

8. Hafif makyaj uygulamaları:

Kadınlar için makyaj hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak çok sık ve çok yoğun yapılmaması gerekir. Gözeneklerin kapanmasına neden olduğu için mümkün olduğunda az yapılmalıdır. Gün içerisinde yapılan makyaj günün sonunda mutlaka temizlenmelidir. Temizleme işlemi için bitkisel olan gül suyu kullanılabilir.

9. Makyajın temizlenmesi:

Cilt sağlığı için makyajın nasıl temizlendiği de önemlidir. Makyaj her gece yatmadan önce mutlaka çıkarılmalıdır. Makyaj çıkarıcıların dikkatli seçilmesi gerekir. Alkol ve parfüm içermeyen ürünler kullanılmalıdır. Bu tür ürünler cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bitkisel içerikli ve nemlendirici içeren ürünler kullanılmalıdır. Göz makyajı çıkarılırken özellikle dikkat edilmelidir. Göz çevresi hassastır bu nedenle temizlenirken fazla baskı uygulanmamalıdır. Özellikle göz altları en dıştan içe doğru hafifçe temizlenmelidir.

10. Makyajı çıkardıktan sonra:

Cildin temizlenmesi için sadece makyajın temizlenmesi yetmemektedir. Makyaj çıkarıldıktan sonra cilt su ile de yıkanmalıdır. Özellikle yatmadan önce son kez su ve kurutmayan bir sabun ile yıkanabilir. Bu işlem ciltte kalan makyaj atıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Su yerine süt de kullanılabilir.

Kusursuz bir cilt için ne yapmalı?

Cildin kusuruz ve mükemmel olması için bazı noktalara özen gösterilmesi gerekir. Cildin kurumaması için fazla makyajdan kesinlikle kaçınılmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak bir nemlendirici kullanılması önerilir. Beslenme düzeni de cilt sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle özellikle yağlı ve çok şekerli besinlerden kaçınılması önerilir. Kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklere de bir sınır getirilmelidir. En önemlisi yatmadan önce makyaj mutlaka temizlenmelidir. Cildin pürüzsüz olması için doğal yöntemler kullanılabilir ve bir cilt uzmanına danışılarak cilt tipine uygun olan uygulamalara başlanabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.