Çocuklarda Öksürük Neden Olur? Ne Aralıklarla Görülür?

Öksürük, çocuklar tarafından en çok doktor başvurusuna gerek duyulan rahatsızlıklardan biridir. Öksürük, bakılacak olduğunda normal bir refleks olmakla birlikte hava yolunu çevresel kaynaklı zararlı taneciklerden, sekresyonlardan ve aspirasyondan korumaktadır.

Çocuklarda Öksürük Neden Olur? Ne Aralıklarla Görülür?
Editör: Meva
27 Haziran 2020 - 15:11

Her Öksürük Bir Hastalık Belirtisi Olarak Değerlendirilmeli Midir?
Sağlıklı çocuklar, farklı semptomlar olmadığı sürece, günde 11 kez öksürebilmektedirler.
Fakat öksürük, şiddet ve sıklığına bağlı olarak birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Akut öksürük genel olarak viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen öksürüklerin %50’si 10 gün içinde, % 90’ı ise 25 gün içerisinde gerilemektedir. Çocuklar bir sene içerisinde 6 ila 8 kez böyle enfeksiyonlar geçirebilmekte ve özellikle kreş ya da okul dönemlerinde bu tür enfeksiyonlar üst üste görülebilmektedir.


 
Öksürüğe Sebep Olan Başlıca Hastalıklar Hangileridir?
Zatürre, boğmaca, alerjik solunum yolları hastalıkları, öksürüğe neden olabilecek hastalık türleri arasında bulunmaktadır. Zatürre (pnömoni) akciğer dokusunun iltihaplanması halinde meydana gelen hastalıktır. Bakteriler başta olmak üzere birçok mikroorganizmalara bağlı bir şekilde meydana gelebilmektedir. Öksürükle beraber ateş, hızlı nefes alıp verme, balgam gibi şikayetler de yaşanabilir. Akciğerin dinlenmesiyle elde edilecek bulgular, tanı konmasında yol göstericidir.
 
Boğmaca öksürüğü; nöbetler halinde görülen, art arda nefes almaya imkan sağlamayan, öksürüklerin sonunda uzun bir iç çekme hali ile birlikte soluk alma ihtiyacı hissettiren, kimi zaman kusma ile sonuçlanan bir öksürük şeklidir.  Ana hava yolunun, gırtlağın ya da ses tellerinin şişmesi ile birlikte çocukta köpek havlama sesini andıran bir öksürük meydana gelebilir. Hava yolunda oluşan bu şişme ya da ödem, enfeksiyon ya da alerjiye bağlı olarak oluşabilir.
 
Çocuklarda Öksürük Tedavisi Amaçlı Kullanılan İlaçların Etkisi Ne Derecedir?
Yapılan araştırmalar sonucunda, çocuk yaş grubu için öksürük ilaçlarının ne derece etkin olduğu kanıtlanamamıştır. Özellikle toksik etkileri sebebiyle 2 yaşından küçük olan çocuklarda bu gibi ilaçların kullanımı doktorlar tarafından önerilmemektedir. Kodein barındıran ilaçların tüketilmesi de solunum sistemini baskı altına alması nedeniyle 12 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir.

Bu haber 136 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.