Doğru Emlak Yatırımı Yapma Yolları

Yatırımcılar için risk oranı en az olan birikim değerlendirme yollarından birisi olan gayrimenkul sektörü geçmişten bugüne kadar yatırımcısına kazandırdı. Günümüzde ise üzerinde uzmanların dahi analizleri yaptığı emlak yatırımı yapılabilecek birkaç farklı yol ile daha karlı bir hale gelebilir.

Doğru Emlak Yatırımı Yapma Yolları
Editör: Cemal
15 Mayıs 2020 - 19:22
Özellikle elde bulunan birikimin herhangi bir ev alınması ile nasılsa değerlenir mantığıyla bir yatırma dönüştürülmesi en sık yapılan hatalardandır.

Doğru Yatırım Seçenekleri

Dünyada yapılan bir analiz sonucunda emlak sektörünün en çok büyüme kaydettiği şehirler arasında ilk sekizde İzmir yer aldı. Yıllık %20’lik büyüme ile İzmir Türkiye’deki tüm illeri geçtiği gibi dünyada da ilk 10 arasında yer aldı. Bu bağlamda yatırım yapılacak ve en kısa sürede en yüksek getiri sağlayacak il olarak İzmir söylemek doğru olacaktır. Yatırım yapacak kişiler doğru yatırım seçenekli olarak şu yolları deneyebilirler;

1. Doğru Yer Seçimi

Verilecek olan tüm doğru yatırım seçenekleri için geçerli olan doğru yer seçimi özellikle yatırımın daha kısa vadede daha çok kazandırmasını sağlar. Yer seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken husus sahili olan şehirlerde sahile yakın konumlarda metrekare açısından daha küçük ancak ucuz olan evler satın almak olacaktır. Sahile uzak olan şehirlerde ise şehir merkezine yakın ya da yeni yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde yatırımlar yapılabilir.

2. Yatırım Takibi

Merkezlerdeki fiyatın çok yüksek olması yada yatırım yapılacak fiyatın düşük olması kişilerin yatırımları takip etmeye eğilim kazanmasını sağlar. Özellikle büyük site yapımları, hastane inşaatları yada önemli bir fabrika inşaatı yapılacak olan bölgelerden ucuza alınacak evlerin inşaatları biten projeler sonrasında daha değerli şekillerde satılması ile kazanç sağlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum bulunuyor o da yapılacak olan projelerin henüz inşaata başlamaması yada 2 yıldan daha fazla bir süreçte bölgeye değer kazandıracak olmasıdır. Eğer bu kadar geç sürede değer kazandıracak ise bu süre zarfında diğer yatırım yollarından yönelmek daha doğru olacaktır.

3. Al Sat Yerine Takas Yapmak

Satın aldığınız bir evin içerisine bakım yaptıktan sonra 1 yıl geçmesinin üzerinden evinizi üzerine az bir miktar daha koyarak daha iyi bir ev ile takas yapabilirsiniz. Bu durumda hem daha büyük ve değerli bir ev yatırımı yapmış olacaksınız hem de tapuda takas işlemlerini belirterek masraflardan muaf olacaksınız. Bu şekilde yapılacak yatırımlar kişiye bir dizi işlemler ve para aktarımı ile uğraşmaktan kurtardığı için daha avantajlıdır ancak tek sorun takas yapabilecek birini bulmak.

4. Eski Eve Tadilat Yapmak

Büyük şehirlerde özellikle sahile yakın konumda bulunan mahallelerde henüz yeni binalar dikilmeye başlanmamış ya da yeni yeni başlanıyorsa eski binalardan satın almalısınız. Bu durum hem bölgedeki insanların bakımsız bir eve alıştığı hem de oraya yeni gelen kişilerin tüm evleri gezdikten sonra sizin evinize geldiği nokta olacaktır. Genelde 30 yaş ve üzeri binalarda oturan kişiler evlerine full tadilat yapmazlar bu da oraya gelen kişilerin bu standartları benimsemesine neden olur. 30 yaş ve üzerindeki binaların yoğun olduğu bir yerde satın alacağınız eve 10.000 TL ile 20.000 TL arasında bir bakım yaparak evi satın alacak kişilerin kararlarını %100 oranda etkileyebilirsiniz. Belki sizin evden daha geniş bir ev bulmuş olabilirler ancak insanlar tadilat işleriyle uğraşmak yerine hazır evi almayı tercih ederler. Tadilat yaparken şu yolları izlerseniz eviniz daha lüks görünecektir;

• Giriş kapısını çelik kapı yapmak evin başlangıçtaki izlenimini olumlu yönde tutmayı sağlar.

• Alıcı içeri girdiği zaman ferah bir ortam görmek istediği için mutlaka yerlerin parke olmasına dikkat edin ancak parkeler açık renkte ve pervazlar büyük yani ‘’zengin gösteriyor’’ diye tabir edilen cinsten olsun.

• Evin bakımlı olup olmadığını gösteren bir diğer unsur ise kapıların eski kapı değil Amerikan kapı olmasıdır. Daha kaliteli kapılar olsa dahi Amerikan kapı hem ucuz hem de gösterişli ve kullanışlı olacaktır.

• Mutfak dolaplarını özellikle kırmızı beyaz döşemeniz bu parlak renkleri gören kadınların yada erkeklerin mutlaka ilgisini çeker. Aynı şekilde banyodaki fayansları da mutfaktaki gibi döşemeniz küçük dahi olsa banyoya laf edilmesini engeller.

• Son olarak yapabiliyorsanız evin bir duvarına duvar kağıdı ile taş motifi kazandırmanız olacaktır. Gayet gerçekçi durabilen bu kağıtlar evin lüks görünmesini sağlar. İsterseniz koridorun ayak hizasına, mutfak dolaplarına ve banyoya LED ışıklar döşeyerek bir rezidans havası da katabilirsiniz.5. 30 Yaş Üzeri Ev ve Kentsel Dönüşüm

Eğer özellikle İzmir gibi kentsel dönüşümün büyük bir hızla ilerlediği bir şehirde emlak yatırımı yapmayı düşünüyorsanız Karşıyaka gibi evlerin çoğunun +30 yaş olan bölgeleri tercih edin. Bu bölgeler hem merkezi konumda hem de 5 yıl sonra sizin satın alamayacağınız değere ulaşır. Alacağınız eski evler mutlaka kentsel dönüşüme girer ve sahile yakın ya da merkezi konumda olan bir evi 200.000 TL’ye aldıysanız kentsel dönüşüm sonrası en az 600.000 TL’ye satabileceğiniz anlamına gelir. Bu durum sizi daha büyük yatırımcı ya da merkezi yerde sıfır daire sahibi yapar. 

Kentsel dönüşüm odaklı bir yatırım yapılmak isteniyorsa bölgenin kat sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin en fazla 5 kata izin verilen bir bölgede 4 katlı eski bir bina bulursanız mutlaka bir daire almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun nedeni kentsel dönüşüm girdikten sonra üstlenici firma yapacağı fazla kat dolayısıyla diğer kat sahiplerinden ekstra bir para istememesidir. Bu şekilde yapacağınız yatırım ise sıfır daireye para ödemeden ulaşmanızı sağlar.

Yapacağınız tüm emlak yatırımlarını bu 5 madde üzerinde yoğunlaştırırsanız mutlaka bilinçsizce yapılan bir yatırımdan %60-70 oranında daha fazla kazanç elde edersiniz. Yine de bu alanda sormak istedikleriniz varsa aşağıda yorum olarak bize bildirmeniz yeterli olacaktır. En kısa sürede size dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.