İnstagramdan Para Kazanmak

Karantinada olduğumuz bu günlerde insanlar evden para kazanmak için yapabilecekler işler aramaya başlamışlardır.

İnstagramdan Para Kazanmak
Editör: Cemal
25 Nisan 2020 - 20:47 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Çünkü bu virüsün ne zaman düzeleceği ve eski hayatımıza ne zaman döneceğimiz belirsiz bir hal almaya başlamıştır. Durum böyle olunca da maddi açıdan zorlanmamak ve boş vakitlerini değerlendirmek isteyen kişiler evden çalışmaya başlamışlardır. Biz de gedik.net olarak siz takipçilerimiz için araştırdık ve sizlere evden para kazanabileceğiniz işler bulduk. Bu yazımızda sizin için İnstagramdan nasıl para kazanılır konusunu işleyeceğiz.

İnstagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Sizin de bildiğiniz gibi İnstagram günümüzde en yoğun olarak kullanılan sosyal medya hesaplarından birisidir. Hal böyle olunca para kazanmak isteyen kişiler için harika bir fırsat doğurmaktadır. Fenomenler ve İnfluencer, İnstagram üzerinde en fazla para kazanan isimlerdir. Günümüzde en çok kazanan fenomenler ise Kylie Jenner, Ariana Grande ve Cristiano Ronaldo’dur. Hatta bir söylentiye göre Cristiano Ronaldo sadece Nike ile yaptığı bir reklam anlaşmasından yıllık 1 milyar dolar kazanıyormuş! Peki bu bize neyi gösteriyor? Yani bu bilgi bizim ne işimize yarayacak? Şöyle ki; satış ve pazarlama konusunda reklam en önemli unsurdur. Yani bir ürün veya hizmet satmak isteyen firma sahipleri bu tür insanlara reklamlar vererek ürünlerini tanımadığı insanlara sunarlar. Bu tür İnfluencer’lara reklam verilme amacı ise onları takip eden kitlenin onu çok sevmesidir. Hatta birçoğunu ilham kaynağı olarak görmeleridir. Dolayısı ile onların sundukları ve reklamını yaptıkları ürünleri seve seve alıyorlar. İşte biz de İnstagramdan para kazanmak için bu yolu izleyeceğiz. Kendimize bir takipçi kitlesi oluşturup, onlara firmalardan aldığımız reklamları yayınlayacağız. Tabi bunun gerçekleşmesi için ilk önce bir İnstagram hesabına ihtiyacımız var. Ayrıca sahip olduğumuz hesabı da büyütmemiz gerekmektedir.

Niş Seçimi ve Hedef Kitle Nedir?

Hiç yatırım yapma konusunda deneyiminiz oldu mu? Eğer olduysa yatırım yapabilmek için kesinlikle bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Peki ben size hiçbir sermayeye ihtiyaç duymadan, elinizde bulunan imkanları kullanarak kazanç sağlayabileceğinizi söylesem, ilgilenir miydiniz? Günümüzde yapılabilecek olan en iyi yatırım bir İnstagram sayfası açıp büyütmektir. Çünkü getirisi zamanla bir insanın hayalini kurduğu her şeye kavuşabilmesini sağlayacak kadar olabiliyor! Eh, hadi o zaman bunu nasıl yapacağınızı anlatalım. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk önce kendimize bir İnstagram hesabı oluşturacağız. Bu aklınıza gelen her türlü konuda olabilir. Yeter ki insanların ilgilenebilecekleri bir şey olsun! Mesela onları güldürecek, yeni şeyler öğrenmelerini sağlayacak, motive edecek veya bilmediği yerleri gösterecek tarzda hesaplar açabilirsiniz. Bu saydığımız şeylere niş denir ve sayfanızı bu nişlere bağlı olarak ilerletmeniz gerekmektedir. Çünkü reklam sahipleri hedef kitle denilen, insanları spesifik olarak gruplandırdıkları bir şey isterler. Bu ne kadar özenle oluşturulursa verilen reklam da o kadar etkili olur. Bunu yapmanın en iyi yolu da sayfanıza bir niş belirlemek ve o doğrultuda ilerlemektir. Örnek vermek gerekirse bir futbol sayfasında verilen makyaj malzemeleri reklamı mı daha etkili olur yoksa bir kadın mizahı sayfasında mı? Cevap sizin de söyleyeceğiniz gibi kadın mizahı sayfasıdır. Çünkü çok net bir hedef kitlesi ve nişi vardır.

İnstagram Sayfası Nasıl Büyütülür?

