Kampa Giderken Mutlaka Alınması Gerekenler

Daha önce kamp deneyimi yaşamadıysanız, yanınızda neler götürmeniz gerektiği kafanıza takılabilir, nelere ihtiyacınız olduğu konusunda bilgileriniz yetersiz kalabilir.

Kampa Giderken Mutlaka Alınması Gerekenler
25 Haziran 2020 - 21:10

Yetersiz hazırlıkla kamp yolculuğuna çıkacaksınız, elbette bu da sizin için büyük bir sorun olacaktır. Çünkü yetersiz eşya ile  kamp alanına vardığınızda yerleşim yerleri uzak kalıyorsa, eksik ihtiyaçlarınız olduğu takdirde bunları gidermek ya da satın almak oldukça zor olacaktır.

Eğer kamp yapmaya hazırlanıyorsanız, yanınıza mutlaka almanız gerekenlerin listesini sizin için sıraladık.

Olmazsa Olmaz: Çadır

Kamp yapmaya karar verdiniz ve yola çıkmak için hazırlık halindesiniz. Öyleyse yanınıza almanız gereken ilk şey elbette çadır olmadı. Yoksa nasıl kamp kurmuş sayılabilirsiniz, değil mi?  

Hangi mevsimde ve kaç kişiyle kampa gideceğiniz, çadır seçiminiz için belirleyici bir etken. Tercihinizi yaz mevsiminden yana kullanacaksanız ve yanıma bir kişiyi daha alacağım diyorsanız, iki adet matın, içerisine rahat  bir şekilde sığabileceği ve kumaş özellikleri çok fazla önem taşımayan bir çadır tercih edebilirsiniz. Güneşe karşı koruma sağlayan ve ısı dengesini ayarlayabilen çadırlar biraz külfetli olsa da tercih edilebilecek çadırlar arasında yer almakta.

Ben kış mevsimi maceraperestiyim diyorsanız, seçeceğiniz çadırım kumaş özellikleri su geçirmez, ısı dengesini koruyabilen yapıya sahip olmalıdır. Böylece sopukla mücadeleye girmek zorunda kalmaz ve yağışlı hava şartları altında zor durumda kalmazsınız.  Yapacağınız kamptan pişman olmamanız için bu gibi özelliklere oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.Dinç Bir Deneyim İçim: Uyku Tulumu 

Kamp deneyimini dinç bir şekilde geçirmek istiyorsanız, kaliteli bir uyku oldukça önemli. Bunun için ihtiyacınız olan şey de rahat bir uyku tulumu. Tıpkı çadır gibi uyku tulumu seçimi yaparken de kampa gideceğiniz mevsime göre tercihler yapmanız gerekiyor. 

Sıcak ya da soğuk havada kullanmak için uygun olan tulumları araştırmalı ve öne göre seçim yapmalısınız. Mevsim kadar gidilecek yerlerin hava şartları da göz önüne alınarak, zor durumda kalmamak adına seçiminizi ona uygun olarak yapmanız gerekiyor.

Konfor Önemli: Mat 

Mat, çadırınızın içine sermek için kullanabileceğiniz gereçlerden biridir. Tıpkı yukarıda bahsettiğimiz gereçler gibi matın da birçok farklı özelliklere sahip olduğunu söylemekte fayda var. 

Kampa gideceğiniz dönem bir kış ayı ise kalın ve soğuğu az geçiren bir mat tercih etmelisiniz. Böylece hem yerden gelecek soğuğu engellemiş hem de taş ve çalılıkların batmasının önüne geçmiş olursunuz. Yaz ya da kış tercih edilecek matlar, konfor için önem taşısa da sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Ne Zaman Lazım Olacağı Belli Olmaz: Çakı-Bıçak

Ne zaman ihtiyacınız olacağı belli olmayan çakı ya da bıçaklar, kampta yanınızda bulunması gereken önemli gereçler arasında ilk sıralarda geliyor. 

Yemek hazırlarken kullanmak, bir şey kesmek ya da tahta bilemek için ihtiyacınız olabilir. Çakı ya da bıçakları kılıflı bir şekilde yanınızda bulundurmanız ve ihtiyaç anında kullanılabilmesi için kolay bulunacak bir yerde tutmanız gerekiyor.

Çok Amaçlı Kullanım: İp

Eğer ekstram bir kamp deneyimi yaşamayı planlıyorsanız, yanınıza mutlaka ip almanız gerekiyor. Dik kayalıklara tırmanmayı düşünebilir, eğimli vadilerde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Herhangi bir kazayı önleyebilmek adına tedbir amaçlı yanınıza aldığınız ipi kullanabilirsiniz. Bunun dışında elinizde kahve veya kitabınızla dinlenmek istiyorsanız, rahat bir hamak yapımında da kullanabilirsiniz. Unutmayın, gereksiz gibi görünen şeylerin, nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmaz, öyle değil mi?

Kaliteli, heyecan ve keyif dolu bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız, olmazla olmaz kamp gereçlerini mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Kafanızı kurcalayan soru işaretleri yok olduysa ne duruyorsunuz? Haydi, kampa!

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.