Kredi Kartı Risk Sorgulama Nasıl Yapılır

Banka kredilerine olan ihtiyacı olan insanların sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Hayat koşulları ya da diğer faktörlerin artış göstermesi bankaların kredi kullanım oranlarında oluşan yükselişlerden kolayca anlaşılmaktadır. 

Kredi Kartı Risk Sorgulama Nasıl Yapılır
Editör: Cemal
15 Mayıs 2020 - 00:09
Bankalar tarafından sunulmuş olan resmi rakamlar kredi kullanım koşulları içerisinde sunulan miktarların arttığı yönünde bulunuyor. Para konusunda artık her kişinin yolu artık mutlaka bankalardan geçmektedir. Para ile konular günümüzde bankalar olmadığı zaman gerçekleştirilemeyecek durumlara ulaşmıştır. Daha çok çalışanlara yapılan maaş ödemeleri için getirilen yeni kanunlar ile kamu sektöründen sonra özel sektör de bankalara bağlanmış durumda bulunuyor. Bütçelerinde gelir gider düzenini bir türlü denk getiremeyen pek çok kişi çözümü bankacılık hizmetlerinde aramaktadır. Bankalar bünyelerinde bulunan maaş alma zorunluluğu ile sabit bir geliri yer alan her bireye önce bir kredi kartı verebilmektedir.

Kredi kartı almak, limit arttırmak gibi başvurularınızı yaparken risk puanı denilen bir kritere bakılmaktadır. Öncelikle kredi kartı hakkında bilgiler verip sonra kredi kartı risk sorgulaması nasıl yapılır buna değinelim.

Kredi kartı şartı nelerdir?

Kredi kartı kullanabilmek için elbette bazı şartlar aranmaktadır. Bankalar ulaştırmış oldukları hizmetlerini, ödeyebilme gücü olan ya da geri ödemeler içerisinde her zaman titiz davranan bireylere vermektedir. Gerçekleştirilen her başvurunun ardından kişiler kredi notu sorgulaması yapmakta ve kredi notu bu tür hizmetlerden etkin şekilde faydalanmaktadır. Kredi konusunda kişi yeterli ise ancak yapılan başvurulara onay verilmektedir. Bankalarda bulunan mevcut durumlarının yönetildiği bir merkez bulunmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği aracılığı ile yönetilen Risk Merkezi bankalardan gelen tüm bilgileri depolamakta ve geçmiş 10 yıla kadar kredi alan insanların tüm banka bilgilerini ihtiyaç olduğu durumlarda bankalar ile paylaşabilmektedir.

Risk sorgulama

Kredi risk merkezleri içerisinde yapılan en önemli uygulamalardan bir tanesi kredi risk sorgulama işlemidir. İnsanlar bankalara kredi başvurusunda bulundukları zaman talep edilen kredi türünün cinsi ve miktarı ne durumda olursa olsun, bankalar bu anlamda risk merkezinden bu birey adına sorgulama yapabilmektedir. Kredi risk sorgulama işlemi ile beraber risk merkezi bireylere notlu risk raporu çıkarmakta ve bu raporu bankaya iletmektedir. Oluşturulan rapor doğrultusundan bankalar talep edilen kredileri kullandırıp kullandırmamakta serbest bırakılmaktadır. Kredi risk sorgulama sonucunda hazırlanan kredi risk raporunda bireylerin tüm banka işlemleri yer almaktadır. Referans niteliği taşıyan bu özel raporlar kişilerin herhangi bir bankaya ne kadar borcu bulunduğunu, kredi geri ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadıklarını göstermektedir. Bu bilgiler ışığında bankalar başvuruda bulunan kişilerin kredi kullanımına uygun olup olmadıkları konusunda net bir fikir koyabilmektedir.Kredi Puanı Yükseltme

Talep işlemine konulan krediyi geri ödeyebilecek gücü bulunan, bankalarda mevcut riski fazla yer almaya, aylık net geliri konusunda banka borçlarına kesilen gider aralığı içerisinde düzenli bir ilişki bulunan ya da banka ödemelerini her zaman eksiksiz yapan kişilerin puanları yükselmektedir. Bu puan karşılığında banka aracılığı ile kredi kartı puanı arttırılmaktadır. Yeni yapılan düzenleme ile kişiler artık bireysel konuda Türkiye Bankalar Birliğinden kredi risk sorgulamalarını gerçekleştirebilmektedir. Eski zamanlarda bu bilgileri sadece bankalar biliyordu. Bu anlamda hesap sahibine dahi içerik ile ilgili detaylı bilgi verilmiyordu. Günümüzde ise kişiler bankalar nezdinde nasıl bir finansal koşullara sahip olduklarını artık kolaylıkla öğrenebilmektedir. Kişilerden gelen talep Risk Merkezine bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Herhangi bir bankaya ait nüfus cüzdanı ve T.C. kimlik numarası ile gerçekleştirilen başvuru sonucunda belirli bir bedel karşılığında sorgulama yapılmaktadır. Başvuru sırasında hesabınızın yer aldığı ya da aktif olarak çalıştığınız bir bankaya gitmenize gerek kalmadı. Daha önce hiç ilişkide bulunmadığınız bankalara da giderek kredi risk sorgulamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.