İnstagramdan para kazanmak için yola çıktınız. Hedef kitle ve niş konusunun ne olduğunu gördünüz. Şimdi açtığınız sayfayı nasıl büyütebileceğinize gelelim. Öncelikle paylaşım bu işin kilit noktasıdır. Bir ay boyunca gönderi paylaşmayıp bir günde 10 gönderi paylaşarak İnstagram hesabı büyütülmez! Bu işi yapabilmek için düzenli olarak paylaşım yapmanız şarttır. Çünkü insanlar bir hesabı takip etmek için her ne kadar para vermiyor olsa da takip ettikleri sayfaların onlara bir şeyler katmasını istiyorlar. Bu kimi zaman güldürmek kimi zaman ise bilgilendirmekle oluyor. Ama mantık aynıdır. Öncelikle insanlara sizi takip etmeleri için bir sebep vermelisiniz. Buna ek olarak onlarla sık sık etkileşim içerisine girmelisiniz. Yani sizi takip eden kişilerin paylaşımlarını beğenmeli, hikayelerini izlemeli, özel günleri kutlamalı ve mümkünse anketlerine katılmalısınız. Bunları yapmamızın en büyük sebebi ise onların akıllarında yer edinmek ve büyüme sürecini hızlandırmaktır. Bu sayede bir gönderi paylaştığınızda beğenileriniz hazır olacaktır. Aksi takdirde gönderilerinize gelen 5 – 10 beğeni ile bu işten soğursunuz. Son olarak özgün olmak bu işin altın kuralıdır. Bir düşünün bakalım, siz, durmadan başka sayfaların gönderilerini ss alıp paylaşan birisini takip eder miydiniz? Tabi ki de hayır! Bu yüzden aynı şeyi kendi sayfanız için de yapmanız gerekiyor. Özgün gönderiler oluşturup bunları paylaşmalısınız. Bu şekilde takip edilmeye ve reklam almaya değecek bir hesap olursunuz.

İzlemeniz Gereken Yollar ve Bilmeniz Gereken Tüyolar

- Sosyal medyaya gönderi üretmek günümüzün en kolay işlerinden biridir. Hatta eliniz alıştıktan sonra günlük paylaşacağınız gönderileri 15 dakika gibi bir sürede telefondan üretebilirsiniz. Bunun için birçok yardımcı program mevcuttur. Ama en kullanışlı ve bilindik olanı Canva’dır. Uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Sağladığı avantajlar ise, büyük bir kullanım kolaylığı, geniş resim kütüphanesi ve hızlı çözümler üretmesidir. Youtube üzerinden Canva ile İnstragram’a nasıl gönderi oluşturacağınızı görebilirsiniz.

- Her gün düzenli olarak gönderi paylaşma konusunu söylemiştik. Düzenli gönderi paylaşımı kadar paylaşım yaptığınız saatlerde kritik önem arz etmektedir. Çünkü gönderilerinize erişen kişi sayısını doğrudan etkilemektedir. Eğer siz de genç ve orta yaş kitleye hitap etmek istiyorsanız saat 18.00, 20.00 ve 21.00’da maksimum etkileşimi alabilirsiniz. Tabi sayfa istatistiklerinize bakarak da bu saatleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. 

- İnstragramın size sunduğu nimetlerden faydalanın. Ancak bu şekilde sayfanızı hızlıca büyütebilirsiniz. Bu yüzden her gün gönderi paylaşımının yanında hikâye kullanımı, anketleri, canlı yayını ve çoklu gönderi paylaşımı gibi seçenekleri de sık sıkı kullanın. Bu sayede etkileşiminizi artırabilir haliyle daha hızlı büyüyebilirsiniz. Burada ufak bir de tüyo verelim; eğer fotoğraflarınızı sürekli kare formatta paylaşmak yerine dikey ve yatay olarak da paylaşırsanız gönderileriniz öne çıkacaktır.

- Konumun gücünü hafife almayın. Her paylaşımınızda konum paylaşmayı unutmayın. Bu size ekstra trafik sağlayacaktır. Ayrıca konum sadece gönderilere değil hikayelere de eklenebilir. Bu yüzden gücü kullanın.

- Hastag kullanımı size en çok trafik verecek yöntemlerden birisidir. Ama sadece hastag kullanmak için spam yapmayın. Veya rekabetin çok yoğun olduğu #like, #love, #car, #girl gibi hastagleri kullanmayın. Onun yerine size daha çok trafik sağlayabilecek, paylaşımın daha az olduğu (80k ile 200k) arası hastagleri tercih edin. Bu şekilde gönderileriniz günler sonra bile beğeni almaya ve insanlar tarafından görülmeye devam edecektir.

- Son olarak bu işin en önemli sırrı istikrardır. Yani bir ay uğraşıp bırakırsanız beklediğiniz sonuçları alamazsınız. Ama emek verip azmederek devam ederseniz bundan birkaç ay sonra “iyi ki başlamışım” dersiniz. 

Hepinize bolkazançlar!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.