Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Kekik çayının faydaları birçok hastalığa çare olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Özellikle sinirsel sorunlar ve sindirim için mucizevi etkileri bulunmaktadır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?
23 Haziran 2020 - 01:48

Bu yazıda kekik çayının yararları hakkında detaylı bilgiler elde edebileceğiniz gibi kekik çayı nasıl yapılır sorusunun da cevabını bulabileceksiniz.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı güçlü anti-viral özellikler içerir ve Grip, Zona, Hepatit gibi virüs kaynaklı hastalıklar için oldukça faydalıdır. Düzenli ve dengeli olarak tüketildiğinde, vücuttaki virüs yükünün hafifletilmesine önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Hashimoto Tiroiditi, Fibromiyalji, Romatoid Artrit, Vertigo, Lupus, Tinnitus, Kronik Yorgunluk ve Multipl Skleroz hastaları için de oldukça sık kullanılan adeta doğal bir ilaçtır. 

Kekik Çayının Beyne Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı ayrıca hafızayı uyarmaya, kas gerilmelerini ve baş ağrılarını yatıştırmaya, öksürüğü hafifletmeye, ateşi düşürmeye, soğuk algınlığı ve benzeri enfeksiyon kaynaklı hastalıklarla mücadele etmeye yardım eder. Kekik çayı ayrıca mükemmel bir doğal sakinleştirici ve tüm sinir yapısı üzerinde temizleyici etki gösteren karvakrol olarak adlandırılan, oldukça yararlı bir bileşik içerir. Kekik, uyku periyodlarının düzenlenmesine yardımcı olduğu ve beyin fonksiyonlarına fayda sağladığı bilinen iyi bir piridoksin bileşeni kaynağıdır. Ayrıca kekik çayı stres ve ruhsal sıkıntılara karşı en iyi doğal savunmalardan biridir. Kekik Çayının Sindirime Yararları Nelerdir?

Kekik çayı sindirim sistemi için harika bir düzenleyici görevi görür, bazı bağırsak kurtlarını döktüğü,  ağır ve yağlı yemeklerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Kekik çayı ayrıca idrar yolu sağlığı için de gereklidir. Düzenli kekik çayı içmek enfeksiyon hastalıklarını engellemeye ve yararlı bakterileri desteklemeye yardım eder. Kekik, bitkiler içinde en yüksek antioksidan oranlarına sahiptir. Hastalıklara neden olan serbest radikaller gibi maddeleri bedenden atmada etkili olan zeaksantin, naringenin ve lutein, gibi yararlı bileşenlerle doludur. 

Faydalı Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı güçlü bir şifa içeceğidir ve taze kekik yapraklarını sıcak suda 15-20 dakika demleyerek yapılabilir. Güzel bir kekik çayı hazırlamak için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

2 sap kadar taze kekik,

Bir bardak kaynamış su,

İsteğe bağlı: taze limon ve / veya bal gerekli olan malzemelerdir.

Kekik Çayının Hazırlanışı: Taze kekik bir bardağa koyulur ve üzerine sıcak su dökülür, 15 dakika veya daha fazla demlenmeye bırakılır. Süre dolduktan sonra kekik yaprakları süzülerek isteğe göre içerisine bal ve/veya limon eklenerek tüketilir.

Kekik Çayı Hakkında Son Sözler

Kekik çayının faydaları oldukça cazip görünse de kullanımında her zaman makul davranılmalıdır. Her bitkinin dengesiz ve fazla miktarda tüketilmesi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle özellikle kronik rahatsızlıkları olanlar, hamileler ve emzirme dönemindeki anneler kekik çayı tüketmeden önce mutlaka uzman bir doktora ve diyetisyene danışmalıdırlar.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.