Mehmet Ali Birand Kimdir Hayat Hikayesi

Türkiye’nin duayen haber spikeri ve gazetecilerinden biri olan Mehmet Ali Birand’ın hayatıyla ilgili birçok bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. Haber spikeri Mehmet Ali Birand’ın biyografisine buradan ulaşabileceksiniz.

Mehmet Ali Birand Kimdir Hayat Hikayesi
Editör: Hasan
22 Mayıs 2020 - 08:45 - Güncelleme: 08 Ekim 2021 - 15:19
Mehmet Ali Birand Kimdir Hayat Hikayesi
Türkiye’nin duayen haber spikeri ve gazetecilerinden biri olan Mehmet Ali Birand’ın hayatıyla ilgili birçok bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. Haber spikeri Mehmet Ali Birand’ın biyografisine buradan ulaşabileceksiniz.

Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın hayatına dair detaylı bilgileri sizlerle buluşturuyoruz.

ÜNLÜ GAZETECİ MEHMET ALİ BİRAND’IN DETAYLI BİYOGRAFİSİ

9 Aralık 1941 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde hayata gelmiştir. Gazetecilik, köşe yazarlığı, haber sunuculuğu gibi alanlarda başarıları vardır ve kariyerinde yaptığı işler gerçekten de önemlidir. 1964 senesinin Temmuz Ayı içerisinde Abdi İpekçi’nin aracılığıyla Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Bu zaman diliminde Brüksel’e yerleşti ve burada 20 sene kadar hayatını sürdürdü. 1985 senesinde TRT 1 kanalında 32. Gün isimli bir aylık haber programının sunuculuğunu üstlendi. Program, ilgi çekmeyi başardı ve Mehmet Ali Birand, bu programla beraber ününe ün kattı. 1991 senesinde Türkiye’ye dönüş yaptı. Gazetecilik mesleğine ve program sunuculuğuna farklı yayın kurumlarında sürdürdü. Öte yandan bu işlerini yürütürken kendisiyle ilgili farklı davalar açıldı.

BABASINI 2 YAŞINDAYKEN KAYBETTİ
Ünlü haber sunucusu ve gazeteci Mehmet Ali Birand’ın kökeninin anne tarafından Elazığ ilinin Palu ilçesine, baba tarafından ise Karadeniz Ereğli bölgesine dayandığı bilinmektedir. Annesi tarafından Kürt bir kökene sahip olduğu da ifade edilmektedir. Gazeteci Mehmet Ali Birand, henüz 2 yaşında bir çocukken babasını kalp krizi sebebiyle kaybetti. İlkokul eğitimini Erenköy Zihnipaşa’da yaptı ve ardından 1955 senesinde Galatasaray Lisesi’nde eğitim almaya başladı. Galatasaray Lisesi’ne Diş İşleri Bakanlığında ‘‘küçük bir diplomat’’ olarak görev yapan dayısının maddi desteği aracılığıyla gitti. Lise eğitimini başarılı bir şekilde 1962 senesinde bitirerek mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Filoloji Fakültesi kapsamında yer alan Fransızca bölümüne gitti ve eğitimini devam ettirdi ama maddi sıkıntılar yaşaması sebebiyle sonunu getiremedi.

5 DEFA AMELİYAT OLDU
Gazeteci Mehmet Ali Birand, üç yaşında olduğu zamanlarda sol bacağına kaynar su dökülerek talihsiz bir olay yaşadı. Bu nedenden dolayı da toplamda 5 ameliyat operasyonu yaşadığı ifade ediliyor. Milliyet’te görev yaptığı sırada 1971 senesinde, Milliyet gazetesinin kurucusu olan Ali Naci Karacan’ın oğlu Ercüment Karacan’ın üvey kızı olan Cemre Güngören ile aşk yaşadı ve evlilik yaptı. Çift, evlenmelerinin ardından Brüksel şehrine giderek burada 20 sene beraber geçirdi. 1977 senesinde Umur Ali isimli bir erkek evladı dünyaya geldi. Belçika vatandaşlığına da sahip olduğu belirtilen Mehmet Ali Birand, üst seviyede Fransızca ve İngilizcede bilmekteydi.

KIBRIS HAREKATI ZAMANI ONUN İÇİN HAREKETLİ GEÇTİ
1964 senesinin Temmuz ayı içerisinde Abdi İpekçi tarafından Milliyet gazetesine sokuldu. 1971 senesinde evlilik yapmasının ardından 500 dolar maaş ile Brüksel şehrinde Milliyet kurumu için hem yaşamaya hem de görev yapmaya başladı. Burada 20 sene kadar çalışarak, önemli bir zaman dilimini yurt dışında geçirdi. 1974 tarihinde Kıbrıs Harekatı’nın yaşanmasıyla beraber Atina, Washington, Strasbourg’a gitti. Abdi İpekçi’nin ardından kısa bir zaman diliminde Milliyet’in genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi.AVRUPA’DAN ESİNLENDİ
1985 senesinde TRT 1 ekranlarında 32. Gün isimli aylık haber programını sunmaya başladı. Programda birçok gündem olayını ele alarak, konuklarını misafir etti. Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın 32. Gün programını Avrupa televizyonlarında gördüğü formatlardan etkilenerek oluşturduğu biliniyor.

Cüneyt Özdemir, Can Dündar, Mithat Bereket, Ali Kırca gibi önemli tecrübeye sahip ünlü isimlerle programlar yaparak başarılara imza attı.

ÖCALAN İLE RÖPORTAJ YAPTI
1986 senesinde Sovyet Birliği yöneticilerini ve Milliyet’i ikna etmeyi başarıp, Moskova şehrinde de bir büro açmayı bildi. 1988 senesinde Lübnan’ın Beka vadisinde yer alan terör örgütü PKK kampında Abdullah Öcalan ile röportaj gerçekleştirdi. Bu röportaj, Türkiye kapsamında terörist Abdullah Öcalan ile gerçekleştirilen ilk röportaj olarak tarihe geçti. 1988 Haziran ayında yayımlanmasının ardından Milliyet gazetesine sansür uygulandı ve yayınlanması resmi olarak yasaklandı. Ardından ise farklı belgeseller çekmeyi ihmal etmedi.

HAYATINI KAYBETMESİ
Ünlü gazeteci Mehmet Ali Birand, pankreas kanserine yakalandı. Hastalığıyla alakalı birçok ameliyat operasyonu yaşadı ve kemoterapi tedavisi gördü. Tedavisinin bir bölümü olarak ise safra kesesinde yer alan stentlerin değiştirilmesi amacıyla gitmiş olduğu İstanbul Amerikan Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyat operasyonun ardından 17 OCAK 2013 tarihinde yoğun bakımda tedavi gördüğü anda yaşamını yitirdi. 19 Ocak 2013 tarihinde Doğan TV Center’da gerçekleştirilen törenin sonrasında Teşvikiye Camisi’ne getirilen Birand, burada yapılan cenaze töreninin ardından Anadolu Hisarı’nda bulunan aile kabristanında defnedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.