Enerji Verici Besinler

Doğru yiyecekler tercih ederek beslenme alışkanlığı kazanmak, günlük hayatta sahip olunan enerjinin daha üst seviyesinde bir etkiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Enerji Verici Besinler
Editör: Hasan
27 Haziran 2020 - 15:28 - Güncelleme: 08 Ekim 2021 - 15:37
Enerji Verici Besinler
Doğru yiyecekler tercih ederek beslenme alışkanlığı kazanmak, günlük hayatta sahip olunan enerjinin daha üst seviyesinde bir etkiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda sağlığınıza biraz özenli yaklaşarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazanmak ve sağlıklı bir yaşama devam etmek oldukça basittir. İşte en çok enerji veren besinler;
 
Kabuğu Sert Yemişler
Sert kabuklu yemişler, mineral, vitamin ve protein bakımından zengin besinlerdir ve enerjinizin azaldığını fark ettiğinizde atıştırmalık olarak sert kabuklu yemişleri tüketmeniz gerekir. Ceviz; demir, çinko ve potasyum bakımından zenginken, badem ise kalsiyum içermektedir. Enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anda 6 ila 7 adet badem veya 3 ila 4 adet ceviz tüketebilirsiniz. Kabuğu sert yemişler, yüksek oranda yağ içerirken, buna bağlı olarak en çok 2 yemek kaşığı olacak şekilde tüketilmesi gerekir.
 
Yulaf
Yulaf, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve insan vücuduna enerji veren besinler arasında yer almaktadır. Sabah kahvaltıları için tercih edilebilecek yulaf, ayrıca içeriğinde lif de barındırır. Glisemik seviyesi fazla olmayan yulaf, enerji kazanılmasına yardımcı olmaktadır.
 
Sebzeler
Sebze tüketimi yalnızca enerji açısından değil, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Pırasa, ıspanak, brokoli, karnabahar gibi gıdaların hepsi, enerjiyi en üst düzeye çıkmasına yardımcı olmaktadır. Enerji veren besinler arasında, tatlı patates günlük enerjinin korunması için oldukça ideal bir besin kaynağıdır.
 
Meyveler
Meyvelerin genel olarak hepsi C vitamini, lif ve antioksidan içerir ve gün içerisinde ara öğün olarak tüketilmesi gerekmektedir. Meyvelerden alınan C vitamini vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Ayrıca C vitamini eksikliği vücudun halsizleşmesine de neden olmaktadır. Özellikle turunçgillerin grubunun içerdiği C vitamini, karbonhidrat açısından da oldukça zenginlik gösterir. Turunçgillerin barındırdığı şeker, yarım saat içerisinde kana karışır ve enerjinizin son derece yükselmesine yardımcı olur. Yorgunluk veya uykusuzluk gibi sorunlara sahipseniz önceliği C vitamini tüketimine vermeniz yerinde olacaktır.
 
Tam Tahıllı Yiyecekler
Tam tahıl barındıran yiyeceklerin tüketilmesi, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. İşlem görmemiş her gıda, lif açısından oldukça zengin gıdalardır. Lif miktarı yüksek olan yiyecekler, şekerin ortaya çıkması ile ilgili olan süreyi yavaşlatmaktadır. Tahıllı gıdalar arasında yer alan buğday ekmeği, kesinlik soframızda olması gereken yiyecekler arasında yer almalıdır. Buğday ekmeği, kalıcı ve dirençli bir enerjiye sahip olmanızı sağlayacaktır.
 
Tam Tahıllı Yiyecekler
Tam tahıl içeren yiyeceklerin tüketimi kan şekeri düzeyinin dengelenmesi yardımcı olmaktadır. İşlem görmemiş olan her gıda, lif açısından zenginliğe sahiptir, lif oranı yüksek olan yiyecekler, şekerin açığa çıkması ile alakalı olan süreyi yavaşlatmaktadır. Tahıl içeren besinler arasında bulunan buğday ekmeği, kesinlikle masanızda olması gereken yiyecekler içinde yer almalıdır. Buğday ekmeği kalıcı ve dayanıklı olan bir enerji verecektir.
 
Balık
Balık, insan vücudu için mineral, vitamin ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Özellikle uskumru, somon, sardalya gibi balıklar enerji dönüşümü için oldukça gereklidir. Bunun dışında balık, magnezyum açısından da zengin olan bir besin kaynağıdır.
 
Kırmızı Et
Yağsız olarak hazırlanmış olan kırmızı et, insan vücudu için oldukça önemli besin kaynakları arasında yerini alır. Demir ve protein eksikliklerinde tüketilmesi gereken kırmızı et, vücudun enerji düzeyini kontrol altına alacaktır.
 
Chia Tohumu
Chia tohumu susuzluğun giderilmesi açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Chia tohumun içinde insan vücuduna yetecek seviyede lif, yağ ve protein bulunduğu için fazlasıyla iyi bir enerji kaynağıdır.
 
Mercimek ve Fasulye
İçlerinde yüksek miktarlarda lif içeren kuru bakliyatlar, enerjinin yavaş yavaş açığa çıkmasında yardımcı olmaktadır. Bununla beraber enerji düzeyini sabitlemeye yarayan demir içeriğini de barındırır. Bu tarz besinler insanlara tokluk hissi vermektedir.
 
Sarımsak
Sarımsak tüketmek özellikle iş yaşamında aktif olan kişiler için pek tercih edilmez. Kokulu bir besin olsa da sağlık açısından oldukça gereklidir. Enerji seviyesinin yükselmesine imkan sağlayan sarımsak, yorgunluğun giderilmesine de yardımcı olmaktadır.
 
Yumurta
Yumurta temel protein kaynaklarından biridir. Hasar görmüş dokuların onarılması açısından hayati bir öneme sahiptir. Yumurta, vücutta enerjinin yavaş yavaş ortaya çıkmasına yardımcı olduğu gibi uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Enerji veren besinlerin başında yer alan yumurta, mutlaka kahvaltılarda tercih edilmesi gereken bir besindir.


 
Enerji İçin Fayda Sağlamayan Besinler ve İçecekler
 
Bal
Bal, sağlık açısından oldukça yararlı olan bir besin kaynağıdır ancak uzun süreli enerji için uygun değildir. Çünkü bal, enerjiyi kısa periyotlar halinde arttırmaktadır.
 
Enerji İçecekleri
Enerji içecekleri insanların ayık kalmak istediklerinde tüketilir ancak ayık kalmaya olanak sağlamamaktadır. Kafein ile şekerin birleşmesiyle beraber susuzluğun artmasına neden olur ve kendinizi daha yorgun hissetmenizi sağlar.
 
Şeker
Şeker, insan vücuduna anlık bir enerji sağlamaktadır. Şeker, kısa süreli olarak karbonhidratların oluşmasına da olanak sağlar.
 
Beyaz Ekmek
Beyaz ekmeğin içeriğinde bulunan basit karbonhidratlar, kan şekerinin hareketlenmesine yardımcı olur. Bu da insan vücudu için zararlıdır.
 
Abur-Cuburlar
Abur-cubur tarzı yiyecekler insan vücudu için oldukça zararlı besinlerdir. İnsanlar açlık hissettiklerinde ilk olarak bu besinlere yönelirler. İçeriğinde yer alan etken maddelerden dolayı obezite gibi hastalıklara yol açabilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.