Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Sizin de bildiğiniz gibi iş yerinde verim oldukça düşük bir düzeyde seyredebilmektedir. Verim düşük olunca da haliyle hedefler tutturulamamakta ve ay sonu cirosu düşük olmaktadır.

Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?
Editör: Cemal
13 Mayıs 2020 - 01:17
Bunun en büyük sebebi ise çalışanların bir veya bazı sebeplerden dolayı işlerine adapte olamamasıdır. Bu sorundan birçok iş veren ve yönetici mustarip olmuştur. Neyse ki çözümü sanılanın aksine oldukça basittir. Sizin için araştırdık ve çalışanlar nasıl motive edilir konusunu bütün detaylarıyla anlattık.
 
Huzurlu Bir Ortam

İş yerinizde huzurlu ve çalışmaya elverişli bir ortam mevcut mu? Eğer öyle değilse istediğiniz verimi alamamanızın ilk nedeni bu olabilir. Yeterince hava ve ışık almayan ortamlar, rutubet, su sızıntısı ve arızaların ardı arkası kesilmediği veya üretkenliğin sessizlik ile sağlanabileceği bir ortamda istenmeyen gürültülerin olması çalışma konusunda verimsizliğe sebep olabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için de ilk olarak iş yerini doğru bir lokasyonda olduğundan emin olunmalıdır. Bu veriminizi, performansınızı ve çalışanların motivasyonunu artırma konusunda size yardımcı olacaktır.
 


Maaşlar

Bir çalışanın en büyük motivasyon kaynağı şüphesiz maaşıdır. Eğer maaşını düzenli olarak alamazsa motivasyonu da doğal olarak düşecektir. Bu sorunun önüne geçmek için kesinlikle ama kesinlikle maaş ödemeleri gününde yapılmalıdır. Ek olarak kim olursa olsun asgari ücret vermek yerine ortalamanın üzerinde bir maaş ödemeniz personellerin size sadık kalmasına ve o maaşı hak etmek için daha da özverili bir şekilde çalışmasına olanak verebilirsiniz. Şu şekilde düşünün; iş yapmayan 10 tane eleman mı size fayda sağlar yoksa çok iyi iş yapan 5 tanesi mi? Çoğunlukla iyi iş yapan 5 kişinin bu 10 kişiden daha fazla üretim yaptığına tanık olursunuz. Bu yüzden kim olursa olsun asgari ücretle çalıştırmak yerine gerçekten iyi çalışan insanlara daha fazla ödemelisiniz. Bu şekilde işleri aksatan ve diğer çalışanların motivasyonunu düşüren kişileri de çalışma ortamından uzaklaştırmış olursunuz.
 
Yemekler

Yemekler şüphesiz çalışanların motivasyonlarını doğrudan etkileyen önemli şeylerdir. Eğer maliyetten kısmak için kötü veya kalitesiz yemekler tercih edilirse iş yerindeki performansında aynı ölçüde düşeceği bilinmelidir. Çünkü iyi bir yemek yemeyen birisi mutlu olamaz. Bu eylem de iş yerinde gerçekleştiği için onu işine adapte etmek oldukça zor olacaktır. Onun yerine iyi bir ahçıya normal bir ücret ödeyerek pek hala daha ucuza iyi yemekler yapılabilir. Yemek gibi basit şeylerle çalışanları motive etmek oldukça basittir. 
 
Yönetici

Müdürleriniz veya kıdemli personelleriniz de iş yerinde motivasyon konusunda oldukça etkilidir. Çünkü sürekli çevresindeki kişilere bağırıp çağıran, azarlayan veya onlara baskı uygulayan bir yönetici çalışanların motivasyonunu doğrudan düşürecektir. Evet, disiplin bir iş yerinde olmazsa olmazlar arasında yer alır ve bu düzeni kurabilmek içinde yöneticiler şarttır. Ama onları zorba kişiler arasından seçmek size ay sonunda düşük üretim olarak geri dönecektir. Onun yerine sürekli çalışanları motive etmek için çabalayan, onlarla ilgilenen ve onları önemseyen bir yönetici hedeflerinizin üzerinde cirolar elde etmenizi sağlayacaktır. Psikolojik baskı yöntemi ile çalışanlara zulmetmek geçmişte kalmış ve işletmeler için uzun vadede ne kadar zararlı olduğu birçok kez ispatlanmış bir yöntemdir. O yüzden bu konuyu ciddiye almanızda fayda var.
 
Küçük Şeyler Fark Yaratır

Size sadece 1 lira ile personelinizi mutlu edebileceğinizi söylesek, ilgilenir miydiniz? O zaman yapmanız gereken şey herkes için bir çikolata almak ve yemekten sonra dağıtmaktır. Çok basit gibi görünse de oldukça faydalı olan bir yöntemdir. Ve sadece çikolata ile de sabit kalınmasına gerek yoktur. Bazen çalışanlarınıza selam vermek, onların halini hatırını sormak veya çocuklarının nasıl olduğunu öğrenmek onlara değer verdiğinizi gösterir. Bu sayede size karşı bir minnet duygusu beslerler ve size sadık olurlar. Haliyle her ay yeni bir eleman aramak zorunda kalmazsınız. Küçük ama etkili şeylerle çalışanlarınıza, onlara değer verdiğinizi, önemsediğiniz ve iyi bir çalışma ortamı sağlamak istediğinizi gösterebilirsiniz. Bu sayede siz de ay sonunda istediğiniz üretim miktarlarına ulaşabilir, yıllık hedeflerinizi fazlasıyla tutturabilirsiniz. Çalışanı ne motive eder konusu da bu kadar basittir. Hepinize bol kazançlar!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.