İcralık Araba Alımı Ve Şartları

İcra dairelerinin ve bankaların oluşturduğu ihalelerden icralık araba alabilirsiniz. İcralık araba almak isteyenler öncelikle şartlarını araştırması gerekiyor. İleride karşılaşacağınız riskler neticesinde maddi zarara uğrayabilirsiniz.

İcralık Araba Alımı Ve Şartları
Editör: Cemal
25 Nisan 2020 - 01:42 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Özel kurumlar, resmi kurumlar, kişiler veya firmalar borçlarını tahsil edemeyince borcu tahsil etmek için avukat tutabilir. Avukatlar da mahkemeler aracılığıyla borcu almak için yasal işlem başlatır. Borç ödenmediği takdirde icra ve haciz işlemi uygulanarak borç tahsil edilir.

Borç için nakit para tahsil edilmediği takdirde, borca karşılık ev, araba, motor, arsa gibi değerli eşyalara haciz konulur. Haciz konulmuş arabalar icra daireleri tarafından özel otoparka çekilir. Arabalar ihale yöntemiyle satışa çıkartılır. Oluşturulan icra ihalelerine katılım az olduğu takdirde, açılış fiyatının biraz üstünde teklif vererek hemen arabayı satın alabilirsiniz. Bazı arabalar değerinden düşük fiyata da satılabilir. Bunun nedeni borcun biran önce tahsil edilmek istenmesidir.

İcralık Araba Satan Yerler

İcralık araba satan yerlere ulaşacağınız en doğru adres icra müdürlükleri ve bankalardır. İcradan araba satışı yapan internet siteleri de bulunur.

İnternet siteleri
www.icraburada.com
www.icralik.com
www.ihaleden.com
www.ilan.gov.tr

İcralık Araba Almak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gereken Bilgiler

İcra Müdürlüğüne giderek yayınlanan dosya numarası not edilmelidir.

İhaleye katılmak için istenen belgeler eksiksiz tamamlanmalıdır.

İhale için istenen tazminat tutarı bankaya ya da icra dairesine yatırılmalıdır.

İcra yoluyla satılacak araba için piyasa değerinin %60’ı kadar değer belirlenir. İlk ihalede satılmayınca, ikinci ihale için arabaya %40 değer biçilir.

Açık arttırma yöntemi uygulanarak arabanın satışı yapılır.

İhaleye girmeden önce satın alınacak araç hakkında tüm bilgiler öğrenilmelidir.

İhaleyi kazanan kişi araba için verdiği teklif tutarını 10 gün içerisinde ödemesini gerçekleştirmelidir. Ödeme işleminin gerçekleşmesiyle satış süreci başlar.

İcradan Araba Almak Riskli Midir?

İcradan araba almak için ihaleye girmek çok basit bir işlem gibi gözükse de, maddi zarar ve riskleri vardır. İhaleye girmeden önce satılacak aracın özellikleri ve bilirkişi raporunu dikkatlice incelemekte fayda var. Çünkü okudum diye imza attırılır. İhaleyi kazanıp araç satın alındıktan sonra, ortaya çıkacak hasar, borç, değişen parça, boya, vb. bilgilere itiraz edilmez.

İcralık Araç Muayene Edilmeli

İcralık olan arabalar otoparka çekilir. Otoparka koyulan ilk günde görevliler aracın durumunu gösteren rapor hazırlarlar. İhaleye çıkmadan önce araç muayene edilmelidir. Otoparka koyulan ilk günden ihale gününe kadar aracın başına bir zarar gelmiş olabilir.

Ödenmesi Gereken Paralar

Satılan araç ikinci el de olsa, satış işlemi için vergi ödenir. Uygulanan vergi oranı ticari araçlarda %18, binek araçlarda %1’dir. KDV tutarının yanında damga vergisi, otopark parası, tellaliye parası ödenir.

Araç için yeni ruhsat çıkarılır ve muayenesi yaptırılır.

İcralık aracın devlete borcu olabilir. Bunu araştırmalısınız. Bir borç varsa ödemeniz gerekiyor.

İcralık Araba İhalelerine Katılma Şartları

18 yaşını doldurmuş olmak

Türk vatandaşı olmak

İhale katılım formunu doldurmak

Teminat bedelini icra dairesine ya da bankaya yatırmak (aracın değerine göre değişir)

Not: İhaleye katılmak isteyen kişiler nüfus cüzdanları yanında götürmesi gerekiyor.

İcralık Araba Satış İhalesi Nasıl Yapılıyor?

İhale yediemin otoparkında gerçekleşir. İcralık araba satış ihalesine icra müdürü, yediemin otopark görevlisi, tellal ve polis ve teklif verecek kişiler katılır. Güvenlik açısından otopark ve ihale kamera ile izlenir.  Bilirkişi satılacak araba için birinci ihalede piyasa değerinin %60’ı kadar değer belirler. Satış yapılmadığı takdirde ikinci ihale için %40 değer biçer.

İcradan satışı yapılacak arabanın işlemlerini il müdürlüklerine bağlı icra daireleri takip eder. İcra dairesinin duyurularını takip etmek büyük önem taşır. İhale günü, saati ve tüm bilgiler icra dairesi tarafından ilan edilir.
İcralık arabalar için açık arttırma usulü satışa sunulur. İhaleye giren kişiler satılacak araba için teklif verir. En yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanmış olur.

İhaleyi Kazanamadım Paramı Geri Alabilir Miyim?

Arabayı almak için ihaleye girdiniz ancak kazanamadınız. Bu durumda verdiğiniz teminat tutarını geri alabilirsiniz.

İcralık Araba İhalesini Kazandım Arabayı Ne Zaman Teslim Alırım?

İcralık araba ihalesine girdiniz ve kazandınız. Gerekli ödemeleri yaptıktan sonra arabayı teslim alabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.