Diyete Nasıl Motive Olunur, Diyet Nasıl Yapılmalı?

Günümüzde pek çok insan daha sağlıklı bir hayat yaşamak, kendine olan güvenini kazanmak ve daha iyi bir görünüme sahip olmak için diyet yapmaktadır. Ama ne yazık ki çoğu zaman konulan hedeflere ulaşılamaz ve kişi hayal kırıklığına uğrar.

Diyete Nasıl Motive Olunur, Diyet Nasıl Yapılmalı?
19 Haziran 2020 - 22:11

Peki size bu sorunu çözebileceğimizi söylesek ilgilenir miydiniz? Yani hedeflediğiniz forma ulaşmaya kolaylıkla ulaşabileceğinizi, kendinize olan güveni kat kat artıracağınızı ve daha kaliteli bir hayat yaşayabileceğinizi söylesek hoşunuza gider miydi? Merak etmeyin şu an size hiçbir şey satmaya çalışmıyoruz. Sadece daha iyi bir hayat yaşamanızı istediğimiz için bunu sizlere nasıl yapacağınızı anlatacağız. Ek olarak burada bir diyet listesi de paylaşmayacağız. Çünkü uzmanlar tarafında önerilen bir sürü diyet listesi mevcuttur. Biz sadece bunları nasıl yapacağınızı anlatacağız. Bu şekil kendimizden emin konuşuyoruz, zira diyet veya buna benzer şeylerin tamamen bilinçaltında bittiğini ve özellikle bu gibi konularda ihtiyaç duyulan konuların tamamen motivasyon ile alakalı olduğunu siz de biliyorsunuz. Eh hadi o zaman lafı daha fazla uzatmadan diyette motivasyon nasıl olur açıklayalım. 
 
Her Şey Zihinde Başlar

Bu zamana kadar kendinize koyduğunuz ve başardığınız bir hedefiniz oldu mu? Bir dersi geçmek, istenilen bir işi başarmak veya kafaya konulan bir şeyi elde etmek gibi. Fark ettiyseniz bu gibi şeyleri başarma konusunda kendinize müthiş bir güven duyarsınız. Ve daha da önemlisi kendinize inanırsınız. Bu şekilde de o işi başarmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu kendinizde bulur hali hedefiniz için çalışmaya başlarsınız. İşte bu örneklerdeki gibi diyette tamamen zihinde başlayan bir olaydır. Eğer forma kavuşmak istiyorsanız öncelikle buna inanmalısınız. Daha önce kaç kere başarısız olduğunuz veya ne kadar sonuç alamadığınız bir şeyi değiştirmez. Önemli olan şu an bunu yapmak isteyip istememenizdir. Cevabınız evet ise yapmanız gerekleri söylüyoruz; elinize bir kâğıt kalem alın ve hedefinizi yazılı hale getirin. Bu şekilde hem bilincinizi hem de bilinç altınızı buna inandırmış olursunuz. İşe inanarak başladığınız için de harekete geçmek için ihtiyaç duyacağınız motivasyonu kendinizde bulursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var, o da hedeflerinizin açık ve net olmasıdır. Şöyle ki; “iki ay içerisinde forma gireceğim” bir hedef değildir. Haliyle gerçekleştirilmesi de mümkün olmaz. Onun yerine “iki ay içerisinde tam 5 kilo vereceğim” demek daha net bir hedef olacaktır. Bu sayede kendinize net bir hedef belirlemiş olur ve beyninize ne yapması gerektiğini açıkça belirtmiş olursunuz.


 
Hedefleri Uygulamak

Hedefleri yazmak oldukça önemlidir. Ama uygulamaya konulmadığı müddetçe bir anlam ifade etmez. Onun için sizi hedeflerinize ulaştıracak şeylere başlamanız gerekir. Bunun en iyi yöntemi ise şüphesiz program yapmaktır. Hedefimiz kilo vermek olduğuna göre sizi hedeflediğiniz kiloya ulaştıracak diyet programını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapmanız gereken günlük olarak uygulamanız gereken programı çıkarmak ve ona uymaktır. Öğünlerinizden yapacağınız antrenmanlara kadar detaylı bir şekilde yazmalı ve bunları uygulamaya koymalısınız. Burada karşınıza çıkması muhtemel bir sorun vardır. O da hedefleri uygulama konusunda ilk günden sıkıntı yaşamak. Bunun sebebi ise konulan hedeflerin veya hazırlanan programın gerçek dışı ve uygulamada oldukça zor olmasıdır. Bu zamana kadar spor yapmamış veya çok az yapmış birisi ilk ilk günde 4 saat antrenman programı hazırlarsa haliyle buna uyması oldukça zor olacaktır. Bu yüzden ufaktan başlayıp yavaş yavaş uygulamaları artırmak daha iyi sonuçlar verecektir. Örneğin bir ay içerisinde 30 kilo verme gibi bir hedef koymak yerine her gün 10 dakika yürüyüş yapma ve gün içerisinde yağlı besin tüketmeme gibi bir hedef koyma daha gerçekçi sonuçlar verecektir. Uygulama koyduğunuz ve başardığınız bu basit hedefler sizlere öz disiplin ve öz güven sağlayacaktır. Haliyle daha zorlu şeyleri başarmak için sizi motive edecektir. Uygulama koyduktan sonra ise bir ay içerisinde “iyi ki başlamışım” demenize, çevrenizdeki insanlar tarafından övgü yağmuruna tutulmanıza neden olacaktır.
 
Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızı da biliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kendinize ufak ama sürekli uygulayacağınız bir program hazırlamak ve ona uymaktır. Her günün sonunda gerçekleştirdiğiniz hedefleriniz sonucunda kendinize olan güveniniz artacak ve kendinizde daha zorlu bir diyet yapmak için motivasyon bulacaksınız. Ne duruyorsunuz o zaman, hemen elinize bir kâğıt kalem alın ve programınızı hazırlamaya başlayın. Hepinize bol şans!

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.