Kolesterolün Yükselme Sebebi Nedir?

Karaciğer vasıtasıyla üretilen kolesterol, gıdalardan alınması halinde, genel olarak fazla kolesterol olarak kabul edilir. Omega-3 gibi yağ asidi barındıran gıdalar (keten tohumu, fındık, balık, badem vb.) iyi kolesterol ve sağlıklı yağ grubunda kendine yer bulurken, doymuş yağ oranı fazla olan gıdalar (tereyağı, tam yağlı süt, margarin, yağlı peynir vb.) ve trans yağ barındıran gıdalar (krakerler, hazır kurabiyeler, kızarmış patates, fast-food vb.) yüksek kolesterole sebep olan grupta yer alırl

Kolesterolün Yükselme Sebebi Nedir?
Editör: Hasan
30 Haziran 2020 - 22:49
Sıklıkla tüketilen hazır gıdalar, atıştırmalıklar veya hayvansal gıdalar, yüksek kolesterole sebebiyet verebilmektedir.
 
Sıklıkla hareketsiz kalmaz, aşırı kiloya sahip olmak ya da spordan uzak durmak yüksek kolesterol oluşturabilecek diğer etkenlerdir. Ancak bu durum, her kilolu olan insanda yüksek kolesterol olacak demek değildir ancak aşırı kiloya sahip olan insanların birçoğunda bu durumla karşılaşılmaktadır. İnsanlar yaş aldıkça kolesterol seviyesi de buna oranla artmaktadır. Bu sebeple uzmanlar, yirmi yaş sonrası her beş yılda bir ve kırk yaş sonrası her iki yılda bir kolesterol ölçümünü önermektedirler. Eğer yüksek kolesterole sahip bir bireyseniz ve bunu beslenmeyle kontrol etmeye çalışıyorsanız, yaşınız kaç olursanız olsun, her sene düzenli olarak kolesterol ölçümü yaptırmak faydanıza olacaktır. Kolesterol için ilaç alıyorsanız, doktorunuz sizden her altı ayda bir kez olmak üzere kolesterol ölçümü isteyecektir.
 
İdeal kiloya sahip olmanıza ve düzenli olarak spor yapmanıza rağmen, yüksek kolesterole sahipseniz, bunun nedeni ailenizden bir veya birkaç kişide yüksek kolesterolün olabileceği ihtimalinin olmasıdır. Genetikle yakından bağı olan yüksek kolesterol, kalıtımsal bir şekilde aile bireyleri arasında tekrarlılık gösterebilir. Şeker, hipotiroid, karaciğer ve böbrek hastalıkları da kolesterolü yükseltebilme etkisine sahiptirler.
 
Kolesterol Testi
Aç karnına yapılan kan testine Kolesterol testi adı verilmektedir. Yapılan testin sonucunda iyi ve kötü kolesterol seviyeleri ile beraber diğer trigliserit seviyeleri de ölçülebilir. Eğer tam kolesterol testine bakılacaksa, testin yapılacağı kişi 9 ila 12 saat aç kalmalıdır. Kandaki tüm yağların ölçüldüğü bu test dışında, sadece LDL seviyesini ölçebilen bir test daha mevcuttur ve bu test ise tok karnına yapılabilmektedir.
 
Uzmanların ilk uyguladıkları teste “basit kolesterol testi” denir. Bu test sayesinde kötü kolesterol ölçülebilir. Aynı zamanda bu test için taşınması gereken bir beslenme şartı bulunmaz ve tok karnına yapılabilir.

Kolesterol Test Sonuçları
Yapılan kan testiyle, düşük düzeyli LDL kolesterol ve yüksek düzeyli HDL kolesterol seviyeleri ölçülür. Daha sonrasında ise alınan sonuçlar ışığında kolesterolün yüksek olduğu ya da olmadığı kontrol edilir.

Yüksek Kolesterolü Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?
Bu faktörde en etkili olabilecek şey, beslenme alışkanlığında ve yaşam standartında düzenlenecek değişimlerdir.

Doymuş yağı daha az tüketmeniz gerekir.

Tavuk ve balıkların derisini yememeniz gerekir.

Yağsız veya az yağlı et tüketilmelidir.

Yemekleri buharda pişirmeye çalışın veya haşlayın, kesinlikle kızartmayın.

Taze meyve ve sebzeyi her gün olacak şekilde bol bol tüketin.

Düzenli bir şekilde her gün olacak şekilde egzersiz yapmaya özen gösterin.

Hareketsiz kalmamaya çalışın.

Tam tahıllı besinler tüketmeye özen gösterin.

Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Sigara içiyorsanız, bırakın. 

Bazı istisna içeren durumlarda yukarıda belirttiğimiz önerileri hayata geçirseniz bile genetik nedenlerden kaynaklı olarak kolesterol yüksek çıkabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz kolesterol ilacı kullanmanızı önerebilir. Yüksek kolesterol belirtileri taşımadan, uzun seneler boyunca sıkıntısız bir şekilde yaşamak olası ancak kolesterol ölçümü yaptırmadığınız sürece, onun yüksek olup olmadığını bilmeniz imkansızdır.
 
Yüksek kolesterol denetim altında tutulmazsa damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı ve bu hastalıklara bağlı inme ve kalp hastalıkları riski artabilmektedir. Bazı durumlara bağlı olarak kolesterol beslenme tarzıyla düşürülebilirken, bazen de ilaç tedavisi uygulamak gerekebilmektedir. Kendinizde yüksek kolesterol olup olmadığına dair korkularınız varsa, göz ardı etmeden ve vakit kaybetmeden kolesterol testi yaptırmanız, sizin için en doğru tercih olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.