Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Geniz eti büyümesi çocuklarda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Geniz, burnun arka tarafında, burun ile ağzın birleşimini sağlayan boşluğa verilen addır.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi
Editör: Hasan
25 Haziran 2020 - 17:21
Geniz eti veya tıpta adenoid doku terimi ile anılan bu bölgede bulunan lenfoepitelyal yapıya sahip dokudur. Geniz eti bademciklerle beraber burun ve ağız yolu vasıtasıyla vücuda girerek enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemin bir uzantısı olarak mücadeleye başlar. Geniz eti büyümesi, genel olarak çocukların sıklıkla enfeksiyona maruz kaldıkları dönemde, 3 ila 7 yaş arasında görülmektedir. Yaş ilerledikçe büyüme azalış gösterir ve yetişkinlikte geniz eti neredeyse yok olur. 

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı, burundan alınan nefeste zorluk, buna bağlı gelişen ağız solunumu, ağız açık halde uyuma, horlama, sıklıkla karşılaşılan üst solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonlarıdır.

Geniz Eti Tanısı Nasıl Konur?

Tanı konulabilmesi adına hastaların hikayesi ve ailelerin söyleyecekleri oldukça yeterli olacaktır. Kulak Burun Boğaz muayenesinde geniz eti özel tıbbi araçlarla endoskopik olarak ağız ve burun vasıtası ile görülebilir. Gerek görüldüğü takdirde istenilecek röntgen de tanı konulmasında yardımcı olacaktır. 

Geniz Eti Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Geniz eti büyümesinin tedavisi cerrahi işlem gerektirir. Cerrahi endikasyonun doğru olduğu zamanlarda, her yaşta ameliyat yapılabilmektedir. Ameliyat hem cerrah açısından hem de çocuk açısından oldukça kolay bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılan ve süresi olarak yaklaşık 5 ila 10 dakika süren bir ameliyattır. Ameliyat tekniği olarak farklı yöntemler tercih edilebilir. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, ameliyata bağlı gelişebilecek komplikasyonlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Ameliyat olan çocuk, ameliyat günü içerisinde taburcu olur Çocuklar ameliyatın ertesinde normal hayatlarına devam edebilmektedirler. Yarık damağa sahip ya da kan pıhtılaşması sorunu olan çocuklara ameliyat önerilmemektedir. Dikkatli olun! 

Uygun şekillerde incelenemeyen ya da zamanında müdahale edilmeyen geniz eti büyümesi, daha büyük ve kalıcı sıkıntılara neden olabilmektedir. Büyümüş olan geniz eti, anatomik yapısı sebebiyle orta kulak havalanmasını negatif bir şekilde etkileyebilir. Orta kulağın yeterli miktarda havalanamaması sonrası orta kulakta sıvı toplanması, işitmede azalış ve kronik orta kulak iltihabı görülebilir. Burun tıkanıklığı ve horlama sebebiyle uyku kalitesi azalırken, azalan uyku kalitesi dikkat dağınıklığı ve bununla birlikte gelişebilecek ders başarısında azalmaya neden olabilir. 

Zamanında tedavisi göz ardı edilen kronik geniz eti büyümesi, çocuklarda tıkayıcı etkiye sahip uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, yutma ve konuşma bozukluğu, tat ve koku almada görülen azalış, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişmede gerilik, sinüzit, farenjit ve akciğer enfeksiyonları gibi birçok sorunlara neden olabilir. 

Sık sık görülen, tanı ve tedavisi oldukça basit ve komplikasyonsuz atlatılan bu çocukluk çağı hastalığının zamanında tanısı ve tedavisi, çocukların sağlıklı gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.