Cilt Kuruluğunu Bitirme Yolları

Derideki nemin azalması deride çatlama, kuruluk ve kaşıntıya neden olur. Yetersiz sıvı alımı, güneş, soğuk havalar, diğer dış etmenler cilt kuruluğunun nedenleri arasındadır.

Cilt Kuruluğunu Bitirme Yolları
Editör: Meva
01 Temmuz 2020 - 15:13
Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu daha fazla şikâyet konusu haline gelebilir. Eğer herhangi bir cilt rahatsızlığınız yoksa, çeşitli önlemlerle bu can sıkan soruna kısa süre içinde çare bulabilirsiniz. Ciltte kuruluğu bitirmek için dikkat etmeniz gereken kurallar ise şu şekilde sıralanıyor:

Düzenli Nemlendirici Kullanımı
Yüzünüzü yıkadıktan sonra bol miktarda nemlendirici kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Bu alanda beklediğiniz sonuçlarla karşılaşmak için cilt tipinize yüzde yüz uyum sağlayan cilt bakım ürününü tercih etmeniz gerekir. Öte yandan gün içinde yüzünüzü bir kez yıkayarak, cildin kaybolan nemini geri getirebilirsiniz. Ancak cilt kuruluğu yaratmamak için cildi gün içinde ikiden fazla yıkamamak gerekir.

Zengin Beslenme
Beslenme planınızı zengin bir hale getirerek karşınıza çıkan cilt sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bu süreçte öğünlerinizde çinko, folik asit, biotin, omega 3 açısından zengin gıdalar yer almalıdır. Bu gıdaların ağırlıklı olarak tüketimiyle birlikte cildin ışıl ışıl gözükmesi söz konusu olurken, cilt kuruluğuna karşı garantili çözüm alınabilir. Cilde yararı olacak sebze ve meyveler arasında ıspanak, pazı, kivi, portakal, kuru kayısı, brokoli, fındık, mercimek, pırasa ve havuç vardır. Bu gıdaları gerek ana öğünlerde gerekse ara öğünlerde alarak çok daha zengin bir beslenme planının oluşmasını sağlayabilirsiniz.Güneş Kremi Çeşitleri
Yaz aylarında cilt kuruluğunun ana sebepleri arasında güneş vardır. Özellikle bu dönemde cilt kuruluğu sorunuyla mücadele etmemek için biraz daha hassas davranmanız gerekir. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi ve koruyucu sürerek bu dönemde sıkı tedbirler alabilirsiniz. Ayrıca aşırı güneşte bulunmamanız ve aşırı güneşte kalmanız zorunlu olursa buna uygun nemlendirici kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Ilık Su Kullanmaya Özen Gösterin
Sıcak su, cilt kuruluğuna yol açan en önemli nedenlerden biri olarak bilinir. Özellikle sıcak su ile yapmış olduğunuz duştan sonra cilt kuruluğundan şikayetçi durumda olabilirsiniz. Bu nedenle duşta suyun sıcaklığına dikkat etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Sıcak su cildi kurutma etkisine sahip olduğundan dolayı, duşu ılık su ile yapmanız daha mantıklı bir tercih olur. Buna ek olarak her banyonun sonunda cilde uygun vücut nemlendiricilerini tercih edebilirsiniz. Banyo sırasında ise cildi kurutmayacak sabun türleri ve yağ içeren şampuan çeşitlerine ağırlık vermelisiniz. Bu durumlara dikkat ettiğiniz takdirde her daim şikayetçi olduğunuz cilt kuruluğunun önüne rahat bir şekilde geçebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.