Hisse Senedi Nasıl Alınıp Satılır?

Günümüzde yatırım yapmanın yolları oldukça fazlalaşmıştır. Bunlardan biriside hisse senedidir. Öncelikle hisse senedinden bahsedelim. Bazı sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını belgelendirmek için verdikleri evraklara hisse senedi denir.

Hisse Senedi Nasıl Alınıp Satılır?
Editör: Cemal
02 Mayıs 2020 - 23:28 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Bu evraklar son derece değerlidir ve güven duygusu içerir. Her şirketin hisse çıkarma yetkisi olmayabilir. Bu durumu belirlemek içinde şirket sahipleri ortaklarına bu kıymetli evrakı verir. Bunun içinde bazı şartların olması gerekir.

Şirketin unvanı ve yetkililerin imzası, şirketin tescil tarihi, senet türü, senedin değeri, esas sermaye miktarı gibi zorunlu şartlar bulunur. Tabi birkaç tanede isteğe bağlı yani zorunlu olmayan şartlarda bulunur. Bunlar ise; pay, senet çıkış tarihi, sözleşme maddeleri gibi şartlardır.

Hisse Senedi Alma

Hisse senedi alabilmeniz için öncelikle bazı aşamalardan geçmeniz gerekecektir. Bu aşamalara sırasıyla şöyledir. Aracı kuruma karar vermek, bu aracı kurumda yatırım hesabı oluşturmak, açılan hesaba para yatırma işlemi yapmak, hisse senedi alım emri verme işlemi yapmak, hisse senedi satış emri verme şeklindeki aşamalardır. Yatırım hesabı açmak oldukça kolaydır. İster banka şubelerinden isterseniz de aracı kurumun internet sitelerinden ya da iletişim numaralarıyla irtibata geçerek açabilirsiniz. Daha sonra bazı belge ve raporları imzalayarak işe başlayabilirsiniz.

Yatırım hesabınıza para yatırmanızda son derece kolaydır. Almak istediğiniz hisse senedi için bir miktar para ödemeniz lazımdır.  Bu yüzden mutlaka hesabınıza para yatırmanız gerekir.

Hisse Senedi Satım İşlemleri

Hisse senedinizi satmaya karar verdiyseniz ve sizi mutlu edecek fiyata ulaştıysa kolayca satabilirsiniz. Hesabınız üzerinden "hisse senedini sat" emri verebilirsiniz. Satım işleri tamamlandıktan sonra kazancınız 1 ya da 2 gün içerisinde hesabınızda görünür. Oldukça kazanç sağlayan hisse senedi binlerce insanın kâr elde etmesine sebep olmuştur. Son derece güvenli ve kolaydır. Hisse senedinizi aldığınız gibi kolayca da satabilirsiniz.

Yatırımın en kazançlı yollarından biri olan hisse senedi oldukça değer görmektedir.  Piyasada birçok aracı yatırım kurumları bulunmaktadır. İnternet üzerinden detaylı bilgilere ulaşarak sizde yatırımınız için en doğru kararı verebilirsiniz. Oldukça güvenli olan hisse senedi doğru kullanıldığı takdirde sizinde yüzünüzü güldürebilir. Bu sayede kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.