Mücver Yemeği Hakkında Genel Bilgiler ve Mücver Tarifi

Ege denizine kıyısı olsun olmasın, Ege denizine yakın memleketlerin yemeklerinin lezzetine doyum olmadığı gibi şifasıda artık bilinmekte.

Mücver Yemeği Hakkında Genel Bilgiler ve Mücver Tarifi
Editör: Hasan
16 Haziran 2020 - 20:04 - Güncelleme: 08 Ekim 2021 - 15:45
Mücver Yemeği Hakkında Genel Bilgiler ve Mücver Tarifi
Ege denizine kıyısı olsun olmasın, Ege denizine yakın memleketlerin yemeklerinin lezzetine doyum olmadığı gibi şifasıda artık bilinmekte. Ege usülü beslenmenin birçok kanser riskini minimuma indirdiğini bilmeyenimiz yoktur.

Mutlaka duymuşsunuzdur Ege yemeklerini. Şu günlerde Covid-19 tüm dünyada kol gezmekte. Hastalığın adı şu ya da bu olsun önemli olan vücudumuzu dirençli hale getirip,bağışıklığımızı kuvvetlendirmeliyiz. Ege yemeklerinden Mücver çeşitlerini saymakla bitiremeyiz. İçinde bol baharat, yeşillik ve sebze olduğu için bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte önemli bir yere sahip.Her türlü sebzeyi usulünü bilirsek, baharat; yeşillik ve hamurla kıvamında lezzetine doyulamayan bir yemek elde edebiliriz. Mücver Ege Bölgesi’nin yemekleri arasında köylerde ana yemek, şehir merkezlerinde ise meze ya da ara sıcak olarak yerini almıştır. Hatta bazı kırsal kahvaltı mekanlarında mücver kahvaltıda ikram edilen lezzetli bir kahvaltılık olarak da karşımıza çıkıyor. Ege sahil köylerinde bu kahvaltı mekanları başka yemek hizmeti vermezler, sadece kahvaltı edebilirsiniz. İşin en güzel yanıda hangi saatte giderseniz gidin sadece kahvaltı edebilirsiniz.

Mücver her türlü kabaktan yapılabilir. Sadece usulünü bilmek yeterli.

Malzemeler: (2 Kişilik) Miktarı fazlalaştırarak daha fazlada yapabilirsiniz.- 3 adet orta boy yeşil kabak

-Y arım çay kaşığı karabiber

- Yarım çay kaşığı tuz

- 2 adet yumurta (Dilerseniz 1 yumurta koyabilirsiniz ancak iki yumurta ile daha lezzetli oluyor ve yumurtalar köy yumurtası olursa daha lezzetli oluyor.)

- 2 çay kaşığı pul biber  (Dilerseniz acı)

- 2 çay kaşığı kimyon

- Yarım demet ince kıyılmış maydanoz

- Yarım demet ince kıyılmış dere otu

- 1/4 demet kıyılmış taze nane

- 8-10 diş sarımsak (rendenin ön ince tarafında rendelenmiş)

Yapılışı:

Kabak mücverin püf noktası kabakların rendenin kalın tarafından kabularıyla birlikte soyulmadan hızlıca yukarıdan aşağıya tek yönde rendelenmesidir. Kabak sulanacağından diğer malzemeleri homojen bir karışım haline getirildikten sonra; ezilmemek şartı ile en son kabak ve un eklenmesi önemlidir. Un 2 su bardağı civarında eklenmelidir. Ama kıvam önemli kıvam kek kıvamında olmalıdır.Unla birlikte yarım paket kabartma tozu eklenmelidir. Kızartma işlemi az miktarda zeytinyağında yakmadan, tavaya kızartmak için koyarken kaşığı önce yağa sonra mücver karışımından bir kaşık alınıp, ince serilmeli ve tercihe göre kızartılıp, soğuduktan sonra yoğurtla servis edilir.

Afiyet olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.