İnternet hız testi nasıl yapılır?

Bağlandığınız internet hizmeti, seçtiğiniz ödeme planına, yerel tıkanıklığa, sahip olduğu kısıtlama kurallarına ve benzeri seçeneklere göre indirme ve yükleme hızlarınızda sık sık sınırlamalar meydana gelmektedir.

İnternet hız testi nasıl yapılır?
Editör: Hasan
01 Temmuz 2020 - 15:31
İnternet hız testi, bağlantınızın şu anda ne kadar hızlı olduğu hakkında fikir sahibi olmanın en iyi yoludur. İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) neredeyse her zaman “en fazla” ifadesini içerdiği vaatleridir. Eğer servis sağlayıcınız size “30 Mbps'ye kadar” söz verdiyse ve sürekli olarak sadece 28 Mbps alıyorsanız, şirket sözünü tuttuğunu söyleyebilir. Ancak 10 Mbps düştüğünü görürseniz, ISS'nizi arama zamanı gelmiştir. 

Bir Hız testi, ping'inizi, indirme ve yükleme hızlarınızı ölçer. İkinci ISP'nin ölçülmesi de bu doğrultuda çok önemlidir çünkü çoğu ISS, indirme ve yükleme hızları için ayrı ayrı sözler verebilirler. Genellikle, indirme hızı göze çarpar, ancak ayrıntıları incelerseniz, ISS her seviye için daha yavaş bir yükleme hızı belirler. Bir hız testi başlattığınızda ise herşey adım adım ilerler. İlk olarak, müşteri konumunuzu ve size en yakın test sunucusunu belirler; bu bölüm önemlidir. Ookla’nın Speedtest.net gibi bazı sürümlerinde sunucuyu değiştirme seçeneği vardır. Test sunucusu başlamadan sunucuya basit bir sinyal gönderilir ve o sinyalden yanıt alır. Test, gidiş dönüşü milisaniye cinsinden ölçer. Sinyal tamamlandıktan sonra test başlar. İstemci ilk olarak sunucuya birden çok bağlantı açıp  küçük bir veri parçasını indirmeyi dener. Bu doğrultuda iki şey ölçülür: veri parçasının ne kadar sürdüğü ve ağ kaynaklarınızın ne kadarı kullanıldığı. İstemci, internet hizmetinizi test etmenin en doğru bağlantılarla yapıldığını belirlediğinde, ek veri parçaları indirir, ayrılan sürede indirilen miktarı ölçer ve indirme hızınızı size sunar. Nihayetinde, hangi adımları attığınız veya nasıl ölçtüğünüz önemli değil, mükemmel bir sonuç elde edemezsiniz. Ancak, ISS'niz tarafından vaat edilen hızları kontrol etmek veya iyi bir istatistiksel sonuç almak istiyorsanız spedtest internet sayfasından faydalanmanız merakınızı gidermenizin en kolay yolu olacaktır. Mümkün olan en doğru tahmini almak istiyorsanız, bant genişliği için rekabet edebilecek diğer uygulamaları kapatmanızı öneririm.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.