Gidenleri Büyüleyen Yer: Kapadokya

Kapadokya bölgesinde yer alan topluluk yerleşimi, Paleolitik döneme değin uzanmaktadır. Hititlerin bir zamanlar hayatlarını sürdürdükleri bu topraklar, sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Gidenleri Büyüleyen Yer: Kapadokya
25 Haziran 2020 - 20:52

Mağaralar içerisine inşa edilmiş evler sayesinde, kiliseler bölgedeki Hristiyan halkının, Roma İmparatorluğundan kaçışını sağlayan mükemmel bir yer haline getirmiştir.

Kapadokya;  Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri'ye kadar uzanan şehirleri kapsayan bölgeye verilen isimdir.

Kapadokya bölgesi içinde  doğa ve tarihi barındıran ve bütünleştiren bir yerdir. Topluluk yerleşiminin Paleolitik döneme uzandığı Kapadokya'da yazılı tarihe geçiş Hititler ile başlar. Tarih boyunca ticari kolonilere kapısını açmış,  ülkeler arasıda ticari ve sosyal köprüler kurmuş Kapadokya, İpek Yolu'nun da önem taşıyan kavşaklarından biri olmuştur.
 
Göreme Vadisi

Kapadokya, bölgenin tümünü içeren alanına verilen isimdir. Göreme Vadisi ise peribacaları ile meşhur olan konuma verilen isimdir. Göreme Vadisinde yer alan evler, yer çekimine meydan okurcasına dağınık bir biçimde birbirleri üzerine inşa edilmiştir.

Günün ilk ışıklarını izlemek için sabahın erken saatlerinde uyanmalısınız. Ancak endişe etmeyin, uykusuz kalmanız buna gerçekten değecek.

Şehrin üzerine adeta bir büyü gibi yayılan o gün ışığı, sabahın ilk saatlerinde size muhteşem manzarayı seyretme imkanı verecek.
 
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya, sadece yüzeyin üstünde yer alan yapılarla ünlü olan bir şehir değil,  aynı zamanda yer altında da masalları andıracak manzaralar barındırır.

Derinkuyu, 85 metre derinliğe sahip olan  dünyadaki en tuhaf mağaralardan birisi olma özelliği taşır. Şu an bile ziyaretçileri için yalnızca 8 katı açıktır, ancak o kadarını görebilmek bile büyülenmenize yetecek ve artacaktır.

Yerel halkın uzaylılar tarafından inşa edildiğine inanmaları ile de daha fazla ilgi çekici bir yer yer haline getirilmeye çalışılsa da arkeologlar, araştırmalarında bunu yalanlamışlardır.Gizli Kiliseleri Tanıklık Edin

Selime Manastırı, bölgede bulunan en büyük manastırdır. 8. ve 9. yüzyıllar arasında inşa edilmiş manastır, doğal taşların oyulması sonucunda ortaya çıkan insanı büyüleyici bir yer olma özelliğine sahip.
 
Son Olarak: Balonlar

Kapadokya, hava balonculuğu deneyimi için dünyada en çok ziyaret edilen yerler arasında. Tüm sene boyunca yapacağınız eşsiz ve hipnoz etkisi yaratan bu şeyi, sabahın erken saatlerinde orada bulunarak deneyimleyebilirsiniz.

Sabahın ilk ışıklarını balonun içindeyken selamlayabilir ve olağanüstü manzaraların tadını keyifle çıkarabilirsiniz.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.