İdrar Yanması Neden Olur

Merhaba değerli okuyucularımız, bu makalemizde ve yazımızda sizlerin de sürekli olarak sıkıntısını ve acısını çekmiş olduğu idrar yanması neden olur sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İdrar Yanması Neden Olur
Editör: Hasan
01 Temmuz 2020 - 14:15
Sürekli ve Geçmek Bilmeyen İdrar Yolları Yanması Sebepleri ve Nedenleri Nedir ?

İdrar yollarına bağlı olan ya da idrar yapar iken çekilen ağrı ve yanma hisse çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu sebepler şu şekilde sizler için sıralayabiliriz; Bele bağlı soğukluk, mide ülseri olayı, mesane de oluşan iltihap durumu, prostata bağlı olarak oluşan iltihaplanma olayı, mesane de görülmekte olan tümör, yumurtalık içerisinde oluşmuş olan iltihaplanma olayı, apandiste bağlı olan rahatlık gibi sebeplerden ötürü kaynaklandığı söylenebilir. Bu sebepler için tedavisi gereken sürece geçmeden evvel, hastalığa sebep olan nedeni ya da bozukluğu iyi bir biçimde araştırarak, tespit edebilmek gerekmektedir. Çünkü her hastalığın tedavisi, altında yatmakta olan sebeplere göre yapılmaktadır. İdrarınızı yapar iken hissettiğiniz yanma olayı, idrar yollarına bağlı olarak gerçekleşen enfeksiyon şekli hastalar arasında en sık görülmekte olan sebeplerden birisidir. Alt idrar yollarına bağlı olarak gerçekleşen enfeksiyon olayı genelde “ E.Coli “ adı verilen bakterinin sebep olduğu, idrar yollarına bağlı ve hatta mesanaye kadar gelişebilen bu bakterinin yayılması sonucu oluşan enfeksiyon olayından kaynaklanabilmektedir. 

Bu enfeksiyon olayı yalnızca mesane üzerinde gözükür ise “ sistit “ ismi verilir, lakin bu durum üst idrar yollarına kadar yayılım gösterir ise, “ piyelonefrit “ ismi verilir. İdrar yollarına bağlı olarak gerçekleşen enfeksiyonlarda genel olarak, idrar yapar işken “ yanma “ türevi şikayetler ile hastalar yakınır iken bunun yanı sıra da sık sık idrara çıkma isteği ve idrara çıkıldığı zaman ise idrarın tam olarak yapılmadığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra ise, karın bölgesinin alt kısmında ağrı hisse ve idrar olayı gerçekleşirken de bulanık bir renkte ve kokulu bir idrar biçimi hastalarca gözlemlenmektedir.

İdrara bağlı olan hastalıklar dışında ise böbrek üzerinde gerçekleşmiş olan bir enfeksiyon durumunda ise hastalar genellikle; ateş durumu, titreme hali, sırt bölgesine ya da karın kısmında ağrı hissi veya istifra ( kusma ) gibi durumlar görülebilmektedir. Tabi ki şu durumda çok iyi bilinmesi gerekir ki, böbrek yollarına bağlı olan enfeksiyon durumu ciddiye alınması gerekecek olan bir problemdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.