Korona Virüsün Ekonomiye Etkisi

Çok sıkı önlemler alınıyor ve mesela Moskova da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. New York sağlık sorumlusu bir hafta yetecek tıbbi malzememiz kaldı diye bir açıklama yaptı. İstanbul, Ankara ve izmir de taksiler plaka numaralarına göre sokağa çıkacaklar.

Korona Virüsün Ekonomiye Etkisi
Editör: Cemal
25 Nisan 2020 - 02:12 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Çok sıkı önlemler alınıyor ve mesela Moskova da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. New York sağlık sorumlusu bir hafta yetecek tıbbi malzememiz kaldı diye bir açıklama yaptı. İstanbul, Ankara ve izmir de taksiler plaka numaralarına göre sokağa çıkacaklar. Bunun gibi sıkı güvenlik önlemi söz konusu yarından sonrası için özellik ve Amerikan başkanı Donald Trump da ‘’iki hafta sonra ölümler zirve noktasına ulaşacaktır’’ dedi. Şimdi korona etkisini yitirecek zannederken daha da artacak gibi duruyor. Wolfsburg da bir yaşlı bakım evinde 15 yaşlı insan ölmüş. Yüzde 70’ine bulaşmış ve bunların ortalama yaşı 80 yaşlılar için ne kadar risk olduğunu buradan görebiliyoruz. Peki olaylar ne zaman bitecek haberler pek biteceğini göstermiyor. Almanya karar aldı 20 nisana kadar hiçbir yer açılmayacak 20 nisandan sonra belki kademeli olarak bazı şeyler yavaş yavaş açılacak o bile zor şimdiden ekonomik tahminler yapmaya başladılar. Böyle devam ederse 20 nisanda her şey normale dönerse içinde bulunduğumuz çeyrekte Almanya yüzde 9 küçülecek ekonomik olarak bu 2009 kriziyle aynı eğer daha uzun sürerse yüzde 13 küçüleceğini düşünüyor Alman ekonomistler.

Dünya da birçok sektör zarar gördü. İlk zarar gören sektör uluslararası turizm sektörüydü ve şu anda bu sektör resmen durdu ve büyük şirketler işçi çıkarmaya başladılar hatta devlet yardımı talep edenler bile oldu. Sokağa çıkma yasaklarından küçük esnaflar ciddi zarar görüyor. Likidite sıkıntısından dolayı birçok esnaf önümüzdeki aylarda iflas etme durumuna gelecekler. Hem sağlık hem de ekonomik açısından bu kadar kötü ve riskli bir zamanda insanlar mesela yenir bir arabaya ya da yeni bir televizyon almazlar. Bu yüzden satın alınmasının ertelenmesi kolayca mümkün olan ürünlerin sektörleri de bu salgından ciddi zarar görüyorlar. Mesela Almanya’da ki bütün araba şirketleri üretimi durdurdular. Kısacası birçok fabrika ve şirket bu kriz sürdükçe daha zor duruma düşecekler bütün ülkelerde işsizlik oranları artacak iflas edenlerin ya da işini kaybedenlerin birçoğu borçlarını ödeyemeyecekler en kötü durumda bankalarda zor duruma düşüp reel ekonomide ki kriz finans sektörünü de krize sokacak. Bu durumda da yeni krediler verilmeyecek tüketim veya yatırımlar daha fazla düşecek ve bir kısır döngü oluşacak. Bu yüzden birçok ülkenin merkez bankaları şimdiden faizleri ciddi bir şekilde indirler ve piyasaları paraya boğuyorlar. Ayrıca birçok ülke likidite sorunu yaşayan şirketler için yardım paketleri ilan edecekler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.