Küresel Rekabette Farklı Olan Şirket Kazanır

Bu makalede; değişimlerin hızlı yaşandığı dünyada; küresel pazarda, rekabet edip zengin şirket olabilmenin yolunun farklı şirket olmaktan geçtiği konusunu irdelemeye çalıştım. Peki diyeceksiniz farklı şirket nasıl olunur? Hemen belirteyim de kafanızdaki soru işaretleri dağılsın. 

Küresel Rekabette Farklı Olan Şirket Kazanır
Editör: Cemal
07 Mayıs 2020 - 16:49
Öncelikle farklı düşünmek; yani farklı düşünme metodundan yararlanmak ve yeni sorgulamalar yapmak önemli olmaktadır. Daha açık bir deyişle artık grupça yapılan beyin fırtınasında 5N1K sorgulamasına gitmek gerekmektedir.

Küresel pazarda sürekli yeniliklere giderek emtialaşmadan kaynaklı sıfır kâr baskısı sorununu yaşamayabilirsiniz. Çünkü farklı düşünerek; farklılaşma yoluyla yeniliklere gidebilirsiniz. Kısacası kurumunuzu dönüşüme uğratarak yenilikçi bakış açısı kazanmanız şarttır.

Küresel rekabet ortamında inovatif (yenilikçi) bakış açısı kazanan şirketler farklı düşünme metodunu kullanarak zengin şirket olabileceklerdir. Çünkü değer zincirini enine boyuna analiz ederek ürünlerine kâr primi koyabileceklerdir; yani kârlı olarak büyüyebileceklerdir.  

Şirketlerin kârlı olan müşterilere yönelik kampanyalara gidebilmeleri için teknolojik alt yapılarını oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca inovasyon takımları oluşturulması; bire bir pazarlama yapılması şirketlerin zenginleşmesini sağlayacaktır.

İnovasyon takımı oluşturmak işe yarar mı? derseniz; hemen belirteyim. Amerikan şirketi Wal Mart bu yolla kârını misliyle arttırmıştır. Perakende devi bu şirketin başarı hikayesi diğer şirketlerin bilmeleri gereken bir hikayedir.

Peki diyeceksiniz para kazanmak için farklılaşmaya gidilmesi şart mı? Hemen belirteyim. Evet; küresel rekabette para kazanmak için farklılaşmaya gidilmelidir. Kısacası farklı olmak için farklılaşmak amaçlanmamalıdır.

Bire bir pazarlamada müşterinin payı nasıl arttırılabilir? sorusu irdelenirse; kârlı olan müşteri gruplarını tanımlayarak kişiselleştirilmiş kampanyalara gidilmesiyle müşteri payının arttırılabildiği görülür. Burada müşteri nezdinde sadakat yaratılması önemli olmaktadır. Başka bir deyişle kampanyalarda müşteri nezdinde sadakat yaratılması amaçlanmalıdır.

İnovasyon takımlarında sağlıklı analizler yapılmasının en büyük nedeni; bu takımlarda her departmandan bir uzmanın yer almasıdır. Bu sayede değer zinciriyle ilgili sorgulamalarda maliyetlerin düşürülmesi ve yeniliklere gidilmesi söz konusu olur. Daha açık bir deyişle tasarımdan üretime; üretimden satış sonrasına kadarki süreç (değer zinciri) değerlendirilerek (sorgulanarak) ürünlere farklı özellik (ler) katılabilir.

Sonuç olarak küresel rekabette farklı olan şirket kazanır. Yani farklı düşünen; farklı düşünme metodunu kullanarak 5N1K (ne? nerede? ne zaman? nasıl? neden? ve kim? sorularıyla analiz yapılması) sorgulamasına giden şirketler (yenilikçi bakış açısına sahip; dönüşüme uğramış şirketler) farklı şirket olmaktadırlar. Ve kârlı olarak büyümektedirler. Başka bir deyişle farklı şirket olanlar anlamlı olarak büyümekte; yani zengin şirket olmaktadırlar. Kısacası küresel rekabette iflas girdabına sürüklenmemek için; yani misliyle para kazanmak için farklı şirket olmak zorunludur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.