Çocuklarda Ateş ve Alınacak Önlemler

Her ebeveyn bilir ki kendilerini en çok korkutan şey, çocuklarının yaşadığı yüksek ateştir. Ebeveynler çocuklarının ateşli olduğunu fark ettiklerinde panik olur.

Çocuklarda Ateş ve Alınacak Önlemler
Editör: Hasan
25 Haziran 2020 - 17:08
Bizlerse ateşin ölçülü olduğu sürece pek bir endişe duymayız. Ateş neden çıkar, ne gibi durumlarda alarm haline geçilmelidir, sizlere bu soruların cevaplarını sıraladık.

Çocuklarda Ateşlenme Nedenleri

Günlük yaşamımızda vücudumuz birçok mikropla karşı karşıya gelir ve bazı zamanlarda bağışıklık sisteminde ilk koruma duvarı yeterli gelmediğinde vücut, karşılaştığı bu mikropları yok etmek amacıyla sıcaklığını arttırmaya başlar. Bu duruma cevaben, vücut ısısında denge sağlayan termoregülatör bölge hareketegeçmeye başlar. Çocuklarda ateş, anlatılan bu şekilde ortaya çıkar. Çoğu bakteriler 38 ila 39,5°C’de, virüsler ise 40 ila 41ºC aralığında ölür.

Ateş Çıktığında Vücutta Yaşanan Değişikler

Beyin, vücut ısısını dış ortam ısısından daha yüksek olacak bir sıcaklığa getirir. Kan damarları, deride oluşacak ısı kaybını engellemek için büzüşme gösterir. Bulunan ortam kişiye soğuk geldiğinden dolayı, kişide üşüme görülür. Bunun sonrasında beyin, kasların kasılması adına emir verir, kaslar harekete geçtiğinde ise vücut ısı üretilmiş olur. Vücut ısısında artış yaşandıkça titreme azalış gösterir. Bu sırada vücut, eğer varsa virüs veya bakteri ile savaş haline girer. 37 derecenin üzerinde olan her 1 derecelik artışta metabolizma hızı %10 ila 12 artış gösterir. Bu duruma istinaden kalp atışlarında hızlanma, sıvı ve kaloriye ihtiyaç artış gösterir. Tüm bu olanlar ise kalp ve solunum sistemine fazladan yük bindirir.

Çocuklarda Ateş Ne Şekilde Ölçülür?

Koltuk altı veya popodan ölçüm tercih edildiğinde ateş, en doğru sonucu sunacaktır. Kullanımı en sabit olan ateş ölçme yöntemi ise kulaktan ateş ölçerdir. Kulaktan ateş ölçerin sağladığı fayda, kısa sürede ölçem yapılabilesi ve çocuğun kendini rahatsız hissetmemesidir. Ancak cihazı kulak zarını tam görecek şekilde yerleştiremediğiniz takdirde veya çocuğun dış kulağında kir bulunuyorsa ve cihaz zarı tam bir şekilde göremiyorsa doğru değerleri veremeyecektir.Ateşin Kademeleri Nelerdir?

• Subfebril Ateş: 37,2 ila 38 derece

• Hafif Ateş: 38 ila 38,5 derece

• Orta Ateş: 38.5 ila 39 derece

• Yüksek Ateş: 39 ila 40 derece

• Hiper Ateş: 40 ila 43 derece

Çocuklarda Ateş Ölçümü Nerelerden Yapılmalıdır? Kaç Derece Olmalıdır?

Ateş, ölçüm yapılan bölgeye göre değişiklikler gösterir, bu durumu göz önünde tutarak değerlendirmek gereklidir. Popodan yapılan ölçümde ateş 38,3 dereceye kadar, koltuk altından yapılan ölçümde ateş 37,3 dereceye kadar, dil altından yapılan ölçümde ateş 37,8 dereceye kadar, kulaktan yapılan ölçümde ateş de 37,8 dereceye kadar normallik gösterir.

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Neler Yapılmalıdır?

• Çocuğun üstünü çıkararak ince ve gevşek kıyafetler giydirin. Gerektiği takdirde yalnızca bez ya da iç çamaşırı ile kalmasını sağlayın. Çocuk üşüyor ya da titriyor ise üzerine kalın olmayacak şekilde, hafif ince bir örtü örtebilirsiniz.

• Oda ısısının 21 veya 22 derece arasında olmasına özen gösterin. Terleme ve solunum sıklığının artışına bağlı oluşacak sıvı kaybını gidermek için bol bol sıvı verin. 

• Çocuklarda ateşli dönemlerde mide aktivitesinde azalma görülmesi ve sindirimin yavaşlaması gibi durumlar sebebiyle yağlı ve zor sindirimi olan gıdalarla beslememeye özen gösterin. 

• Çocuğunuzun fizik aktivitesini en aza indirin veya izin vermeyin.

• Ilık su ile vücudu pansuman uygulayın ya da banyo yaptırın. Ilık su ile ıslatılmış bir bez yardımıyla boyun, yüz, el bilekleri, diz, koltuk altı, kasık kıvrımları ve karın üzerine pansuman yaparak rahatlatmaya çalışın. Pansuman ya da banyo için alkol, sirke ya da soğuk su kesinlikle kullanmayın.

Çocuğun Ateş Seviyesi Hangi Duruma Geldiğinde Doktora Başvurulmalıdır?

Çocukta ateşle beraber kasılma, bilinçte bir değişiklik yaşandıysa, dalgınlık mevcutsa, çocuk her yediğini kusmaya başladıysa, yoğun bir solunum sıkıntısı çekiyorsa, vücutta döküntü gözlemleniyorsa, çocuğunuz üç ya da dört aylıktan daha küçükse, daha önce ateşli havale yaşadıysa veya çocuğun kardeşlerinde ateşli havale geçmişi varsa, çocuğunuzda burun akıntısı, hapşırık, 38 derece civarına yükselen ateş üç günlük süreyi geçtiyse vakit kaybetmeden, mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.