KOSGEB'den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

Bir iş yeri hayali olan ya da mevcut iş yerini daha üst seviyelere çıkarmak isteyen girişimciler için hizmet veren KOSGEB, onlarca girişimcinin hayallerini gerçekleştiriyor.

KOSGEB'den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?
Editör: Cemal
02 Mayıs 2020 - 23:32 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
KOSGEB şartlarından yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle KOSGEB'in açmış olduğu kurslara aralıksız devam ederek kurs katılım belgesini almak gerekiyor. Kurslarda devam zorunluluğu olduğundan geçerli bir mazeret olmaksızın herhangi bir devamsızlık yapılmasına izin verilmiyor.

KOSGEB İçin Gerekli Olan Hususlar

KOSGEB kurslarını başarılı bir şekilde tamamlayan ve kurs katılım belgesini alan girişimcilerin KOSGEB imkânlarından yararlanabilmek için öncelikle açmak istedikleri iş yerlerini kendi imkânları ile açmaları gerekiyor. KOSGEB çalışma prensibinde öncelikle girişimciler iş yerini açıyor ve açılan iş yerleri belli kriterleri karşılıyorsa KOSGEB desteğini sağlıyor. Bu nedenle KOSGEB başvuruları için gerekli olan işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde yapmak için bu konuda hizmet veren danışmanlık firmalarından destek alınabiliyor.

KOSGEB destekleri öncesinde iş yerini açan girişimcilerin yapmış oldukları tüm masrafları belgelemeleri gerekiyor. Çünkü KOSGEB yapılan tüm masrafların belgelendirilmesi koşulu ile vereceği desteğin yanı sıra iş yerinin açılması için yapılan harcamaların giderlerini de karşılıyor.

KOSGEB Destek Çeşitleri

KOSGEB destekleri iki şekilde sunuluyor. Bunlardan birincisi geri ödemesiz 50 bin TL maddi destek diğeri de uygun vade seçenekleri ile 100 bin TL geri ödemeli destektir. Girişimciler hangi KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyor ise başvuru esnasında bunu özellikle belirtmeleri gerekiyor. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için en temel şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.

Açılan Her İş Yeri İçin KOSGEB Desteği Alınabilir Mi?

Açılan her iş yeri için KOSGEB destek vermiyor. KOSGEB için destekten yararlanabilmek belirli iş yeri kriterlerine bağlı olarak sunuluyor. Bu nedenle girişimcilerin işlemlerine başlamadan önce açmak istedikleri iş yerlerinin formatının KOSGEB kriterlerine uygun olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Kriterlere uygun olmayan iş yerleri için KOSGEB uygunsuzluk raporu vererek herhangi bir destekte bulunmuyor. Kriterlere uygun iş yerleri için gerekli prosedürler yerine getirildiğinde en geç üç ay içerisinde KOSGEB gerekli desteğini girişimcilere sağlıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.