En Zor Zamanlarda Sakin Kalmanın Yolları

Teknoloji günümüzde artık daha hızlı gelişmekte ve internette çağında olduğumuzdan dolayı da dünyadaki gündemi sosyal medya platformlarından öğrenmektedir.

En Zor Zamanlarda Sakin Kalmanın Yolları
Editör: Hasan
16 Temmuz 2021 - 11:28 - Güncelleme: 16 Temmuz 2021 - 11:34
Günümüzün modern dünyasında 7 milyarın üzerinde insan yaşamakta ve insanların yarısından fazlası sosyal medya platformlarından insanların hayatlarını, ünlülerin hayatları hakkındaki dedikoduları takip etmektedirler. Ancak insanlar sosyal medyada fazla zaman geçirerek hayatlarını eksik yaşamak zorunda kalıyorlar. İnsan hayatını bütünüyle değerlendiremediği zaman kendini birey olarak hissetmemekte ve var olmamaya çalışmamaktadır, var olmamaya çalışmamasının sebebi birçok sebebi var fakat en etken sebebi zor anlarda ortaya sakin kalamama özelliğidir.

Tarihin başından insanlar doğanın zorlu koşullarına karşı aklının kullanarak hayata tutunmuştur, doğanın zorlu koşullarına hayata tutunduğu zaman aklındaki planları uygulamak için sakin kalmayı öğrenmek zorunda kalmıştır. Günümüze kadar insanoğlu sakin kalarak sürekli zorluklara kadar teknolojiyigeliştirmiştir, buteknoloji sayesinde insan hayatı kolaylaşmış ve günümüzün insanı kendine ait bir konfor alanı oluşturarak aklını köreltmiştir. İnsanı aklını köreltmesi kendine yaptığı en büyük kötülük olup, başına gelen en basit kötü olayda bile morali sıfıra inebiliyor. Her türlü durumda bu yüzden sakin kalmak gerekir; en kötü durumlarda bile. Mesela örnek verirsek nedensiz yere işten kovulmanız gibi durumlarda ani tepkiler vermeden mantıklı kararlar vermeniz gerekir. Bu yüzden yaşınız ne olursa ne olsun sakin kalmayı her zaman öğrenmek zorunda mecbursunuz. İşte bir insan en zor zamanında sakin kalmasını sağlayan yollar.

Tepki Vermeden Sorunun Nedenini Bulmak
Aileler çocuklarını artık gerçek hayata hazırlamak için emek harcamak yerine kendilerine vakit ayırmayı tercih ediyorlar, çocuklarını sadece okula göndererek gerçek hayata hazırladıkları düşüncesindedirler. Çocuklar yetişkinliğe adım attıkları zaman tecrübe eksiliğinden dolayı ani tepkiler vererek hayatın gerçekliğine karşı eksik olarak başlamaktadırlar. Çünkü okullar hiçbir zaman gerçek hayat hakkında hiçbir bilgiyi öğrencilere öğretmez. Hayat hakkındaki kadim bilgilerden bir taneside olaylara karşı tepkisizlik ile yaklaşmaktadır. Olaylara karşı tepkisizlik neden-sonuç ilişkisine dayanır. Zaten bir insan size olay hakkında bilinmezlikten bahsediyorsa o insan bilin ki sizi geçiştirmeye çalışıyordur, sırf sizin moralinizi düzelmek bu türlü oyunlarına giriyorlar. En kritik olaylarda bile moralinizi düzeltmeniz sizin kendi iradenize bağlı. Örnek olarak krizinizi çözdükten sonra duygusal patlama yaşamak ya da yaşamamak sadece sizin bağlı.

Adım Adım İlerlemek
Zor zamanlarda sakin kalmayı öğrenmek için basit olaylar ile başlamanız gerekli, bunu tecrübe kazanmak için fırsat olarak görebilirsiniz. Adım adım ilerlemek aynı yemek yapmak gibidir, yemek yapılırken nasıl malzemeler teker teker konuluyorsa kritik zamanlarda kısa aralıklarla da adım adım gidilmesi gerekir. Çünkü kritik zamanlarda körelmesine ilerlemek sadece insanın stres seviyesini yükseltir.

Sorunu Çözmüş Gibi Davranmak
Sorunu çözmüş gibi davranmak stres seviyesini azaltır ve sakin kalmanıza yardımcı olarak kritik olaydaki olayları çözmenizi yardımcı olur. Ayrıca sorunu çözmüş gibi davranmak insanı daha özgüvenli bir karakter olmasını sağlar ve özgüveni sayesinde başarılı işler yapmasını sağlar.

Sorunu Çözmek İçin Zaman Tanımak
Sorunlar ne anında gelmez ne anında çözülmez. Burada şu cümle devreye giriyor:” Her şey zaman alır. Sorunları çözmek için bir zaman ve sabır gerektirir. Sabır kalmakla ilgili bir sır var; planlı bir şekilde ilerlemek. Planlı bir şekilde ilerlemek yukarıda da bahsedilen “Adım Adım İlerlemek” başlığından daha büyük bir kategoridir, sadece burada zaman ile planlı ilerlemenin alakasını anlamanız gerek. Planlı şekilde ilerlemek insanın sabırlı şekilde sakin kalmasını sağlar ve sakin kalmak için biraz zaman tanınması gerekebilir. Çünkü her insanın bildiği gibi her acele iş de ters bir şeyler daima gider.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.