Çocuklarda Görülen Göbek Fıtığı

Çocuk cerrahisi polikliniklerinde sıklıkla danışılan konular arasında bebeklerin göbek deliklerinde şişlik olması da yer alıyor. Özellikle ağlama, dışkılama gibi ıkınma durumlarında göbekte şişlik görülürken, bebeklerin uyudukları ya da sakin oldukları zaman ise bu şişlik kaybolur.

Çocuklarda Görülen Göbek Fıtığı
27 Haziran 2020 - 15:07

Hemen hemen tüm bebeklerde %20 oranında karşılaşılabilecek kasık fıtığına, erken doğumla dünyaya gelmiş küçük bebeklerde daha sık rastlanabilmektedir.
 
Göbek Fıtığı Nedir?
Bütün bebeklerde, karın ortasında yer alan, anne ile bebeğin arasındaki bağlantıyı sağlayan, göbek kordonunun geçişine olanak sağlayan bir açıklık yer alır. Bu açıklığın, bebeğin dünyaya geldikten sonra devam etmesi, karın boşluğu içerisinde yer alan organların bahsi geçen açıklıktan dışarı doğru çıkmalarına sebep olur. Bu durum sonrası göbekte oluşan bu şişliğe göbek fıtığı denmektedir.
 
Göbek Fıtığını Nasıl Anlarız?
Çoğunluk olarak derinin hemen altında yumuşak bir şekilde ele gelir. Elle bastırıldığı takdirde bu organlar kolaylıkla göbekteki delikten içeri doğru geri girebilmektedir. Bunun yanında, dikkatli şekilde incelendiğinde, deliğin büyüklüğü parmak ucuyla kolaylıkla anlaşılabilir. Elle bastırıldığında şişliğin küçülmemesi, sert bir yapıya sahip olması, ağrılı olması, bebeğin huzursuz göstermesi, göbekteki şişliğe bağlı bir şekilde karında şişlik oluşması, dışkı veya gaz çıkaramaması, yeşil safra içeren kusmalar bağırsakların göbekteki delikte sıkıştıkları anlamı taşır.
Halk dilinde “fıtık boğulması” ismini alan bu rahatsızlık, çok nadir görülmekle birlikte aciliyet taşıyan bir durumdur ve vakit kaybetmeden, bir çocuk cerrahına başvurulmasını gerektirir. Aksi halde göbek fıtığı, acil müdahaleye gerek duymaz. Genel olarak kabul edilen durum, 4 yaşına değin göbekte meydana gelen halkanın kapanacağı şeklindedir.
 
Cerrahi Müdahaleye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?
4 yaş itibariyle hala devamlılık göstermesi durumunda ya da çocuk cerrahının yapmış olduğu muayenede, içeride yer alan halka çapının 1.5 cm'den büyük olduğu bir durumda kendi kendine kapanamayacağı için cerrahi işlemle müdahale edilmesi önerilir.
 
Göbek Fıtığı Cerrahisi
Göbek fıtığı cerrahisi, günübirlik gerçekleşen cerrahidir. Hasta, ameliyatın gerçekleşeceği gün aç bir şekilde hastaneye çağrılır.  Göbek halkasının alt kısmında yapılan küçük bir insizyonla girilerek, delik tedavisi sağlanır. Kesikler, emilebilir dikişlerle kapatıldıktan sonra aynı gün içerisinde hasta taburcu edilebilir. 4 ila 5 gün sonra enfeksiyon riskinden dolayı yaranın kontrolü sağlanır ve hastalık iyileştirilmiş olur.
 
Epigastrik Fıtık
Göbek deliğinde yer almayan, daha üst kısımda yer alan orta bölümde, göğüs kafesinde yer alan iman tahtasının alt ucuyla göbek deliğinin arasındaki herhangi bir bölgede yer alan şişlikler, göbek fıtığı ile karıştırılmamalıdır.  Orta kısımda küçük bir delik vardır, bu delikten çıkan karın içi organlar (özellikle yağ dokusu) sıkışma yaparak ağrıya neden olabilirler. Epigastrik fıtık olarak adlandırılan bu fıtık türünde, göbek halkasına benzerlik gösterecek şekilde kendiliğinden kapanacak bir açıklık bulunmaması sebebiyle, 4 yaşın beklenmesine gerek yoktur. Uygunluğu sağlanan bir zamanda cerrahi bir şekilde müdahale edilmesi önerilir. Cerrahi işlemi benzer olarak göbek fıtığında olduğu gibi günübirlik bir işlemdir.

Editor:  Hasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.