Diyet Önerileri

Merhabalar değerli makale okuyucularımız. Bu yazımız da ve makalemizde sizlere bir takım diyet önerilerinden bahsetmeye çalışacağız.

Diyet Önerileri
Editör: Hasan
01 Temmuz 2020 - 14:31
1. Akdeniz Tarzı Diyet Türü
Raporlar da geçmekte olan “ Genel Sağlın İçin En Uygun Diyet “ adı altında geçen ve üst üste üçüncü yıl listenin en baş sırasından yer almakta olan bir diyet türüdür. Akdeniz tarzı ülkerin diyet tarzına dayanarak, sebzelere ve meyvelere, zeytinyağı gibi sağlıklı bir biçimde olan yağlara ve çok miktarda olan omega-3 zengini deniz ürününe odaklanan bir diyet türüdür. Ancak bu diyet şeklinde kalori sayımı olmayıp, tamamen kırmızı et ve tatlılardan uzak durmanızı gerektirecek bir diyet türüdür. 

Akdeniz diyet türü genel sağlığınızı her anlamda ele almaktadır. Aktif bir yaşam şekli ve sosyal ilişkilerinize öncelik vermektedir. Dünya genelinin en uzun ve en sağlıklı olarak yaşayan insanların var olduğu “ Blue Zone “ bölgesinin beslenme biçimi Akdeniz Diyet türüdür.2. Flexitarian Şekli Diyet Türü
Esnet vejetaryen ya da Esnek diye adı altında bilinmekte olan en popüler diyet yapma sıralamasında ikinci olarak yerini almış olan bir diyet türüdür. Bu diyet türü, hayvansal olan her türlü gıdalardan tamamen uzak durmaya, soğuk hindi tarzı çok hafif bir biçimde olan alternatifleri tüketmeyi önermektedir. Daha az bir biçimde et yemenin faydalarının var olduğunu savunmakta olan bir diyet türüdür. Kilo kaybı ya da daha düşük kronik hastalık türü risk faktörlerini yok edebilmeyi vaad eden diyet türüdür.

3. Paleo Tarzı Diyet Türü
Mağara adamı ya da taş devri insanı gibi diyet yapma şekli olarak betimlenen beslenme türüdür. Paleo diyetinin amacı, Paloelitik olan çağda ki insanların yeme ve içme biçimlerine uyarak, günümüzde var olan şekli ile beslenme türüdür. Tahıllardan tutundan baklagillere kadar ve bunların ekilme olayından, işlenişine kadar olan süreçte amaçlanan tek hedef Paleo Diyet türünün beslenme şekline uyabilmektedir. Paleo Diyeti tarzı savunanlarına göre, hastalık getirecek olan olaylardan korunabilmek için bir tür mağara insanı gibi beslenme tarzını uygulamak gerekmektedir. Yani modern olan insanların beslenme şeklinden uzak durulması gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.