Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılır

Genel Anlamda Erkesi Gün Hapı ve İlacı; Ertesi gün hapı, yüksek derece de progesteron hormonu içermektedir. Güvenlik olmadan gireceğiniz ilişki sonrasında, düşünülmemiş gebelik olmasını engellemen amacı ile bayanlar tarafın ağız ile alınan bir ilaç türüdür.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılır
Editör: Meva
01 Temmuz 2020 - 14:37 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 14:44
İlaç içinde yer almakta olan yüksek derece progesteron hormono nedeni ile bayan yumurtasının erkek üreme hücresi olan spermlerce döllenme durumunu azaltmaktadır. Bunun yanı sıra döllenmekte olan yumurtanın uterusa denilen şeye tutunmasını önlemek ve gebe olmayı yok etmek için bu ilaç kullanılmaktadır. Doğum kontrol ilaçlarının tersine olan ertesi gün hapı, düzenli olarak bir kullanım gerektirmemektedir ve gebelik istemediğiniz ilişkilerden sonra bir veya iki doz olarak alınabilmektedir. Bu nedenden ötürü doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemesi gerekecek olan ertesi gün ilacı, koruma olmadan girilen cinsel ilişki ile kondom ( prezervatif ) yortulması gibi istenmeyen durumların sonuçlarını önleyebilmek için kullanılmaktadır.

Cinsel bir ilişkiye girdikten sonra gebeliği ( hamile kalma durumu ) önlemeyebilme şansı ve oranı  ilacın ne süre kadar önce ve erken kullanıldığı ile alakalı olmakta olan doğun kontrol ilaçları ve hapları, ilişki bittikten sonra ki 5. Günde alındığı zaman etki oluşturmayabilmektedir. Ertesi gün ilacı ve hapı, korunmasız ve güvenliksiz ( kondomsuz ve prezervatifsiz ) ilişkiden sonra ki ilk 24 saat içinde alındığı zaman planladığınız hamilelik durumu ( gebelik ) oluşumunu oran olarak yaklaşık %98’lik bölümünü engeller. Cinsel yol ile bulaşan bazı hastalıkların bulaşabilmesini önleyebilmek konusundaysa hiçbir şekilde koruma etkisi bulunmayan ertesi gün ilacı ve hapları sadece beklenmediğiniz durumlarda hamile kalma, yani gebe olma durumunu önleyebilmek amacı için kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. “ Ertesi gün ilacı ve hapı nasıl kullanır? ” sorusunun cevabını vermeden evvel, ertesi gün hapı ve ilacı nedir bunu çok iyi anlamak gerekir.Ertesi gün hapı nedir?
Ertesi gün hapı ve ilacı adı altında geçmekte olan bu hap ya da ilaç, eczanelerce reçetesiz olarak satılmakta olan yük derece de progesteron hormonu içermekte olan bir hap ve ilaçtır. Doğumun ya da gebeliğin planlamadığı zamanlar da korumanız ve güvenliksiz ( kondomsuz ve prezervatifsiz ) olarak gireceğiniz cinsel ilişki bittikten sonra bu ilacın asıl amacı olan doğumun ya da gebeliğin oluşumunu engelleyebilme görevi devreye girmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.