Güneşlenirken Yapılan 7 Yanlış

Güneş bizim hem dostumuz hem de bazı durumlarda düşmanımız olabiliyor. Hepimiiz güneşlenmekle ilgili kimi bilgilere sahip olsak da kimi zaman bunları göz ardı ediyor ve yanlışlar yapıyoruz.

Güneşlenirken Yapılan 7 Yanlış
Editör: Hasan
27 Haziran 2020 - 15:47 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 01:47
Yazın sıcaklığının tadına varmak, güneşin verimini sonuna kadar kullanmak istediğimiz şu zamanlarda yapılan 7 yanlışı sizler için derledik.
 
Saat 10:00 ile 14:00 arası Güneş Tehlike Saçıyor
10:00 ile 14:00 arası güneşlenmek son derece yanlış. Çünkü her ne kadar güneş ışınlarının öğleden sonra dik açıyla düşmemesi nedeniyle zararsız olduğu düşünülse de bu doğru değil. Öğle saatlerinde, güneş yanıklarının  %75 ila %80’inden sorumlu olan UVB ışınları yoğunluk oluşturur. Bunun yanı sıra güneş yanıklarının %20 ila %25'inden sorumlu olan UVA günün her saatinde benzer yoğunlukta gelir. Bu sebeple günlerin daha da uzun olduğu yaz aylarında, cilt kanserleri açısından önemli bir risk taşıyor. Dolayısıyla güneş ışınlarının dik olarak gelmediği saatlerde de tehlike oluşturacağından, her iki saatte bir koruyucu krem kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor.
 
Koyu Bir Tene Sahibim, Korunmaya İhtiyacım Yok Diyorsanız
Yanlış bir düşünce, çünkü; düşünüldüğünün tersine malign melanom olarak adlandırılan cilt kanserleri, kadınlarda yoğun güneşe maruz kalan bacak ve özellikle baldır bölgesinde daha fazla gözlemleniyor. Bu sebeple daha hassas olan yüz dışında, güneş gören tüm bölgelerinizde geniş spektrumlu bir güneş koruyucunun kullanılması oldukça önemli.
 
Gölgede Oturmak Sizi Güneşten Korumuyor
Direkt olarak güneşin altında bulunmadan, gölgede ya da büyük bir şemsiye altına sığınsanız bile güneş ışınlarını engelleyemiyorsunuz. Güneş ışınlarının %80'inin bulutlardan da geçebileceği ve bu sebeple hava kapalı olsa bile zararlı olabileceğini bilmek gerekiyor. Çünkü havuz veya deniz suyu ya da kum, UV ışınlarını yansıtmasından dolayı güneşin olumsuz etkilerinin devam etmesine neden oluyor. Bu sebeple yaz aylarının öğle saatlerinde gölgede bile olsa dışarıda çok fazla bulunmamak gerekiyor.


 
Güneş Sivilcelere İyi Gelmiyor
Başlarda deri renginin koyulaşmasıyla, sivilcenin oluşturduğu kızarıklık belirsizleştiğinden dolayı güneşin sivilceleri iyileştirdiği sanılıyor. Ancak bir çeşit yanılgıdan ibaret olan bu durumun tam tersine gerçekleşiyor. Güneş ışınları, deriden su ve nem kaybına sebebiyet verdiği için derinin bariyerinde bozulmalar meydana geliyor ve kuruluk oluşuyor. İlerleyen zamanda cilt, kuruluğu tolere edebilmek ve deri bariyerini onarabilmek için daha fazla yağ salgılamak durumunda kaldığından, yağ bezlerinde büyüme meydana geliyor. Bu da sivilcelerde artışa, leke ve iz kalmasına sebep oluyor.
 
Sürekli Güneş Kremi Kullandım, Artık Ara Verebilirim
Sene boyunca bile 30 faktör ya da üstü güneş koruyucu kullanımı, UV hasarına karşı alınması gerekli en etkili önlemlerden birini oluştursa da bu düşünceyi kafanızdan bir hafta bile uzak tutmak, tüm sene boyunca gösterdiğiniz özenin suya düşmesine neden olabiliyor. Çünkü cilt hücreleri günlük maruz kalınan güneş ışınlarından kendini koruyabilmek adına yeterli miktarda melanin üretiyor.  Fakat yaz aylarında ara ara da olsa yoğun şekilde güneş altında kalmanız halinde, cildiniz hücreleri alışık oldukları miktarın dışındaki yoğun UV ışınlarına karşı kendilerini maalesef koruyamayacaktır.
 
Yüksek Koruma Faktörlü Koruyucum Beni Uzun Süre Koruyacaktır Düşüncesi
Son derece yanlış bir düşünce. Çünkü koruyucular UV ışınlarının büyük bir kısmını dağıtarak cildin emmesine engel olsa da ne yazık ki tamamını dağıtmada ve engellemede başarılı olamıyor. Yapılan araştırmalara göre; koruyuculara güvenilerek uzun süre güneşte vakit geçiren kişilerde görülen cilt kanseri oranı daha fazla. Uzun kollu tişört ve pantolon tercih etmek, güneş ışınlarından korunmak için iyi bir yol olarak görünürken, kulak ve enseyi kapatacak şapkalar kullanmak ve güneş gözlüğü de tercih etmek gerekiyor.

Diğer önem taşıyan başka bir alışkanlık da gölgenizi takip etmek olacaktır. Eğer gölgeniz kendinizden daha kısa ise güneş ışınları dik geliyor demektir ve zararlıdır. Bu durumda gölgede kalan bir yer ya da kapalı bir alana geçmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.