Faranjit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Faranjite Ne İyi Gelir

Faranjit, ağız ve burun boşluğunun arka kısmında yer alan yutağın iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olmasının yanı sıra, tedavinin gecikmesi halinde bronşite dönüşebilir ve ciddi bir sorun haline gelebilir.

Faranjit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Faranjite Ne İyi Gelir
27 Haziran 2020 - 15:36

Faranjite yakalanma sebepleri genel olarak viral vakalar meydana gelmektedir. Örneğin; faranjitin oluşumuna yol açan en önemli etken adeno virüsleridir. Bakteriyel sebeplerden dolayı da meydana gelebilecek faranjit, çok nadir de olsa ağızda meydana gelen mantar enfeksiyonları sonucu oluşabilmektedir. 

Faranjitin Nedenleri Nelerdir?

• Tozlu ortamlarda yer almak,

• Sigara kullanımı,

• Aşırı soğuk ya da sıcak yiyecekler ve içecekler tüketmek,

• Boğazın sıklıkla temizlenmesi,

• Çürük dişlerin tedavisinin gerçekleştirilmemesi

Faranjit hastalığının tedavisinde, alternatif tıp aracılığıyla sunulan seçenekler de oldukça fazlalıdır. Faranjit, iki çeşit içeren bir hastalıktır ve her ikisinin de tedavi edilebilmesi için birçok bitkisel çözüm yolu vardır. Bunlardan önemli olanlar; tarçın, adaçayı, papatya çayı, mirra ve hatmidir. Bu çaylar yalnızca faranjite iyi gelmez, ayrıca bağışıklık sistemin güçlenmesinde de büyük rol oynar. 

Bakteriyel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan faranjitte, antibiyotik tedavisi gereklidir. Antibiyotik tedavisinin yeterli düzeyde olmaması halinde bademcik apsesi ve nefrit gibi hastalıkları da oluşabilir. Bu sebeple tedavinin olumlu sonuç verene kadar yarıda kesilmemesi, devam ettirilmesi gerekir. Özellikle kaloriferlerin ya da klimaların sebep olduğu boğaz kuruluğu tahrişe neden olmaktadır. Bunu önleyebilmek adına kaloriferlerin üstüne bir bardak su koyulur. Böylece ortamın nem dengesi de düzenlenmiş olur. Bununla beraber, bol su tüketimi de faranjit’in tedavisinde büyük önem taşımaktadır.Faranjite Ne İyi Gelir, Faranjit Nasıl Geçer?
Doktorun tanısı, önerileri ve tedavisi haricinde, yine doktora başvurularak, faranjit hastalığının tedavisinde doğal çözüm yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Aşağıda listelemiş olduğumuz bitkisel yöntemleri uygulamadan önce, sağlık durumunuzu mutlaka göz önünde tutarak, doktorunuza danışarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sarımsak: Göğüs ağrıları için vazgeçilmez ev ilaçlarından biridir. Düzenli sarımsak tüketimi ile kardiyovasküler hastalıkların oluşması riskini en aza indirir. 2 ila 3 diş sarımsağı suya koyarak içmek ya da ağızda çiğnemek, faranjit tedavisinde yardımcı olmaktadır. Sarımsak doğal bir antibiyotik özelliği taşır ve birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinir. Hastalık esnasında, tedavi sürecini hızlandıran sarımsağı cacık veya yoğurt içerisine kullanarak da tüketebilirsiniz.

Bal: Eski zamanlardan beri birçok hastalığın tedavisinde tercih edilen bal, doğal antibiyotik özelliği olan bir besinler arasında yer alır. Güçlü mikrop kırıcı olması ile faranjit sorunlarını azaltmada faydalı olabilmektedir. 

Zencefil: Üst solunum yollarına iyi gelen zencefilin, mikrop önleyici özelliği de vardır. Etkili antioksidanlar arasında bulunan zencefil, faranjit tedavisinde de tercih edilmektedir. 

Zerdeçal: Solunum yollarının ve boğazın mikroplara karşı korunmasında son derece etkilidir.  Bununla beraber göğüs ağrılarına da iyi geldiği bilinir. Yarım çay kaşığı zerdeçalı bir bardak süt içerisine koyup kaynatın ve soğuduktan sonra bir miktar bal ekleyin. Bu karışımı günde 3 kez tekrarlayacak şekilde tüketin. Kısa bir süre sonra faranjit etkilerinde azalış görünecektir.

Fesleğen: Magnezyum içeren ve kan akışını hızlandırmaya yardımcı olan bir bitkidir. Ayrıca etkili antioksidanlar arasında yer alır. Böylece faranjite karşı etki gösterebilir. Üst solunum yollarına iyi gelir. Fesleğen yapraklarını çiğneyebilir ya da fesleğeni suda kaynatarak tüketebilirsiniz.

Nane: Faranjite karşı etkili bitkiler arasında yer alır. Faranjit sebebiyle tahriş meydana gelen boğazın tekrar toparlanmasında yardımcı olur. Ayrıca solunum yolları için de oldukça faydalıdır. Nane yapraklarını çiğnemek ya da suda kaynatarak buharını solumak oldukça faydalıdır.

Limon: Faranjit’e en iyi gelen meyvelerden biridir ve C vitamini açısından zengindir. Boğazda faranjit sebebiyle gelişen tahrişin kısa sürede tedavisi için limon suyuyla gargara yapılabilir. Limon, boğazın mikroplardan arınması için de oldukça etkilidir.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.