Fabrikalarda Tasarruf Nasıl Yapılır

Ülkemizde artan enerji kullanımı miktarı enerji tasarrufu çalışmaları üzerindeki ilgi giderek artmaktadır. Bu miktarın büyük bir bölümü fabrikalar tarafından kullanılmaktadır.

Fabrikalarda Tasarruf Nasıl Yapılır
Editör: Cemal
26 Nisan 2020 - 17:38 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 13:40
Bunun arkasından konutlarda ısıtma soğutma gelmektedir.
 
 Evlerimizde sağladığımız gibi işletmelerde ve fabrikalarda da alınacak basit önlemlerle büyük oranlarda enerji tasarrufu temin etmek olasıdır. İşletmelerin en önemli maliyet kalemi olan enerji de uygulanacak bu tasarruf verimliliği çoğaltmak maliyetlerin azalmasına yardımcı olacaktır.
 
 Fabrikalarda Tasarruf Önerileri
 
- Yüksek verimli ve yeni araçlar, standart araçlara göre yatırım maliyeti yüksek olsa da işletme maliyetlerinin az olmaları sebebiyle bu fark kısa geri yakalanır. Motorların tamir ile yeniden kullanılması enerji kaybını artırmaktadır.

- Sanayi fabrikalarında kullanılan kompresör fazla enerji harcar. Bu sistemde meydana gelebilecek bir arıza fabrikada üretimin durmasına neden olur.

- Basınçlı sistemlerde düşük basınçlı hava tercih edilmeli. Asgari kapasite ile maksimal iş yapılır.

- Memleketimizde yakıt fiyatlarında farklılıklar olması sebebiyle, farklı yakıtları kullanan kazanların birim başına alınan maliyetin güçlendirilmesi yapılmalı ve gereğince maliyeti daha az olan yararlı yakıt kullanımı sağlanmalıdır.

- Kazanlar makro enerji tüketimine sebep olmaktadır. Çalışmalardaki performansı artırarak enerji tüketimi elde edilebilir ve randıman artırılabilir.

- İklimlendirme gayeli kullanılan termostatlar ayarlandıkları değerde tutulması yüksek derecede enerji yitimine sebep olmaktadır.

- Gereğinden fazla enerji tüketimi yapan araçlar kullanılmadığı zamanlarda ise ekonomi sağlamak amacıyla kapalı tutulmalıdır.

- Fabrika fan sistemlerinin düzenli olarak bakımının yapılması, gerektiğinde çalıştırılması ve birden fazla fan olduğunda ise sadece lazım olanın çalıştırılması enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 
 Aydınlatmalarda Tasarruf Önerileri
 
- İlk olarak fabrika içerisinde aydınlık düzeyi ışık şiddeti ölçer ile ölçülerek bir durum değerlendirmesi yapılması gerekmektedir. Ölçüm yapıldıktan sonra ne kadar gün ışığından faydalanıldığı ve ortamdaki ışık miktarı ortaya çıkmaktadır.

- Aydınlatmalarda hareket sensörlü otomatik lamba kullanımı fabrikalarda enerji tasarrufu sağlar ve maliyeti azaltır.

- Fabrika içini açık renlerle boyamak aydınlatmada tasarruf edilmesini sağlar.

- Işık değişimi yapılmak istenirse, ortama uygun olmak şartıyla armatürler kullanılabilir ve düzenli bakımı yaptırılmalıdır.

- Özel metal halinde lamba veya özel yüksek basınçlı sodyum buharlı lamba kullanmak enerji tasarrufu sağlar.
 
 Soğutmalarda Tasarruf Önerileri
 
 Fabrikanızda soğutma deposu bulunuyorsa buradaki bölgenin ısısı ihtiyaç duyulan derecenin altında olmamalı. Deponun derecesini sadece 1 °C arttırmak bile size tasarruf sağlayabilir. Soğutma depolarının kapıları uzun süre açık tutulmamalıdır. Depo etrafı ve kapılarda bulunan izolasyon maksimal düzeyde olmalıdır. Isıya neden olan aydınlatma ve fan gibi aletler mümkünse depo dışına monte edilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.